Naučte sa správne zakúriť

10. 01. 2023

Naučte sa správne zakúriť

Kúpili ste si krbové kachle HECHT? Ak sú to vaše prvé kachle, možno neviete, ako v nich jednoducho a hlavne rýchlo zakúriť. Nakoniec sa môže stať, že v tomto článku nájdu užitočné rady aj tí skúsenejší. Nižšie uvedený postup je viacmenej všeobecne platný aj pre krby, krbové vložky a ďalšie kachle na tuhé palivo. 

Dôležitá je príprava

Kachle musia byť čisté. Popolom zanesený rošt bráni priechodu vzduchu, preto rošt starostlivo očistite a vysypte popol z popolníku. Túto prácu si môžete veľmi ľahko uľahčiť separátorom popola, ktorý funguje podobne ako vysávač. Veľkou výhodou použitia separátora je, že integrované prachové filtre zabránia šíreniu jemného popolčeku do miestnosti. Tomu pri bežnom vymetaní metličkou a lopatkou nezabránite. Ak separátor popola nevlastníte, môžete si vybrať niektorý z našej ponuky separátorov HECHT.

Najskôr skontrolujte, či je otvorená klapka na výstupe z kachlí do dymovodu. Zároveň otvorte klapku vzduchu na popolníku. Pri kúrení docielite lepšie prúdenie vzduchu aj tak, že necháte popolník ľahko vysunutý. Otvorený popolník však nenechávajte bez dozoru, mohli by z neho vyletieť iskry. 

Klapka výstupu do dymovodu musí byť pri zakúrení otvorená

Regulátor prívodu vzduchu musí byť pri zakúrení otvorený

Pre založenie ohňa je najlepšie použiť len suché drevo. Do ohniska položte jedno poleno naprieč a cez neho položte ďalšie dve polená pozdĺžne vedľa seba. Medzi vrchné polená vložte kvalitný podpaľač. Použitie papiera neodporúčame, pri jeho pálení dochádza k zanášaniu skla. 

TIP

Ak pri zakúrení predsa len používate papier, vyhnite sa kriedovému a lesklému papieru (napr. časopisy). Nielenže dobre nehorí, ale vytvára množstvo popola a často samovoľne zhasne. Ideálny je klasický novinový papier. Jednotlivé strany pokrčte do guľatého tvaru, ak by ste totiž takto pokrčili viac vrstiev papieru súčasne, horel by zle. 

Na podpaľač umiestnite väčšie množstvo drevených triesok. Musí ich byť toľko, aby vytvorili dostatočné množstvo žeravých uhlíkov, od ktorých sa chytia polená pod nimi. Po zapálení ihneď zatvorte dvierka, aby kachle chytili ťah. 

Počkajte, kým sa polená z väčšej časti premenia na žeravé uhlíky, priložte drevo a nastavte prívod vzduchu tak, aby ste zabránili zahlteniu.

Čo je zahltenie?

Ak príliš uzavriete prívod vzduchu, oheň nemôže "dýchať" a z rozžeraveného dreva unikajú horľavé plyny, ktoré nemôžu byť spálené (drevo tzv. splyňuje). Keď následne otvoríte dvierka kachlí, tieto nahromadené plyny môžu mierne explodovať - z kachlí vyšľahne plameň. Zahlteniu jednoducho zabránite tým, že prívod vzduchu budete regulovať iba do takej miery, aby nedochádzalo k zhasínaniu plameňa. 

Autor: PST

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať