Ako najlepšie vyčistiť sklo na krbových kachliach?

22. 01. 2024

Ako najlepšie vyčistiť sklo na krbových kachliach?

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a množstvo z nás ceny energií donútili využívať krbové kachle na maximum. Aj keď v nich kúrite správnym spôsobom a používate dobre preschnuté drevo, sklo v kachliach je potrebné z času na čas vyčistiť. Keď je drevo mokré, a navyše v kachliach príliš priškrtíte prívod vzduchu, sklo sa môže zaniesť sadzami behom pár hodín. 

Aké sú možnosti čistenia skla na krbových kachliach?

Na trhu síce môžete zakúpiť nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov na sklo kachlí a krbových vložiek. Prečo ale utrácať, keď to ide aj inak? Vyskúšajte niektorú z nasledujúcich možností ako čistiť sklo na krbe:

  1. Popol z kachlí. Zabudnite na piesok, drôtenky a ďalšie abrazívne prostriedky. Použite popol z kachlí! Musí sa však jednať o jemný popolček z dobre spáleného dreva, drevených brikiet alebo peliet. Ako vyčistiť krbové sklo pomocou popola? Naberte popolček na navlhčený obrúsok a budete prekvapení, ako jednoducho sa dá s jeho pomocou napálená sadza zo skla odstrániť. Vždy, keď je obrúsok už veľmi špinavý, vymeňte ho za nový a postup opakujte, kým nie je sklo takmer čisté. Nakoniec sklo vyleštite do čista vlhkým obrúskom. Ako alternatívu môžete použiť navlhčenú kuchynskú špongiu, ktorú namočíte do popola. Pri čistení je vhodné rozložiť pod otvorené dvierka noviny, na ktoré budú padať nečistoty. 
  2. Saponát na riad. Keď je sklo zanedbávané dlhšiu dobu, na uvoľnenie veľkej vrstvy sadzí a čistenie krbového skla použite saponát na riad. Nasypte ho na obrúsok, pridajte trochu jemného popolčeka a postupujte rovnako, ako je popísané vyššie.
  3. Čistič krbových skiel. V špecializovaných predajniach si môžete zakúpiť aj čistič krbových skiel, ktorý je určený špeciálne na čistenie skla na krbe.
  4. Odmasťovače. Ako odstrániť decht zo skla? Vynikajúce sú kuchynské odmasťovače, ktorými čistíte napríklad kuchynskú rúru. Prípravok nastriekajte na sklo a po chvíli pôsobenia utrite.
  5. Vypálenie skla. Podľa niektorých skúseností sa krbové sklo vyčistí aj samotným vypálením. Musíte však použiť kvalitné suché palivové drevo, ktoré predchádzajúcu nečistotu zo skla vypáli.

V zásade teda sklo krbových kachlí vyčistíte veľmi jednoducho, ak máte poruke kvalitný saponát alebo čistič krbových skiel, prípadne samotný popol. Pri práci však postupujte opatrne, aby ste sklo krbových kachlí nepoškriabali. Na čistenie určite nepoužívajte takzvanú drôtenku! Radšej použite klasickú kuchynskú hubku, novinový papier alebo obrúsok.

Horiace drevo v kachliach

Dá sa znečisteniu skla predchádzať?

Samozrejme, ochrana krbového skla je možná. A je to pomerne jednoduché. Stačí, ak sa budete pri prevádzke krbu riadiť týmito radami:

  • Používajte vhodné palivo. Drevo na kúrenie by malo byť dostatočne suché, s vlhkosťou max. 20%. Používajte dreviny ako hrab, buk, dub alebo breza.
  • Krbové dvierka často neotvárajte. Vždy len pri nakladaní ďalšieho paliva.
  • Správne rozkurujte. Čo to znamená? Pri rozkurovaní nechajte komínovú klapku a aj prívod vzduchu otvorené a postupne ich zatvárajte. Na rozkurovanie používajte na to určené podpaľače a nie lesklý papier, ktorý síce vytvorí dym, ale jeho teplota pri horení nie je dostatočne vysoká a produkuje nečistoty – mastný dym.
  • Dbajte o dostatočný prívod kyslíka. Krb príliš „neškrťte“. Oheň musí mať na správne horenie v krbe dostatočný prívod vzduchu.

Samozrejme, po vykurovaní sklo nikdy nebude úplne čisté. No predídete silnému ušpineniu.

Krbové kachle so zapáleným ohňom v obývačke

Ďalšie zásady starostlivosti o krb

Čo ešte môžete pre svoj krb, resp. sklo krbových kachlí, urobiť? Z kachli je tiež nutné pravidelne vyberať popol. Je to nepríjemná práca a nech sa snažíte so zmetákom manipulovať čo najopatrnejšie, jemný popolček sa vždy dostane do okolia kachlí. Skúsili ste niekedy separátor popola? Je to vlastne do istej miery obdoba bežného vysávača, len je konštrukčne prispôsobený práve na vysávanie jemného popolčeka. Vysávať musíte samozrejme vyhasnutý a vychladnutý popol, avšak kachle vyčistíte za zlomok času a nenarobíte okolo neporiadok. Takéto jednoduché a rýchle čistenie krbu môžete aplikovať po každom kúrení. Separátor popola to zvládne za pár minút a vy budete mať vždy čistý krb pripravený na ďalšie použitie.

Samozrejme, dostatok pozornosti venujte aj roštu krbovej vložky. Ak je to možné, vždy ju pri čistení vyberte a dávajte pozor, aby pod ňou neostávali napadané sadze. A ako inak, nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu komína!


Prečítajte si tiež:

Naučte sa správne zakúriť

Prečítať

Banner s odkazom na kompletnú ponuku kachlí


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať