Ako na efektívne upratovanie chodníkov

03. 10. 2023

Ako na efektívne upratovanie chodníkov

Aj keď sa upratovanie chodníkov, parkovacích plôch a ďalších vonkajších povrchov odporúča uskutočňovať celoročne, na jeseň a v zime sa to stáva nutnosťou. Sychravé počasie a vlhké popadané lístie robí chodníky a cesty klzkými a tie sa tak stávajú pre chodcov a cyklistov nebezpečnými. 

Na záhrade síce lístie ľahko upraceme pomocou vysávača na lístie, ten však nemusí byť na ťažké a zlepené mokré lístie dostatočne účinný. V trávniku to nemusí byť veľký problém, jednoducho stačí počkať, kým lístie trochu preschne. To však nie je najvhodnejšie riešenie, na mokrom lístí je totiž veľké riziko pošmyknutia. Neostáva nič iné, ako chopiť sa metly a lístie prácne odpratať. Ak sa však jedná o väčšiu parkovaciu plochu, príjazdovú cestu alebo chodníky, vyžaduje sa väčšie úsilie. Tu prichádzajú na rad mechanické kefy

Zametacia kefa upratujúca chodník

Malé akumulátorové rotačné kefy sú úplne ideálne pre prácu okolo rodinného domu. Ľahko vymetú lístie, prach a štrk z chodníkov, parkovacích miest, terás a ďalších spevnených plôch. 

TOP 3 Zametacie rotačné kefy

Pre rozľahlejšie plochy sú však vhodnejšie veľké motorové zametacie stroje. Kefu je možné natočiť tak, aby bol materiál zametaný na stranu, alebo ho možno osadiť zachytávačom zmietnutého materiálu, do ktorého sa budú lístie a ďalšie nečistoty zbierať. 

Motorová kefa upratujúca sneh

Motorové kefy sú spravidla vybavené vlastným pojazdom, pohybujú sa teda vlastnou silou a obsluha ju nemusí tlačiť. Ľahko si tiež poradia s čerstvo napadaným snehom. Na rozdiel od klasickej snežnej frézy chodník vymetú do sucha. Bohužiaľ si však neporadia s udupaným a stvrdnutým snehom. Preto je možné niektoré kefy osadiť radlicou, alebo dokonca kefu zameniť za plnohodnotnú dvojstupňovú snežnú frézu. Tá si ľahko poradí aj s veľkou vrstvou ťažkého snehu.


Prečítajte si tiež:

Ako vybrať snežnú frézu?

Prečítať

Zametacia kefa s radlicou a snežnou frézou

Zametacie stroje môžu ušetriť kopec času. Behom chvíle odvedú prácu, ktorú by bežnými prostriedkami robilo aj niekoľko ľudí a oveľa dlhšie. Výsledkom je efektívne upratovanie chodníkov a ciest a v prípade mokrého lístia a snehu aj rýchle odstránenie rizika úrazov. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať