Ako pripraviť základňu pod nadzemný fóliový bazén?

25. 05. 2023

Ako pripraviť základňu pod nadzemný fóliový bazén?

Ak plánujete inštalovať veľký nadzemný fóliový bazén vo vašej záhrade, je dôležité zaistiť správny podklad. Kvalitná základňa pod bazén je nevyhnutná pre dlhodobú stabilitu, bezpečnosť a ochranu bazéna. Ak túto prípravu zanedbáte, môže vzniknúť situácia, kedy budete musieť napustený bazén opäť vypustiť a povrch pod bazénom zrovnať. V tomto článku vám predstavíme niekoľko dôležitých krokov, ktoré vám pomôžu pripraviť vhodný podklad pre váš nadzemný bazén.

Obsah článku: 

1. Výber vhodného miesta pre bazén
2. Odmeranie a označenie miesta
3. Príprava základne
4. Vyrovnanie a spevnenie podkladu
5. Použitie geotextilného materiálu
6. Finálna kontrola

1. Výber vhodného miesta pre bazén

Prvý krok je výber vhodného miesta pre umiestnenie bazéna. Zvoliť by ste mali rovné a pevné miesto, ktoré je dostatočne veľké pre bazén a poskytuje dostatočnú stabilitu. Dbajte na to, aby miesto nebolo v blízkosti stromov, ktoré by mohli prerastať do priestorov bazéna, a zároveň by do bazéna mohlo padať lístie a peľ. Bazén by mal byť na dostatočne slnečnom mieste, kde nič zbytočne netieni.

2. Odmeranie a označenie miesta

Po výbere vhodného miesta je dôležité odmerať a označiť obrys bazéna. Pri kruhových bazénoch si môžete pomôcť špagátom a kolíkom. Kolík zapichnite uprostred miesta, kde bude bazén umiestnený, odmerajte polomer a napnutým špagátom podobne ako kružidlom vyznačte kruh. Mal by byť o niečo väčší než bazén. Pomocou špagátu alebo spreja si vytvorte presný obrys bazéna na zemi. 

3. Príprava základne

Teraz je čas na prípravu samotného podkladu. Začnite vyhĺbením povrchovej vrstvy zeminy v rámci označeného obrysu bazéna. Mali by ste odstrániť približne 10 až 15 centimetrov zeminy. Dbajte na to, aby ste odstránili všetku vegetáciu a korene rastlín, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť stabilitu podkladu.


Prečítajte si tiež:

Ako na krištáľovo čistú vodu v bazéne?

Prečítať

4. Vyrovnanie a spevnenie podkladu

Po odstránení povrchovej zeminy je potrebné podklad vyrovnať a spevniť. Veľmi dôležité je, aby bol povrch vodorovný, inak by sa bazén nakláňal a hmotnosť vody prelievajúcej sa na jednu stranu by bazén zničila. Pre vyrovnanie teda použite latku a vodováhu, ktorou vo všetkých smeroch zmerajte vyrovnaný povrch. Použite rýľ alebo hrable a starostlivo vyhlaďte povrch. Následne je nutné, aby ste podklad dôkladne spevnili. Nezabúdajte, že pôda bude pod hmotnosťou napusteného bazéna časom sadať, tak sa môžu dostať na povrch kamene a korene, ktoré boli pôvodne skryté. Preto môže byť vhodné finálny povrch zarovnať vrstvou preosiateho piesku bez kamienkov. Uistite sa, že podklad je rovný a pevný, čo prispeje k celkovej stabilite bazéna. 

5. Použitie geotextilného materiálu

Pre ďalšie zvýšenie ochrany bazéna môžete položiť geotextilný materiál na pripravený podklad. Geotextília pomáha oddeliť bazén od pôdy a zabraňuje prepichovaniu bazénovej fólie ostrými predmetmi. Položte geotextilný materiál tak, aby zakrýval celú plochu podkladu a prekrýval s niekoľkými centimetrami. 

6. Finálna kontrola 

Pred inštaláciou bazéna uskutočnite finálnu kontrolu podkladu. Skontrolujte jeho rovnosť a pevnosť. Uistite sa, že tu nie sú žiadne nerovnosti, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu bazéna. Potom môžete začať s montážou samotného bazéna podľa návodu od výrobcu.

Správny podklad je zásadný pre stabilitu a bezpečnosť vášho nadzemného fóliového bazéna. Dodržiavaním uvedených krokov pri príprave podkladu zaistíte, že váš bazén bude stabilný a dlhodobo funkčný. Nezabúdajte tiež dodržiavať pokyny výrobcu bazéna, aby ste mali istotu, že bazén je nainštalovaný správne. Potom si už len užívajte radosť z osvieženia a relaxáciu vo svojom vlastnom bazéne!


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať