Saunovaním za posilnením imunity

26. 09. 2022

Saunovaním za posilnením imunity

Chladné jesenné počasie prináša zvýšené riziko rôznych chorôb, keďže vírusom a baktériám sa vo vlhkom prostredí darí lepšie, než v suchých horúcich dňoch alebo v mrazivej zime. Existuje množstvo spôsobov, ako si posilniť imunitu. Patria medzi nich najmä vyvážená strava s dostatkom minerálov a vitamínov, pravidelný a dostatočný spánok, vyhýbanie sa stresovým situáciám, pohyb na čerstvom vzduchu a napríklad aj saunovanie.

Aké má sauna účinky na ľudský organizmus? Niektoré štúdie preukazujú, že pravidelné saunovanie môže znížiť riziká rôznych ochorení. Uvádza sa dokonca, že u ľudí, ktorí navštevujú saunu 2-3 krát týždenne sa riziko ochorenia môže znižovať až o 65 %.

Čo sa deje s telom pri saunovaní?

Pri prehrievaní tela v saune sa roztiahnu kapiláry, potením sa z tela vylúčia toxíny a do krvi sa vyplavuje endorfín alebo tzv. hormón šťastia. V bežnom živote sa síce stresu nemôžeme úplne vyhnúť, pobyt v saune však zlepšuje náladu a má dobrý vplyv na neurovegetatívny systém. Aké má ešte parná sauna účinky? Uvoľňuje napätie, prispieva k zmierneniu agresivity a zlej nálady, odbúrava z tela nečistoty, prináša úľavu pri astme. Môže napomáhať k zníženiu bolesti kĺbov, pomáha regenerácii svalov, posilňuje imunitu, pomáha predchádzať nachladnutiu a vo vymenovávaní blahodarných účinkov by sme mohli pokračovať ďalej. 

Bohužiaľ nie vždy máme možnosť pravidelne navštevovať verejnú saunu. Vybudovanie pravej fínskej sauny doma je zložité, finančne náročné a nie každý má pre saunu dostatok priestoru. Láka vás napriek tomu domáca sauna?

Rodina v saune

Riešením môže byť infrasauna

Infrasaunu ľahko postavíte aj v byte v paneláku. Sauny spotrebujú pomerne veľké množstvo energie, a tak s tým, ako je elektrina stále drahšia, každá minúta prevádzky navyše sa prejaví na konečnom vyúčtovaní. Keďže sa však infrasauna narozdiel od fínskej sauny nemusí predhrievať, má citeľne nižšiu spotrebu.

V infrakabíne sú nainštalované panely, ktoré generujú dlhovlnné infračervené žiarenie, ktoré preniká viac než 4 cm hlboko do tkanív. Zatiaľ čo v klasickej saune je ohrievaný celý priestor aj vzduch na vysokú teplotu, v infrasaune je žiarením ohrievaný povrch tela a teplo sa takto vstrebáva priamo do tkanív. Teplota v infrasaune teda dosahuje maximálne 60 °C. Infrasaunu preto môžu po porade s lekárom spravidla využívať aj kardiaci, pre ktorých by návšteva fínskej sauny mohla mať fatálne následky.

TOP 3 Infrasauny:

Aké má infrasauna účinky?

Domáca infrasauna sa stane pre vaše telo skutočným ozdravujúcim prostriedkom. Pôsobí totiž pozitívne nielen na zdravie, ale aj na krásu. Dokonca môže pozitívne vplývať aj na psychický stav. Aké má teda infrasauna účinky?

 1. Saunovanie v infrasaune napomáha k vylúčeniu ťažkých kovov, v tukoch rozpustných toxínov a toxínov obsiahnutých v pote kožnými pórmi z tela. A to rýchlejšie a efektívnejšie než akákoľvek iná liečba alebo cvičenie. Ide napríklad o tieto látky: arzén, benzén, kadmium, nikel, meď, mangán, olovo, sodík, ortuť, anestetiká, lieky, cholesterol, nikotín, chlorid a kyseliny atď.
 2. Po saunovaní môžete vážiť aj o niekoľko kg menej, ale uvedomte si, že podkožný tuk sa teplom nerozpúšťa. Telo však pri vypotení jedného gramu potu spotrebuje cca 0,6 kilokalórie energie. Zatiaľ čo v klasickej fínskej saune je pot tvorený vodou z 95 až 97 %, v infrasaune je to len z 80 až z 85 %. Zbytok tvoria tukové bunky a škodliviny. Preto v infrasaune vylúčite o 10 % viac škodlivín než v klasickej fínskej saune. A príkladne za 30 minút spálite 600 kilokalórií.
 3. Zlepšenie cirkulácie krvi. Súčasný životný štýl kladie značné nároky na našu výkonnosť. Vyčerpávanie prirodzenej obranyschopnosti často vedie k preťaženiu organizmu a stresu. Pri používaní infrasauny dochádza k rozšíreniu krvných vlásočníc, ktoré môže zlepšiť krvný obeh, a tým aj odbúrať stres.
 4. Boj proti celulitíde. Saunovanie je jedným z prostriedkov v boji proti celulitíde. Je však treba ju kombinovať s následnou aplikáciou špeciálnych gélov, s masážami, s lymfodrenážami a úpravou jedálnička. Potom stráca pokožka hydratáciu a minerály, čo sa dá ale správnym pitným režimom nahradiť. Odplavujú sa z nej však nečistoty. Teplom sa uvoľňujú póry a pokožka sa potom lepšie čistí. Pri saunovaní dôjde k prekrveniu pokožky, ktorá potom lepšie vstrebáva kozmetické prípravky. 
 5. Pravidelné používanie infrasauny zmierňuje kožné ochorenia, ako je akné, vyrážky, ekzém či lupienka, a môže postupne zmäkčiť aj jazvy. Na druhú stranu je veľkým rizikom častého saunovania tvorba rozšírených žiliek.
 6. Zmiernenie bolestí. Saunovaním môžete odstrániť alebo aspoň zmierniť prejavy artritídy, uľaviť svojmu telu od svalových kŕčov, bolesti šije a chrbta a urýchliť proces hojenia menej vážnych zranení.
 7. Posilnenie imunity. Saunovanie spôsobí krátke zvýšenie telesnej teploty o 0,5 až 1,5 °C. Následkom zvýšenia telesnej teploty dochádza k usmrteniu vírusov a baktérií alebo aspoň k zastaveniu ich množenia. Výsledkom pravidelného saunovania je posilnenie imunitného systému.
 8. Relax. Kým parná sauna pracuje pri veľmi vysokých teplotách, infračervené teplo je jemné, príjemné, upokojujúce a pôsobí terapeuticky. Okrem dokonalého relaxu prispieva k zlepšeniu spánku a k uvoľneniu.
 9. Anti-aging efekt. Infrasauna prispieva k mladistvému vzhľadu pleti. Hojí vrchné vrstvy pokožky, stimuluje tvorbu kolagénu a odstraňuje toxíny, ktoré majú na pleť nepriaznivý vplyv. Výsledkom pravidelného saunovania je mladistvá pleť s redukovanými vráskami.
 10. Podpora zdravia buniek. Ďalším významným pozitívnym účinkom saunovania v infrasaune je podpora zdravia buniek. Infračervené svetlo stimuluje obehový systém a prispieva k lepšiemu okysličeniu buniek a tým aj k ich zdraviu.

Prečítajte si tiež:

Ako postaviť infrasaunu?

Prejsť na článok

Ako na správne saunovanie?

Rozhodli ste sa, že domáca parná sauna alebo infrasauna je pre vás to pravé? Ako teda na správne saunovanie, aby ste dosiahli skutočne len tie najlepšie účinky a aby vám saunovanie dlhodobo prospievalo? Pre správne saunovanie platia tieto pravidlá:

 • Ak chcete dosiahnuť lepšie účinky, počas saunovania si môžete masírovať pleť špeciálnymi pomôckami ako masážna hlavica, sisalové rukavice alebo eukalyptová metlička. Vďaka tomu sa pokožka viac prekrví, viac sa otvoria a vyčistia póry.
 • Pred vstupom do sauny sa vždy osprchujte 
 • V saune buďte len tak dlho, pokiaľ je vám to príjemné. 
 • Nevstupujte do sauny, ak sa cítite zle, ste smädný, hladný alebo naopak prejedený, ste po alkohole alebo ak beriete lieky. 
 • Po saune si umyte tvár chladnou vodou, osprchujte sa a potom si doprajte ochladzujúci bazén. Sprcha zmyje nečistoty, ktoré sauna vypudila z vášho tela a zároveň sa vďaka sprche lepšie vyrovnáte s teplotným šokom. 
 • Saunovanie: ako často si ho dopriať? Rozdiel je v tom, či ste skúsený alebo začiatočník. Prvý krát sa odporúča ostať v saune max. 10 minút. Pre dosiahnutie pozitívnych účinkov sa odporúča sauna aspoň raz týždenne s tým, že proces saunovania a ochladzovania zvládnete aspoň 4x za sebou. 

Ak so saunovaním iba začínate, infrasauna, prípadne fínska sauna, je pre vás tou najvhodnejšou voľbou.

 

banner sauny


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať