-
- Kosačky
- Traktory
- Prevzdušňovače
- Vyžínače
- Krovinorezy
- Kultivátory
- Plotostrihy
- Drviče vetiev
- Akumulátorový program
- Kompostéry
- Píly
- Štiepačky
- Fukáre, vysávače
- Zametacie stroje
- Snežné frézy
- Odhŕňače, škrabky na ľad
- Vozíky
- Rozmetadlá a posypové vozíky
- Čerpadlá a vodárne
- Vysokotlakové umývačky
- Postrekovače a rosiče
- Ručné náradie
- Príslušenstvo
- Skleníky a pareniská
- Pestovateľské potreby
Ako postaviť vtáčiu búdku
03. 12. 2021

Zima prakticky klope na dvere a na záhrade už nie je toľko práce. Ak však zimu nehodláte tráviť na gauči pri televízore, je ideálny čas presunúť svoje úsilie zo záhrady do dielne.
Niektoré vtáky sú v našej záhrade vítané, pretože nám môžu pomáhať likvidovať rôznych škodcov, ktorí im slúžia ako potrava. Naviac pozorovať na jar trebárs hniezdiace sýkorky, je aj zábavné. K tomu je však nutné vybudovať správnu vtáčiu búdku. Vystačíme si s doskou, niekoľkými skrutkami, vŕtačkou a pílou. Ideálna je priamočiara píla, s ktorou jednoducho uskutočníme skosené rezy na prednej a zadnej stene búdky pod strieškou. O tom ale až ďalej.
Aký veľký má byť vletový otvor?
Veľkosť búdky a jej vstupného otvoru musí odpovedať požiadavkám konkrétneho druhu vtáctva, ktoré do nej chceme nalákať. Tak napríklad búdka pre menšie sýkorky by mala mať vnútorný rozmer 12x12 cm, výšku 20 až 25 cm a vletový otvor s priemerom 2,8 cm. Ak chceme nalákať väčšie sýkorky, vyrobíme búdku 12x14 cm s rovnakou výškou a vletovým otvorom s priemerom 3,4 cm. Ak chceme na záhradu prilákať k zahniezdeniu škorca, vyrobíme búdku s vnútornými rozmermi 15x15 cm, vysokú 25 až 30 cm s vletovým otvorom s priemerom 5 cm.
Možno vás napadne, aký je dôvod k prilákaniu škorca na záhradu, keď nám potom oberie čerešne. Škorec je hmyzožravý, a tak si do čerešní zobne len občas. Za to, že oželieme pár čerešní, získame výhodu v tom, že škorec si svoje územie urputne bráni pred ostatnými škorcami. Nestane sa tak, že by sa na čerešňový strom zletel celý kŕdeľ škorcov.
Ako vyrobiť vtáčiu búdku?
Doska na stavbu búdky by nemala byť hobľovaná, aby sa vtákom po vnútornej strane lepšie vyliezalo. Z vonka neskôr môžeme búdku obrúsiť.
- Najskôr si pripravíme bočné steny. Ich šírka by mala odpovedať bočným rozmerom dna plus pripočítaná hrúbka prednej a zadnej steny. Napríklad, ak bude dno 12 x 12 cm a použijeme 2 cm hrubé dosky, bude šírka bočníc 16 cm. Navrchu bočnice šikmo zrežeme, aby bola strieška sklopená, a mohla tak lepšie stekať voda.
- Podľa bočných stien si nameriame prednú a zadnú stenu. Vrchná hrana musí byť šikmo zrezaná, aby na ňu dobre doliehala strieška.
- Asi 5 cm pod horný okraj čelnej steny vyvŕtame vletový otvor.
- Dno bude vsadené medzi steny, aby nemohlo vypadnúť. Ak by sme ho pribili zospodu na steny, mohli by sa časom klince uvoľniť a dno by odpadlo.
- Strieška by mala presahovať cca 2 cm cez okraje, aby do búdky nezatekalo. Strieška nebude k búdke pevne uchytená. Na jej spodok pripevnite kúsok dosky, ktorý bude pasovať presne medzi steny. Musí dobre sedieť aby striešku nezhodil vietor. Neskôr budeme striešku dávať dole, keď bude treba búdku vyčistiť.
- Na zadnú stenu pripevnite latku, ktorá bude slúžiť k uchyteniu na strom.
Na búdku nedávajte bidlo. Vtáci si aj bez neho dobre poradia. Len by uľahčilo prístup kunám a mačkám. Z vonku búdku natrite nejakou nenápadnou farbou, ktorá bude splývať s okolím. Ideálna je zelená alebo hnedá. Búdka tak nebude zbytočne budiť pozornosť dravcov.
Búdka by mala byť zavesená najmenej 2 m vysoko. V jej blízkosti by nemali byť žiadne vetvy, po ktorých by sa do búdky dostala kuna alebo mačka. Búdku umiestnite na strom ešte v zime, vtáky si na ňu budú mať čas zvyknúť a skoro na jar v nej zahniezdia.
Autor: PST
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Kutil v byte: Ako si vybaviť malú dielňu
27. 02. 2023
Jar klope na dvere! Ste pripravení?
27. 02. 2023
Čo môžete robiť vo februári v záhrade?
22. 02. 2023
Ako vybrať snežnú frézu?
23. 01. 2023
