Chcete na záhrade skalku? Začnite ju budovať na jeseň!

12. 09. 2023

Chcete na záhrade skalku? Začnite ju budovať na jeseň!

Skalka je jedným z najmenej náročných a zároveň efektívnych spôsobov, ako skrášliť záhradu. Aj keď na začiatku je jej vybudovanie zložitejšie a prácnejšie, následná údržba vyžaduje o to menej úsilia než pravidelné okopávanie, polievanie či vytrhávanie buriny. Ak je skalka založená správne a osadená vhodnými rastlinami, bežná burina v nej nemá šancu a bude vyžadovať len minimálnu závlahu v tých najsuchších obdobiach.

Dôležité je správne umiestnenie skalky

Pre založenie skalky vyberte slnečné a suché miesto. Rozhodne ju nikdy nebudujte pod stromami, ktoré by na ňu vrhali tieň. Navyše upratovanie popadaného lístia zo skalky je zložité. Také skalky väčšinou vyžadujú dostatok slnečného svitu a v tieni by len živorili.

Skalka plná rastlín v záhrade

Prečo skalku začať budovať na jeseň?

Na to, prečo začať skalku budovať na jeseň je dobrý dôvod. Predtým, ako do nej začnete čokoľvek vysádzať, je nutné, aby si všetok materiál tzv. sadol. Striedanie teplôt, daždivé počasie, sneh a mráz tento proces urýchlia a na jar bude skalka pripravená k výsadbe rastlín.

Materina dúška vysadená v skalke

Aké kamene na skalku použiť?

Ak chcete, aby skalka vyzerala prirodzene, použite len kamene jedného druhu. Ideálne je, keď v lome kúpite veľké kamene a štrk rôznej frakcie (veľkosti). Základ budú tvoriť nepravidelné rozmiestnené veľké kamene. Okolo nich dajte menšie kamene a všetko spojte vrstvou štrku tak, aby vznikol dojem, že táto suť vznikla zvetrávaním menšej skaly. Väčšie balvany môžete zapustiť čiastočne do zeme, aby mali dobrú stabilitu. Hranicu skalky vytvorte z rady väčších kameňov, ktoré smerom do skalky opäť zasypete kamennou drťou.

Prirodzenosť celej kompozície môžete umocniť aj tým, že do záhrady umiestnite jeden alebo viac veľkých balvanov ako solitér. Nechajte ich napríklad vyčnievať z trávnika neďaleko skalky.

Suchý potok v záhrade

Už ste niekedy počuli pojem suchý potok? Ide o záhradný prvok imitujúci koryto potoka, ktorým môžete prepojiť skalky, záhony, alebo ho použiť ako samostatný predel úžitkovej a okrasnej časti záhrady. Aby bol dojem koryta potoka čo najrealistickejší, použite pre jeho vybudovanie okruhliaky a kamene vyhladené vodou.

Suchý potok v záhrade

Potôčik v záhrade

Ak sa nebojíte odvážnejších projektov, môžete skúsiť skombinovať skalku, skutočný potok a záhradné jazierko. Vytvoríte tak dojem horského potôčika. Je však dôležité potôčik dobre izolovať od skalky, vysoká vlhkosť by rastlinám v skalke vadila.

Potôčik v záhradnej skalke obkolesený kameňmi


Prečítajte si tiež:

Ako v záhrade vybudovať potok

Prečítať

Koryto potoka vyložte jazierkovou fóliou, na ktorú vyskladajte kamene tak, aby tvorili kaskády a dno vysypte okruhliakmi. Potok bude končiť v jazierku, z ktorého sa bude voda čerpať potrubím pod zemou na začiatok potoka. Na začiatku potoka môže voda vyvierať napríklad ako prameň medzi kameňmi, alebo môžete vytvoriť studničku, z ktorej bude voda pretekať do potoka. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať