Aku vŕtačka alebo aku skrutkovač. Čo si vyberiete?

11. 10. 2023

Aku vŕtačka alebo aku skrutkovač. Čo si vyberiete?

Možno si poviete, že vaša voľba je predsa jasná. Vŕtačku si vyberiete, ak chcete vŕtať a aku skrutkovač zasa vtedy, ak plánujete skrutkovať. Aj keď to vyzerá takto jednoznačne a ide o dve rozličné náradia, predsa len ich v niektorých prípadoch môžete použiť na obe činnosti. Ako je to teda s aku vŕtačkou a aku skrutkovačom a ktoré z týchto náradí by ste si mali kúpiť? 

Aku vŕtačka vs. aku skrutkovač 

Treba povedať, že aj keď sa aku vŕtačka a aku skrutkovač na seba podobajú, sú to dve rozličné náradia, a to najmä konštrukčne. A kým aku vŕtačka splní aj funkcie skrutkovača, aku skrutkovač má výlučne jedno použitie. Skúsme si však najprv objasniť pojmy. 

1. Čo je aku vŕtačka? 

Akumulátorová vŕtačka alebo tiež aku skrutkovač s funkciou vŕtačky je nástroj, ktorý je zväčša osadený klasickým skľučovadlom. Slúži na vŕtanie do rôznych materiálov, ale aj na skrutkovanie skrutiek menších rozmerov. 

Ak chceme použiť funkciu skrutkovania, do skľučovadla sa použije (nasadí) tzv. bit v závislosti od  konkrétnej skrutky. Ak je takáto aku vŕtačka vybavená aj príklepom, okrem mäkších materiálov zvládne aj vŕtanie do muriva. Výhodou takejto aku vŕtačky, resp. aku vŕtacieho skrutkovača je to, že jediný nástroj môžete využiť na viacero činností. Čo sa však týka konštrukcie, resp. stavby tela aku vŕtačky, na uťahovanie skrutiek nie je úplne stvorená. 

2. Čo je aku skrutkovač? 

Je to nástroj, ktorý využijete výlučne na skrutkovanie. Je naň omnoho vhodnejší ako aku vŕtačka. Ak už teda vŕtačku máte a hľadáte nástroj na skrutkovanie, určite voľte aku skrutkovač. Aku skrutkovače umožňujú prepínať smer otáčok a tak nimi dokážete skrutky aj vyťahovať. 

Je to ideálny pomocník napríklad na skladanie nábytku. Na skrutkovanie ho, v porovnaní s aku vŕtačkou, predurčujú najmä menšie rozmery, jednoduchší úchop a vcelku pohodlnejšie skrutkovanie

3. Čo je aku rázový uťahovák? 

Rázový uťahovák je nástroj, ktorý slúži na uťahovanie aj uvoľňovanie skrutiek pomocou rotácie s rázovými údermi. Vďaka tomu môžete pracovať aj so skrutkami väčších rozmerov. 

Takisto sa ním dá skrutkovať aj v mimoriadne tvrdom dreve. Uťahováky sú usadené upínaním priamo na hroty alebo na nástrčné hlavice, tzv. orechy. Rázovým uťahovákom sa nevŕta. Je to teda nástroj, ktorý takisto slúži výlučne na skrutkovanie, ale poslúži aj pri skrutkách väčších rozmerov. 

Ako si zvoliť vhodný nástroj? 

Aké aku náradie si teda vybrať? V prvom rade premýšľajte o tom, čo sa s daným náradím chystáte robiť. Hľadáte univerzálny nástroj, s ktorým budete vŕtať a občas niečo málo skrutkovať? V tom prípade je vašou voľbou aku vŕtačka – aku vŕtací skrutkovač. 

Hľadáte nástroj výlučne na skrutkovanie, prípadne už máte doma vŕtačku? Zaobstarajte si teda aku skrutkovač alebo aku rázový uťahovák. Aku skrutkovač vám pohodlne poslúži na skladanie nábytku a na uťahovanie skrutiek menších rozmerov. Aku rázový uťahovák zas oceníte pri skrutkách väčších rozmerov, prípadne pri skrutkovaní do hĺbky. 

V prípade, že potrebujete oba nástroje, neváhajte využiť program ACCU 1278. Vďaka nemu môžete s jediným akumulátorom využívať aj rázový uťahovák, aku skrutkovač, či aku vŕtačku s príklepom a bez príklepu. Za skvelú cenu tak môžete mať všetky nástroje a plne využívať ich výhody a funkcie. 


Prečítajte si tiež:

Náradie pre každú domácnosť

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať