Zobraziť kategórie

Ako najlepšie vyčistiť sklo na krbových kachliach?

10. 01. 2023

Ako najlepšie vyčistiť sklo na krbových kachliach?

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a množstvo z nás ceny energií donútili využívať krbové kachle na maximum. Aj keď v nich kúrite správnym spôsobom a používate dobre preschnuté drevo, sklo v kachliach je potrebné z času na čas vyčistiť. Keď je drevo mokré, a navyše v kachliach príliš priškrtíte prívod vzduchu, sklo sa môže zaniesť sadzami behom pár hodín. 

Na trhu síce môžete zakúpiť nespočetné množstvo čistiacich prostriedkov na sklo kachlí a krbových vložiek. Prečo ale utrácať, keď to ide aj inak?

Zabudnite na piesok, drôtenky a ďalšie abrazívne prostriedky. Použite popol z kachlí! Musí sa však jednať o jemný popolček z dobre spáleného dreva, drevených brikiet alebo peliet. Naberte popolček na navlhčený obrúsok a budete prekvapení, ako jednoducho nim ide napálená sadza zo skla odstrániť. Vždy, keď je obrúsok už moc špinavý, vymeňte ho za nový a postup opakujte, kým nie je sklo takmer čisté. Nakoniec sklo vyleštite do čista vlhkým obrúskom. 

Pri čistení je vhodné rozložiť pod otvorené dvierka noviny, na ktoré budú padať nečistoty. 

Keď je sklo zanedbávané dlhšiu dobu, na uvoľnenie veľkej vrstvy sadzí použite saponát na riad. Použite ho na obrúsok, pridajte trochu jemného popolčeka a postupujte rovnako, ako je popísané vyššie.

Z kachli je tiež nutné pravidelne vyberať popol. Je to nepríjemná práca a nech sa snažíte so zmetákom manipulovať čo najopatrnejšie, jemný popolček sa vždy dostane do okolia kachlí. Skúsili ste niekedy separátor popola? Je to vlastne do istej miery obdoba bežného vysávača, len je konštrukčne prispôsobený práve na vysávanie jemného popolčeka. Vysávať musíte samozrejme vyhasnutý a vychladnutý popol, avšak kachle vyčistíte za zlomok času a nenarobíte okolo neporiadok.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať