Ako v záhrade vybudovať potok

24. 08. 2021

Ako v záhrade vybudovať potok

Vodný prvok v záhrade upokojuje. Aj v tej najmenšej záhrade stačí umiestniť nádobu s vodou a niekoľkými okruhliakmi, ktorá osvieži vzduch a môže slúžiť aj ako napájadlo pre vtáky a užitočný hmyz. Kto má dostatok miesta, môže si relatívne jednoducho vybudovať záhradné jazierko. Ale čo taký tečúci potok?

Boli doby, kedy sme závideli každému, kto mal na svojom pozemku tečúci prírodný potok. Dnes už si nie som istý, či je to úplná výhra. Prírodný potok môže v lete vysychať, čo asi nie je nič hrozné, avšak po dažďoch sa môže rozvodniť a zaplaviť celú záhradu. 

Tečúca voda v záhrade je ale pravdepodobne snom mnohých ľudí. V zásade nie je problém umelý potôčik v záhrade vybudovať. Taký potok sa nikdy nerozvodní a vyschne, len ak vypnete čerpadlo. Jeho zásadnou nevýhodou ale je, že vyžaduje nepretržitý prísun energie.

Umelý potok s uzavretým okruhom sa však nehodí do každej záhrady. Nie je to iba otázka miesta, k tomu aby potok tiekol je potrebné, aby záhrada mala aspoň minimálny spád. Ten je možné síce zaistiť aj navezením materiálu, potom však bude problém zaistiť, aby potôčik vypadal prirodzene.

Potok v záhrade umiestnime tam, kde nebude prekážať, ale zároveň naňho bude dobre vidieť. Ideálne by mal viesť okolo terasy alebo pergoly, kam si chodíme oddýchnuť. Zakončený by mal byť aspoň malým jazierkom. Vodu z jazierka potom budeme čerpať do umelého prameniska na začiatku potoka. 

Starostlivo naplánujte trasu potoka. Nezabudnite tiež naplánovať trasu hadice, kade vodu povediete z jazierka k pramenisku. Počítajte s tým, že vodu z hadice, prípadne z potrubia budete musieť na zimu vypustiť, aby mráz hadicu neroztrhol. Dobrým nápadom preto môže byť použitie rebrovanej hadice, ktorú skryjete pod okruhliakmi a kameňmi tesne pod zem pozdĺž koryta tak, aby ste k nej mali kedykoľvek jednoduchý prístup. 

Pri výbere čerpadla sledujte nielen, aký prietok dosahuje ale dobre zvážte aj jeho príkon. Potok so silným a mohutným prúdom vody je síce efektný, keď ale bude čerpadlo zapnuté nepretržite niekoľko mesiacov, prejaví sa to citeľne na ročnom vyúčtovaní elektriny. Ak by ste napríklad nepretržite používali jazierkové čerpadlo s príkonom 100 W po dobu 9 mesiacov, pri priemernej cene elektriny za rok 2021 vás ročná prevádzka čerpadla vyjde približne na 125 €. Zníženie prevádzkových nákladov dosiahnete napríklad tak, že pomocou spínacích hodín obmedzíte dobu, kedy bude čerpadlo spustené.

Ako na stavbu?

Vykopte koryto, nemusí byť moc hlboké. Vyložte ho PVC fóliou pre záhradné jazierka. Ak budete fóliu napájať, dobre ju zlepte, alebo ju nechajte zvariť, aby voda nepresakovala do zeme. Keď to sklon vašej záhrady umožní, určite si pri kopaní a pokladaní fólie naplánujte kaskády, cez ktoré bude voda pretekať a prebublávať. Pramenisko vytvoríte tak, že vodu z jazierka privedenou hadicou necháte zospodu presakovať vrstvou okruhliakov. Pramenisko preto urobte hlbšie ako koryto. V podstate by malo vyzerať ako menšie jazierko vyplnené jemným štrkom a navŕšenými okruhliakmi. Ak navyše do prameniska zasadíte napríklad vodný kosatec, jeho korene budú fungovať ako prírodná čistička. Počítajte však s tým, že v zimných mesiacoch, keď bude vypnuté čerpadlo, bude nutné kosatcom občas vodu doplniť. 

Fóliu v koryte skryjete pod vrstvou menších okruhliakov, okraje zaťažíte väčšími kameňmi. Do koryta je vhodné umiestniť nepravidelne niekoľko veľkých kameňov, ktoré budú čeriť hladinu pretekajúcej vody. Ak ste si už pri kopaní koryta pripravili miesta na vytvorenie kaskády, budete si musieť s kameňmi v týchto miestach trošku pohrať ešte aj po tom, čo po prvýkrát pustíte potokom vodu tak, aby kaskáda vyzerala prirodzene a zároveň voda nepretekala cez nevhodne položený kameň von z koryta. 

Ak nevyžadujete vodu v jazierku na konci potoka vyložene krištáľovo čistú, môže šikovne navrhnutý potok do istej miery nahradiť filtráciu. Základné vyčistenie vody urobí jej presakovanie cez jemný štrk v umelom pramenisku. Voda sa potom okysličí cez kaskády, čo určite uvítajú ryby v jazierku. Okysličenie vody zároveň môže znížiť tvorbu niektorých rias.

Potok doplňte ďalšími prvkami pozdĺž brehov, ako sú balvany alebo rastliny. Ak by ste sa rozhodli zasadiť nejaké vodné rastliny priamo do koryta potoka, nezabudnite, že na zimu budete systém vypínať a rastliny preto budete musieť vždy dočasne presadiť, inak by neprežili. 

Efektným prvkom môže byť aj mostík cez potok, alebo použitie vhodných LED reflektorov, ktoré budú v noci presvetľovať hladinu. 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať