Ako vyrobiť vtáčiu búdku

06. 10. 2023

Ako vyrobiť vtáčiu búdku

Zima prakticky klope na dvere a na záhrade už nie je toľko práce. Ak však zimu nehodláte tráviť na gauči pri televízore, je ideálny čas presunúť svoje úsilie zo záhrady do dielne. 

Niektoré vtáky sú v našej záhrade vítané, pretože nám môžu pomáhať likvidovať rôznych škodcov, ktorí im slúžia ako potrava. Navyše pozorovať na jar trebárs hniezdiace sýkorky môže byť zábava najmä pre deti. K tomu je však nutné vybudovať vhodnú vtáčiu búdku. Vystačíme si s doskou, niekoľkými skrutkami, vŕtačkou a pílou. Ideálna je priamočiara píla, s ktorou jednoducho uskutočníme skosené rezy na prednej a zadnej stene búdky pod strieškou. Poďme na to.

vtáčia búdka návod

Ako vyrobiť vtáčiu búdku?

Doska na stavbu búdky by nemala byť hobľovaná, aby sa vtákom po vnútornej strane lepšie vyliezalo. Z vonka neskôr môžeme búdku obrúsiť.

  1. Najskôr si pripravíme bočné steny. Ich šírka by mala odpovedať bočným rozmerom dna plus pripočítaná hrúbka prednej a zadnej steny. Napríklad, ak bude dno 12 x 12 cm a použijeme 2 cm hrubé dosky, bude šírka bočníc 16 cm. Navrchu bočnice šikmo zrežeme, aby bola strieška sklopená, a mohla tak lepšie stekať voda.
  2. Podľa bočných stien si nameriame prednú a zadnú stenu. Vrchná hrana musí byť šikmo zrezaná, aby na ňu dobre doliehala strieška.
  3. Asi 5 cm pod horný okraj čelnej steny vyvŕtame vletový otvor.
  4. Dno bude vsadené medzi steny, aby nemohlo vypadnúť. Ak by sme ho pribili zospodu na steny, mohli by sa časom klince uvoľniť a dno by odpadlo.
  5. Strieška by mala presahovať cca 2 cm cez okraje, aby do búdky nezatekalo. Strieška nebude k búdke pevne uchytená. Na jej spodok pripevnite kúsok dosky, ktorý bude pasovať presne medzi steny. Musí dobre sedieť aby striešku nezhodil vietor. Neskôr budeme striešku dávať dole, keď bude treba búdku vyčistiť.
  6. Na zadnú stenu pripevnite latku, ktorá bude slúžiť k uchyteniu na strom.

Prečítajte si tiež:

Ako v zime nikdy nekŕmiť vtákov

Prečítať

Aký veľký má byť vletový otvor?

Veľkosť búdky a jej vstupného otvoru musí odpovedať požiadavkám konkrétneho druhu vtáctva, ktoré do nej chceme nalákať. Napríklad:

  • Menšie sýkorky - vnútorný rozmer 12x12 cm, výška 20-25 cm, vletový otvor s priemerom 2,8 cm
  • Väčšie sýkorky - vnútorný rozmer 12x14 cm, výška 20-25 cm, vletový otvor s priemerom 3,4 cm
  • Škorce - vnútorný rozmer 15x15 cm, výška 25-30 cm, vletový otvor s priemerom 5 cm

Možno vás napadne, aký je dôvod k prilákaniu škorca na záhradu, keď nám potom oberie čerešne. Škorec je hmyzožravý, a tak si do čerešní zobne len občas. Za to, že oželieme pár čerešní, získame výhodu v tom, že škorec si svoje územie urputne bráni pred ostatnými škorcami. Nestane sa tak, že by sa na čerešňový strom zletel celý kŕdeľ škorcov.

Mačka na búdke pre vtáky

Kde búdku pre vtáky umiestniť?

Na búdku nedávajte bidlo, vtáky si poradia aj bez neho. Len by uľahčilo prístup kunám a mačkám. Z vonku búdku natrite nejakou nenápadnou farbou, ktorá bude splývať s okolím. Ideálna je zelená alebo hnedá. Búdka tak nebude zbytočne budiť pozornosť dravcov.

Búdka by mala byť zavesená najmenej 2 m vysoko. V jej blízkosti by nemali byť žiadne vetvy, po ktorých by sa do búdky dostala kuna alebo mačka. Búdku umiestnite na strom ešte v zime, vtáky si na ňu budú mať čas zvyknúť a skoro na jar v nej zahniezdia. 

Nebojte sa na záhradu búdok umiestniť viac, nikdy však nedávajte na jeden strom viac ako jednu. Keď vtáčikom poskytnete prístrešok a prilákate ich do svojej záhrady, budúci rok vám za odmenu pomôžu likvidovať škodcov. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať