Ako v zime nikdy nekŕmiť vtákov

08. 11. 2022

Ako v zime nikdy nekŕmiť vtákov

Kŕmidlo môže byť zaujímavým doplnkom záhrady. Vyrobiť ho nie je zložité, pre základ si vystačíte len s pílou, kladivom, pár doskami a niekoľkými klincami. Ak vlastníte priamočiaru pílu a vŕtačku, môžete popustiť uzdu svojej fantázii a vyrobiť prepracované kŕmidlo zložitejších tvarov.

Dôležité však je, aby sa takéto kŕmidlo dalo dobre čistiť. Kŕmidlo plné plesnivých semien a zašpinené trusom sa ľahko môže stať zdrojom prenášania infekcie a pôvodný dobrý úmysel sa potom stane pohromou pre vtáčiu populáciu.

Aj to najkrajšie kŕmidlo je k ničomu, pokiaľ sa nedá čistiť...

Pri stavbe by sme sa mali vyvarovať použitia priehľadných materiálov. Kŕmidlo s preskleným zásobníkom síce môže vyzerať luxusne a budete mať vždy prehľad o zásobe krmiva, lenže vtáci nalietavajúci do kŕmidla môžu číre sklo prehliadnuť a zraniť sa.

Presklené krmivo môže byť nebezpečné

Smrteľnou pascou sa môžu stať lojové gule zavesené v sieťke. Vtákovi sa v nej môže zapliesť noha a ak ho ihneď niekto nevyslobodí, bude umierať dlhé hodiny.

Sieťky môžu byť tiež smrteľnou pascou...

Pri umiestnení kŕmidla tiež myslite na bezpečnosť. Kŕmidlo by malo byť aspoň 150 cm vysoko, ideálne v otvorenom priestore tak, aby sa v jeho blízkosti nemohli ukrývať mačky a iné dravce.

Rovnako tak vtákom ublížite nevhodným krmivom. Často býva zvykom do kŕmidla sypať strúhanku z tvrdého pečiva. Nielen rôzne chemické kypridlá, ale najmä soľ je pre vtáky škodlivá, vo väčšej miere dokonca smrteľná.

Čo teda do kŕmidla dávať?

Samozrejme nič nepokazíte rôznymi semenami. Slnečnicu, proso, pšenicu, ovos, ale aj vločky ocení množstvo vtákov. Vhodná môže byť aj strúhaná mrkva, celé alebo prekrojené jablko. Nesolené varené zemiaky, alebo nesolená varená ryža je tiež vhodná. Sýkorky tiež ocenia rôzne tukové zmesi, ale ako už bolo uvedené, rozhodne ich nedávajte do sieťok.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať