Ako vytvoriť príjemné záhradné posedenie

26. 08. 2021

Ako vytvoriť príjemné záhradné posedenie

Možno ste sa nedávno nasťahovali do nového domu a teraz plánujete, ako si zariadiť na záhrade pohodlné miesto pre odpočinok a posedenie s priateľmi. Alebo len riešite, ako vylepšiť a reorganizovať oddychovú zónu v záhrade. Aby ste sa v záhrade cítili dobre, vyžaduje si to starostlivo plánovanie.

Základom pre príjemné posedenie a relaxáciu je určite vhodný záhradný nábytok. Tomu je nutné venovať veľkú pozornosť. Najskôr si musíte ujasniť, kde bude nábytok umiestnený a akým spôsobom ho budete využívať. Ak máte v pláne stoličku používať nielen na spevnenom povrchu terasy, ale občas by ste sa na nej chceli slniť na trávniku, určite sa vyhnite lacnému kovovému nábytku s tenkými nohami. V tráve by sa stolička zabárala do hliny a navyše by ste si zničili trávnik. Prípadne zvážte, či by nebolo lepšie zaobstaranie polohovacieho kresla či lehátka, ktoré je určené na relaxáciu na trávniku.

Pri výbere nábytku na terasu starostlivo zvažujte rozmery terasy. Ak máte viac priateľov, možno vás to bude ťahať k obstaraniu veľkého stola, veľmi rýchlo ale zistíte, že na malej terase nie je dostatok miesta na to, aby ste okolo neho rozmiestnili stoličky.

Plánovanie vhodného miesta

Terasa má vedľa domu pevne dané miesto, ak bolo jej umiestnenie naplánované zle, nie je veľa možnosti, ako problém riešiť. Slnko je možné odtieniť napríklad markízou, súkromie si môžete zaistiť vybudovaním steny, plotu alebo vysadením kríkov.

Ak začínate budovať od začiatku, rovno myslite na to, že budete chcieť mať súkromie a zároveň asi nebudete chcieť rušiť susedov. Pokiaľ ste sa rozhodli napríklad pre vybudovanie pergoly, nájdite také miesto, ktoré vám požadované podmienky poskytne. Odpočinkové miesto by ale nemalo byť na miestach, kde je po väčšinu dňa tieň. V lete tieň síce uvítate, v chladnejších jarných a jesenných dňoch vás ale zima zaženie rýchlo do domu. Ideálne preto je, keď môžete tieň v priebehu roku podľa potreby sami ovládať. Môže to byť napríklad veľký slnečník, markíza, stropná roleta pod pergolou, na trhu sú dostupné plachty rôznych tvarov a farieb. Dôležité je, aby tienenie ladilo s okolím a nepôsobilo rušivo. 

Sezónu na terase či pod pergolou si môžete predĺžiť umiestnením infražiariča, ktorý vás bude zahrievať v chladnejších dňoch a večeroch. 

Odpočinkovú zónu neumiestňujte tam, kde často fúka silnejší vietor, prípadne vybudujte nejakú zástenu, ktorá vás bude pred prievanom chrániť. 

Ideálne je miesto, odkiaľ máte pekný výhľad. Nie všade je možné mať výhľad do krajiny, v takom prípade postačí aj napríklad výhľad na záhradné jazierko s rybami alebo kvetinový záhon so skalkou.

Každý občas potrebuje odpočívať o samote. Preto nezabudnite na pokojné miesto v záhrade umiestniť lehátko, kreslo alebo pod strom zavesiť hojdaciu sieť. Určite sa oplatí vybrať aj pokojné miesto pre lavičku, na ktorej si oddýchnete počas prestávok pri práci alebo na záhrade.

Grilovanie k vonkajším posedeniam patrí. Ak sa rozhodnete vybudovať pevný gril alebo dokonca vonkajšiu letnú kuchynku, rozhodne by mala byť umiestnená tak, aby ste to nemali ďaleko do kuchyne v dome. Zároveň musí byť umiestnená tak, aby pri grilovaní dym neobťažoval nikoho v odpočinkovej zóne. Dnes sa však dajú zaobstarať veľké mobilné grily, ktoré je možné voľne premiestniť po záhrade s ohľadom na smer vetra tak, aby dym odchádzal tam, kde nikomu nevadí. Ich výhodou je, že je za nepriaznivého počasia ich možno umiestniť aj pod prístrešok. To však len za predpokladu, že nehrozí riziko, kedy by gril mohol spôsobiť požiar.

V oddychovej zóne pri rozmiestnení nábytku berte ohľad aj na chrbát sediacej osoby, tie by mali byť pokiaľ je to možné kryté. Človek sa cíti lepšie a bezpečnejšie, ak nemá chrbát nasmerovaný do otvoreného priestoru. Riešením preto môže byť vysadenie stálezeleného živého plotu, vybudovanie konštrukcie pre popípané rastliny a pod.

Keď už sme načali tému rastlín, je potrebné spomenúť, že pri ich voľbe nesmieme zabúdať na alergikov. Zároveň sa vyhnite silno aromatickým rastlinám, ktorých silná vôňa môže byť po dlhšej dobe obťažujúca.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať