Leto na baterky

13. 06. 2022

Leto na baterky

Blíži sa doba prázdnin a dovoleniek. Mnohí z nás vyrazia do prírody alebo k vode. Ako s tým ale súvisia batérie?

Pomaly si začíname zvykať na to, že na cestách čím ďalej, tým častejšie, stretávame elektrické bicykle alebo skútre. Pravda, na elektrickom skútri s obmedzeným dojazdom ťažko vyrazíte na dovolenku. Ešte tak neďalekému rybníku alebo kúpalisku, ale do kempu cez polovicu republiky vás elektrický skúter nedopraví. Napadlo vás ale, že by ste skúter alebo elektrobicykel jednoducho vzali so sebou? Možno si hovoríte, prečo by ste to robili, ale skúste si vybaviť tie preplnené parkoviská okolo pamiatok a atrakcií, ktoré hodláte navštíviť. Keď nájdete voľné miesto na zaparkovanie, nestačíte sa diviť, koľko stojí parkovné. Prípadne sa vám podarí zaparkovať zadarmo niekde ďalej a po návrate k vozu vás za stieračom čaká pozdrav od polície, pretože ste prehliadli zákazovú značku.

Teraz vám asi vŕta hlavou, ako som to myslel s tým, že si so sebou môžete vziať elektrický skúter? Elektrobicykel ešte upevníte na strešný alebo zadný nosič, ale skúter? Áno, aj to je možné.

HECHT TERRIS na prvý pohľad síce vyzerá ako prerastená kolobežka, ale klame telom. V skutočnosti sa jedná o plnohodnotný elektrický skúter, ktorý má homologizáciu pre prevádzku na pozemných komunikáciách. Je teda vybavený svetlami, smerovkami, klaksónom a všetkým, čo taká motorka musí mať. Má teda registračnú značku, techničák a musí mať aj povinné poistenie. Preto s ním potom môžete vyraziť všade, kam môžu bežné malé motocykle kategórie AM. Teda ak samozrejme máte vodičský preukaz na malý motocykel alebo na auto. 

TERRIS je dlhý 145 cm a vysoký 112 cm, za normálnych okolností ho teda do auta sotva naložíte. Lenže riadidlá sa dajú ľahko sklopiť, a keď vo väčšom aute zložíte zadnú sedačku, nie je problém do kufra naložiť aj dva skútre vedľa seba. Ak by to bolo nevyhnutné, je možné jednoducho odskrutkovať aj sedlovú tyč so sedačkou. Je jasné, že sa do auta nevojde, keď pôjdete s deťmi, lenže v takom prípade by bolo zbytočné ho so sebou brať, pretože skúter je jednomiestny a s ratolesťou by ste na ňom aj tak jazdiť nemohli. Na dovolenke potom môžete na skútri vyrážať na kratšie výlety po okolí. Zaparkujete prakticky kdekoľvek a zadarmo. Ak vyrazíte za pamiatkami do mesta, prekľučkujete sa v kolónach. V prípade, ak trávite dovolenku v kempe, kde si sami varíte, nie je problém na skútri vyraziť na nákup

TERRIS jednoducho preveziete na chatu či chalupu a naspäť. Chata spravidla býva väčšiu časť roka opustená a tak v nej nechceme nechávať čokoľvek, čo by mohlo lákať zlodejov.

HECHT TERRIS má pomerne silný 3 kW motor, na začiatku si možno budete musieť zvykať, že s plynovým madlom musíte otáčať opatrne, inak TERRIS vystrelí dopredu ako raketa. Bez problémov vyjde aj do najprudšieho kopca. Široké pneumatiky si poradia aj na rozbitých a nespevnených cestách. Riadidlá sú široké 47 cm, preto sa držia rovnako pohodlne ako na motorke a pri riadení môže väčšiu istotu.

TERRIS ale nie je len pre zábavu a na dovolenku. Výnimočnú obratnosť a kompaktné rozmery oceníte aj v meste. Aj cez stále zdražujúcu elektrinu sú náklady spojené s nabíjaním prakticky smiešne aj s tým najdrahším súčasným tarifom TERRIS nabijete do 0,50 € a tak za kilometer zaplatíte v priemere 1 cent. Pre porovnanie pri súčasných cenách paliva vás 1 km jazdy priemerným autom stojí väčšinou viac ako 15 centov.

Preto nájde určite využitie aj na vidieku. Nemusíte byť odkázaný na autobus a kedykoľvek si zájdete nakúpiť do vedľajšej obce. Ideálny je napríklad aj pre pravidelné cestovanie do zamestnania, avšak kvôli obmedzenému dojazdu na nabitie buď musíte mať pracovisko vzdialené úmerne dojazdu tam aj naspäť, alebo vám musí zamestnávateľ zaistiť možnosť dobíjania na mieste pracoviska.

Možno vás prekvapí vyššia hmotnosť, ktorá robí celých 70 kg. To je však daň za pevnú oceľovú konštrukciu. Vďaka nej skúter vydrží naozaj veľa a uvezie až 150 kg. V žiadnom prípade ho teda nemožno porovnávať s nejakými krehkými kolobežkami z odľahčených zliatin. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 45 km/h, aby skúter spĺňal technické parametre pre homologizáciu malého motocykla kategórie L. S vodičským preukazom kategórie AM na ňom teda môžu jazdiť aj adolescenti od 15 rokov. Rovnako tak môžete na skútri jazdiť s bežným vodičským preukazom na osobné auto skupiny B.

Stále sme vás nepresvedčili? Pozrite sa na reportáž v českom programe Autosalon:

 

 

 

Autor: PST

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať