Zobraziť kategórie

Saunovaním za posilnením imunity

26. 09. 2022

Saunovaním za posilnením imunity

Chladné jesenné počasie prináša zvýšené riziko rôznych chorôb, vírusom a baktériám sa vo vlhkom prostredí darí lepšie, než v suchých horúcich dňoch alebo v mrazivej zime. Existuje množstvo spôsobov, ako si posilniť imunitu. Patria medzi nich najmä vyvážená strava s dostatkom minerálov a vitamínov, pravidelný a dostatočný spánok, vyhýbanie sa stresovým situáciám, pohyb na čerstvom vzduchu a napríklad aj saunovanie.

Niektoré štúdie preukazujú, že pravidelné saunovanie môže znížiť riziká rôznych ochorení. Uvádza sa dokonca, že u ľudí, ktorí navštevujú saunu 2-3 krát týždenne sa riziko ochorenia môže znižovať až o 65 %.

Pri prehrievaní tela v saune sa roztiahnu kapiláry, potením sa z tela vylúčia toxíny a do krvi sa vyplavuje endorfín alebo tzv. hormón šťastia. V bežnom živote sa síce stresu nemôžeme úplne vyhnúť, pobyt v saune však zlepšuje náladu a má dobrý vplyv na neurovegetatívny systém. Môže napomáhať k zníženiu bolesti kĺbov, pomáha regenerácii svalov, posilňuje imunitu, pomáha predchádzať nachladnutiu a vo vymenovávaní blahodarných účinkov by sme mohli pokračovať ďalej. 

Bohužiaľ nie vždy máme možnosť pravidelne navštevovať nejakú verejnú saunu. Vybudovanie pravej fínskej sauny doma je zložité, finančne náročné a nie každý má pre saunu dostatok priestoru.

Riešením môže byť infrasauna

Infrasaunu ľahko postavíte aj v byte v paneláku. Sauny spotrebujú pomerne veľké množstvo energie, a tak s tým, ako je elektrina stále drahšia, každá minúta prevádzky navyše sa prejaví na konečnom vyúčtovaní. Keďže sa však infrasauna narozdiel od fínskej sauny nemusí predhrievať, má citeľne nižšiu spotrebu. V infrakabíne sú nainštalované panely, ktoré generujú dlhovlnné infračervené žiarenie, ktoré preniká viac než 4 cm hlboko do tkanív. Zatiaľ čo v klasickej saune je ohrievaný celý priestor aj vzduch na vysokú teplotu, v infrasaune je žiarením ohrievaný povrch tela a teplo sa takto vstrebáva priamo do tkanív. Teplota v infrasaune teda dosahuje maximálne 60 °C. Infrasaunu preto môžu po porade s lekárom spravidla využívať aj kardiaci, pre ktorých by návšteva fínskej sauny mohla mať fatálne následky.

Saunovanie v infrasaune napomáha k vylúčeniu ťažkých kovov, v tukoch rozpustných toxínov a toxínov obsiahnutých v pote kožnými pórmi z tela. A to rýchlejšie a efektívnejšie než akákoľvek iná liečba alebo cvičenie. Ide napríklad o tieto látky: arzén, benzén, kadmium, nikel, meď, mangán, olovo, sodík, ortuť, anestetiká, lieky, cholesterol, nikotín, chlorid a kyseliny atď.

Po saunovaní môžete vážiť aj o niekoľko kg menej, ale uvedomte si, že podkožný tuk sa teplom nerozpúšťa. Telo však pri vypotení jedného gramu potu spotrebuje cca 0,6 kilokalórie energie. Zatiaľ čo v klasickej fínskej saune je pot tvorený vodou z 95 až 97 %, v infrasaune je to len z 80 až z 85 %. Zbytok tvoria tukové bunky a škodliviny. Preto v infrasaune vylúčite o 10 % viac škodlivín než v klasickej fínskej saune. A príkladne za 30 minút spálite 600 kilokalórií. 

Súčasný životný štýl kladie značné nároky na našu výkonnosť. Vyčerpávanie prirodzenej obranyschopnosti často vedie k preťaženiu organizmu a stresu. Pri používaní infrasauny dochádza k rozšíreniu krvných vlásočníc, ktoré môže zlepšiť krvný obeh, a tým aj odbúrať stres.

Saunovanie je jedným z prostriedkov v boji proti celulitíde. Je však treba ju kombinovať s následnou aplikáciou špeciálnych gélov, s masážami, s lymfodrenážami a úpravou jedálnička.

Potom stráca pokožka hydratáciu a minerály, čo sa dá ale správnym pitným režimom nahradiť. Odplavujú sa z nej však nečistoty. Teplom sa uvoľňujú póry a pokožka sa potom lepšie čistí. Pri saunovaní dôjde k prekrveniu pokožky, ktorá potom lepšie vstrebáva kozmetické prípravky. Pravidelné používanie infrasauny zmierňuje kožné ochorenia, ako je akné, vyrážky, ekzém či lupienka, a môže postupne zmäkčiť aj jazvy. Na druhú stranu je veľkým rizikom častého saunovania tvorba rozšírených žiliek. 

Saunovaním môžete odstrániť alebo aspoň zmierniť prejavy artritídy, uľaviť svojmu telu od svalových kŕčov, bolesti šije a chrbta a urýchliť proces hojenia menej vážnych zranení.

Saunovanie spôsobí krátke zvýšenie telesnej teploty o 0,5 až 1,5 °C. Následkom zvýšenia telesnej teploty dochádza k usmrteniu vírusov a baktérií alebo aspoň k zastaveniu ich množenia. Výsledkom pravidelného saunovania je posilnenie imunitného systému.

Autor: PST

 

Späť na predchádzajúcu stránku Zobraziť dostupné sauny

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať