Zobraziť kategórie

Ako vybrať snežnú frézu?

23. 01. 2023

Ako vybrať snežnú frézu?

Upratovanie snehu môže byť niekedy zábava, niekedy je však nutné ho upratať čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Málokto je nadšený, ak musí v skorých ranných hodinách sneh namáhavo odhadzovať sneh z pred vjazdu do garáže alebo chodníku pred domom pomocou odhŕňaču. Predovšetkým pri veľkých plochách je tento spôsob veľmi neefektívny. V takom prípade sa začnite obzerať po snehovej fréze, ktorá väčšinu namáhavej práce urobí za vás a upratovanie je tak až 20x rýchlejšie. Ak ale nemáte s frézou žiadne skúsenosti, môže byť jej výber tvrdým orieškom. Na súčasnom trhu je nespočetné množstvo rôznych typov fréz, ktoré sa líšia ako v prevedení, tak v rade funkcií.

Pri výbere správnej snežnej frézy sa teda budeme rozhodovať predovšetkým podľa toho, kde a za akých podmienok ju hodláme používať. V tomto ohľade je dôležité vedieť niečo o tom, ako rôzne typy fréz pracujú a aké sú ich možnosti. Pri prechádzaní ponuky rýchlo zistíme, že frézy sa v zásade delia na jednostupňové a dvojstupňové. Toto označenie v podstate hovorí v koľkých stupňoch je realizované upratovanie snehu. Povedzme si o tom viac...

Jednostupňové frézy

Spomalený náhľad funkcie jednostupňovej frézy.

Jednostupňová fréza je vybavená sadou rotujúcich lopatiek, ktoré sneh naberú a rovno ho odhodia požadovaným smerom. Tieto lopatky môžu byť plastové, prípadne kovové a na hrane sú vybavené gumenou lamelou, ktorá bráni poškodeniu povrchu pod frézou a rovnako tak zaistí perfektné odstránenie snehu. Lopatky rotujú v smere pohybu frézy a tým ako sneh odhryzujú zároveň frézu posúvajú vpred. Tým do istej miery nahradzujú pojazd pri zložitejších frézach s prevodovými systémami.

Jednostupňové frézy sú svojou konštrukciou určené na upratovanie neudupaného snehu a z rovných a spevnených povrchov, ako sú asfaltové či betónové chodníky alebo zámkové dlažby. Jednostupňová fréza si síce nedokáže poradiť s ušliapaným a zľadovateným snehom, na druhú stranu je však vďaka svojej ľahkosti a obratnosti nedoceniteľná pri upratovaní neutlačeného snehu z chodníkov a menších plôch. 

Sneh dokáže v závislosti od konštrukcie odhodiť až do vzdialenosti okolo 10 m. Smer odhadzovania snehu je možné nastaviť otočením komínu na vrchu frézy, pri niektorých malých frézach môže byť odhod smerovaný pomocou lamiel pod vrchným krytom frézy.

Jednostupňové frézy môžu byť poháňané elektromotorom napájaným zo siete, akumulátorovým pohonom alebo spaľovacím motorom.

Elektrické frézy majú výhodu v jednoduchej údržbe, nie je potrebné ich zložito štartovať ani uskutočňovať pravidelný servis zložitého spaľovacieho motora. Daňou za to je všadeprítomný predlžovací kábel, ktorý obmedzuje použitie iba na dosah dĺžky kábla od elektrickej zásuvky. To však v okolí bežných rodinných domov nemusí byť problém. 

Akumulátorové frézy v sebe snúbia jednoduchú údržbu elektrických fréz a nezávislosť fréz so spaľovacími motormi. S nabitým akumulátorom sa môžete slobodne pohybovať kdekoľvek, neobmedzujú vás žiadne káble. Opäť odpadá zložité štartovanie aj údržba spaľovacích motorov. Obmedzením je tak iba kapacita akumulátora, ktorý nie vždy na jedno nabitie vydrží frézu poháňať po celú dobu potrebnú na odpratanie všetkého snehu. Našťastie nie je pevnou súčasťou frézy a je možné ho ľahko vybrať a vymeniť za druhý behom niekoľkých sekúnd. Ak si zaobstaráte dva akumulátory, môžete v priebehu práce s frézou vždy jeden dobíjať na rýchlonabíjačke a v podstate tak pracovať bez prestávok. 

Frézy poháňané spaľovacím motorom majú zásadnú výhodu vo vyššom výkone spaľovacích motorov v porovnaní s elektromotormi. O niečo zložitejšia údržba je vyvážená úplnou nezávislosťou takejto frézy. Použiť ju možno prakticky kdekoľvek, teda aj na miestach, kde nie je dostupný elektrický prúd a doba použitia je v podstate obmedzená len dostatočnou zásobou paliva. 

Dvojstupňové frézy

Dvojstupňová snehová fréza

Ako už asi tušíte, pri tomto type fréz je upratovanie snehu realizované v dvoch stupňoch. V prvom stupni oceľový šnek nahrnie sneh k stredu frézy do tunela, v ktorom ako druhý stupeň vysokou rýchlosťou rotujú oceľové lopatky, ktoré podrvený sneh a ľad odhodia vysokou rýchlosťou vyhadzovacím komínom do požadovaného smeru.

Dvojstupňové frézy si teda dokážu poradiť aj s udupaným snehom plným ľadu a cencúľov. Oceľový šnek je vybavený zubmi, ktoré sneh a ľad odhrýzajú, drvia a nahŕňajú na oceľové zuby turbíny druhého stupňa. Šnek aj turbína sú ukryté v oceľovom bunkri, ktorý odoláva nárazom kúskov ľadu. Jedná sa o skutočne výkonné stroje, ktoré sneh odhodia na vzdialenosť často presahujúcu aj viac ako 10 metrov.

S ohľadom na výkon aj hmotnosť sú tieto frézy vybavené vlastným pojazdom, lepšie modely majú aj šesť prevodových stupňov pohybu vpred a dva stupne spiatočky. Rýchlosť pojazdu tak jednoducho prispôsobíte kvalite a vrstve snehu tak, aby ho fréza dokázala bez problémov pomlieť a odhádzať. Dvojstupňové frézy si poradia so snehom na ktoromkoľvek rovnom povrchu. S istým obmedzením ich možno použiť napríklad aj na úplne rovných trávnatých plochách, avšak je nutné počítať s tým, že fréza môže trávnik poškodiť, a najmä sa vyvarujte toho, aby sa do šneku dostalo čokoľvek iné ako sneh.

Rotačné kefy

Rotačné kefy nájdu využitie na spevnenom povrchu, asfaltových príjazdových cestách, chodníkoch a dlažbách. Kefy dokážu neudupaný sneh upratať tak, ako to fréza nezvládne, avšak poradia si iba s menšou vrstvou čerstvého snehu. Niektoré kefy možno doplniť aj o radlicu na odhŕňanie snehu, prípadne kefu vymeniť za plnohodnotnú dvojstupňovú frézu. Vďaka tomu je možné kefu využívať po celý rok. 

Vyberáme snežnú frézu - na čo nezabudnúť?

Dobre si rozmyslite, aký typ povrchu budete upratovať. Jednostupňovú frézu kvôli nízko rotujúcim lopatkám na nespevnenom povrchu nie je možné využiť. Pri väčšine dvojstupňových fréz je možné výšku šneku nad povrchom nastaviť posunutím bočných pojazdových klzákov. 

Vyberte si typ pohonu. Elektrickú alebo akumulátorovú frézu zvládnu ovládať aj menej technicky zdatní používatelia. Nie je potrebné zložito štartovať, nie je potrebné ovládať pojazd. Daňou za jednoduchosť je nižší výkon a obmedzenie na dostupnosť elektrickej siete. Pri motorových frézach je nutná istá technická zdatnosť. Používateľ musí byť schopný naštartovať motor a stroj naplno obsluhovať. V prípade fréz s pojazdom to znamená napríklad aj zaradiť správnu rýchlosť, pomocou pák spúšťať rotáciu šneku a pojazd. Aj keď to vo svojej podstate nie je nič zložité, pre niekoho to môže byť problém. 

Ďalšou dôležitou podmienkou pre výber správnej frézy je typ a množstvo upratovaného snehu. Ako už bolo spomínané, jednostupňová fréza dokonale uprace neudupaný sneh, s utlačeným snehom si neporadí. Ideálne sa tak hodí do uzavretých záhrad, kde vám sneh nikto pred upratovaním nepošliape. Na verejne prístupnom chodníku asi len ťažko zaistíte, aby po chodníku nikto nechodil skôr, ako sneh upracete. Tu potom prichádza do úvahy asi len dvojstupňová fréza s oceľovým šnekom.

Zabudnúť nesmiete ani na to, že fréza sa musí prepchať aj tým najužším miestom, ktoré chcete upratovať. Veľká fréza s vysokým výkonom síce rýchlo uprace aj rozsiahlejšie plochy, ak však úzky chodník za domom budete musieť upratovať ručne, pretože sa tam fréza nedostane, bude vám taká fréza k ničomu. S menšou frézou síce upratovanie veľkej plochy zaberie viac času, avšak tento stratený čas doženiete pri upratovaní na úzkych miestach.

Autor: PST

Späť na predchádzajúcu stránku

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať