Ako doma znížiť množstvo peľu?

13. 05. 2022

Ako doma znížiť množstvo peľu?

Najmä na jar sa z rozkvitnutých stromov do ovzdušia šíri veľké množstvo peľu a vietor ho roznáša po okolí na kilometre ďaleko. Najviac patrný je asi na sklách automobilov, ale utierať ho nestíhate ani doma. Najnepríjemnejší je ale určite pre alergikov a astmatikov. Ako sa doma čo najlepšie s peľom vysporiadať?

Nikoho asi neprekvapí, že pomerne veľké množstvo peľu doma zo vzduchu odstráni čistička vzduchu. Môžete tiež do okien nainštalovať protipeľové siete. Tie zároveň fungujú aj ako ochrana proti otravnému hmyzu. Vetrať by ste mali skoro ráno, večer alebo cez noc. To je doba, kedy sa vo vzduchu vyskytuje peľu najmenej. 

Nesmiete ale zabudnúť, že peľ domov nanosíte tiež na oblečení, preto je dobré sa prezliecť vždy, keď sa vrátite z vonku. V dobe najväčšieho výskytu peľu vonku nesušte ani vypranú bielizeň.

Množstvo peľu sa nám tiež dostane do vlasov. Najmä ak ste alergik, mali by ste si každý večer pred spaním vlasy dôkladne umyť. Z vlasov by sa totiž peľ dostal na vankúš, kde by vás mohol dráždiť. 

Prach a peľ doma z nábytku odstraňujte len vlhkou utierkou, aby sa nevíril a nešíril ďalej. Dôsledne dodržujte pravidlo upratovania zhora nadol. Najskôr teda utrite najvyššie položené police, vrchy skríň a postupujte dole. Podlaha teda príde na rad vždy ako posledná. Ak používate vysávač, musí byť vybavený kvalitným prachovým filtrom, ktorý zachytí aj drobné peľové zrnká. V opačnom prípade by ste len peľ po miestnosti rozvírili.

V obdobiach, kedy je vo vzduchu peľu najviac je tiež dobrým nápadom z domu odstrániť čo najviac bytového textilu. Rôzne prehozy, závesy, vankúše, záclony alebo koberčeky v sebe peľ zachytávajú a pri sebemenšiom pohybe ho uvoľňujú späť do vzduchu.

Vonku peľ síce nezastavíte, ale aj tu existujú možnosti, ako s ním bojovať aspoň čiastočne. Ako sme spomínali, viditeľný je najmä na automobiloch, nepríjemný je ale aj na terasách alebo záhradnom nábytku. Tu sa ho najúčinnejšie zbavíte vysokotlakovým čističom, ktorý ho rýchlo spláchne silným prúdom vody. 

Peľ bohužiaľ dokáže pokryť žltým povlakom aj hladinu vody v bazénoch. Tu je nutná kvalitná filtrácia v kombinácii so skimerom, ktorý zbiera nečistoty z vodnej hladiny. Ak by peľ zostal vo vode dlhšiu dobu, stal by sa živnou pôdou pre bujnenie rias. 

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať