Náradie pre každú domácnosť

23. 11. 2022

Náradie pre každú domácnosť

Aj keď nie ste zrovna kutil, bez náradia sa doma proste nezaobídete. Tu a tam je potrebné niečo priskrutkovať, utiahnuť skrutku na kývajúcu sa nohu stola, privŕtať na stenu poličku alebo vešiak, dotiahnuť dvierka na skrini, skrátka uskutočňovať aspoň základnú údržbu zariadenia bytu alebo domu.

Kladivo je asi úplný základ, bez neho si doma ani nezavesíte na stenu obraz. Nasledujú ploché a krížové skrutkovače najbežnejších veľkostí a základná sada kľúčov. Nezaobídete sa ani bez kombinovaných a štikacích kliešťov. Všetko síce môžete zakúpiť samostatne, lepšou voľbou ale môže byť zakúpenie kompletnej sady náradia v kufríku. Náradie v kufríku budete mať ľahko po ruke vždy prehľadne zrovnané. Ak je súčasťou takéhoto kufríku navyše napríklad aj gola sada s račňou, pracovať sa teda bude ešte jednoduchšie.

 

Zabudnúť nesmiete ani na takú drobnosť, ako je zvinovací meter. Jeho dĺžka by mala byť minimálne 2 metre, dlhší však ale bude lepší. 

Určite potom využijete aj nejakú vŕtačku. Klasická elektrická vŕtačka nemusí byť drahá, tie najlacnejšie zaobstaráte už pod 30 €. Je však niekoľko dôvodov, prečo zvážiť radšej zaobstaranie akumulátorovej vŕtačky. Aku vŕtačka funguje aj ako tzv. aku skrutkovač. Kto niekedy ručne skrutkoval niekoľko skrutiek do dreva asi dobre vie, ako neoceniteľným pomocníkom môže aku skrutkovač byť. Už sa vám tiež stalo, že ste s klasickou vŕtačkou vyliezli na rebrík a zistili ste, že máte krátky kábel? Potom nasledovalo hľadanie predlžovacieho kábla, ktorých síce máte doma niekoľko ale keď ho potrebujete, nie a nie ho nájsť...

Aj akumulátorovú vŕtačku sa oplatí zakúpiť v kufríku v sade s nabíjačkou a akumulátormi. Zároveň sa oplatí vyberať takú vŕtačku, ktorej akumulátory možno použiť pre napájanie ďalšieho náradia v rámci akumulátorových programov. Moderné lítiové akumulátory sú síce výkonné, ale nie sú zadarmo. Preto keď sa neskôr rozhodnete zakúpiť nejaké ďalšie náradie (priamočiaru pílu, uhlovú brúsku, okružnú pílu, kompresor...), nemusíte kupovať ďalšie a ďalšie akumulátory a nabíjačky. Takou voľbou môže byť napríklad ACCU program 1278.

Ak máte miesto na dielňu, určite uvítate stôl s úložným priestorom na náradie a zverák. V bežnom byte ale taká možnosť nie je. Ak nechcete pri práci likvidovať jedálenský stôl, zaobstarajte si aspoň nejaký skladací stolík. V zloženom stave nezaberie množstvo miesta a po rozložení do neho upevníte materiál a môžete vŕtať a rezať podľa potreby. 

Ak vás kutilstvo začne baviť a rozhodnete sa, že si vybavíte dielňu, nezabudnite, že je v nej potrebné udržiavať poriadok a na všetky tie piliny a hobliny budete potrebovať výkonný vysávač. Bežný vysávač pre domácnosť síce urobí tiež nejakú prácu, ale dielenské vysávače bývajú výkonnejšie, robustnejšie a niektoré sú dokonca vybavené zásuvkou pre pripojenie elektrického náradia, ktorá dokáže samovoľne vysávač zapínať. Čo to znamená? Hadicu vysávača pripojíte napríklad k okružnej píle a pílu káblom zapojíte do zásuvky na vysávači. Akonáhle začnete píliť, automaticky sa zapne aj vysávač a bude od píly nasávať piliny. Keď prestanete píliť, vysávač sa vypne.

 

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať