Čo môžete robiť vo februári v záhrade?

22. 02. 2023

Čo môžete robiť vo februári v záhrade?

Február je ideálny mesiac na plánovanie a prípravu na nadchádzajúcu záhradnícku sezónu. Zvážte, čo by ste chceli na záhrade tento rok pestovať a nakúpte semená či sadenice. Ak máte v pláne vystavať nové záhony, môžete začať s prípravou pôdy a rozmiestnením záhonov. Ak chcete tento rok zmeniť design záhrady, teraz je ideálny čas na plánovanie nových prvkov a stávajúcich úprav.

Vyčistite záhony

Vo februári je najvhodnejší čas na vyčistenie záhonov od lístia, vetiev a ďalšieho záhradného odpadu, ktorý sa tam nahromadil a možno ho jednoducho likvidovať záhradných kompostéroch. V závislosti na vašej polohe by ste mali mať tiež na pamäti, že keď sa sneh roztopí a zem rozmrzne, môžete začať so siatím niektorých rastlín. Ak už máte pripravené záhony, venujte čas tomu, aby ste ich vyčistili a pripravili na jar.

Ošetrite ovocné stromy

Ovocné stromy by mali byť na zimu pripravené už na jeseň, ak ste tak ale neurobili, môžete ich ošetriť aj teraz. Odstráňte z nich všetky suché a poškodené vetvy akumulátorovou ručnou pílkou a aplikujte ochranu proti škodcom. Na likvidáciu odpílených vetví môžete použiť mnoho typov drvičov

Plánovanie nových záhonov

Ak plánujete nové záhony, teraz je ideálny čas, aby ste sa na to pripravili. Zvážte, čo chcete zasadiť a aký veľký záhon potrebujete. Takisto kde sa nachádza najlepšie miesto a akú pôdu máte k dispozícii. Môžete tiež začať s prípravou záhonov - obrátením zeme napr. kultivátorom, pridaním hnojiva ručným rozmetačom a mulču, aby ste pôdu pripravili na jar. 

Pripravte náradie

Náradie, ktoré ste používali na konci minulej sezóny by malo byť očistené, opravené a uložené na bezpečné miesto. Ak máte záhradné stroje, ako je napr. kosačka, motorová píla alebo vyžínač, mali by byť pripravené a v prípade potreby odborne opravené v servisnom centre. Ak je to potrebné, teraz je nielen vďaka akciovým ponukám vhodný čas na nákup nového náradia či stroja. 

Výsadba stromov, kríkov a starostlivosť o rastliny

Aj keď sa môže zdať, že február nie je vhodným mesiacom pre výsadbu stromov a kríkov, môže byť priaznivé počasie ideálne pre túto činnosť. Ak sú korene rastlín zdravé a zemina dostatočne odvodnená, nie je dôvod s výsadbou čakať. Ak však nie je priaznivé počasie, môžete výsadbu odložiť na neskoršie jarné mesiace.

Ak máte na záhrade alebo v dome kvetiny a rastliny, február je vhodným mesiacom pre ich starostlivosť. Skontrolujte zálievku, hnojenie a prípadné presadenie rastlín, ktoré to potrebujú. Ak nemáte kvetiny, môžete začať plánovať a vyberať nové druhy, ktoré budú ladiť s vašim interiérom.

Vo februári môžete na záhrade robiť množstvo činností, aj keď to možno nie je najpriaznivejšie obdobie pre vonkajšie práce. Venovanie sa záhrade v zimných mesiacoch má však množstvo výhod a ak je počasie priaznivé uľahčí vám to prácu na jar. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať