Ako ušetriť za kúrenie?

12. 12. 2022

Ako ušetriť za kúrenie?

Ako ušetriť za kúrenie? Zima sa prihlásila o slovo a mnohí nervózne sledujú, ako sa im roztočili elektromery a plynomery. Všetci si vieme spočítať, že vykurovanie domu odhryzne najväčší podiel celoročne spotrebovanej energie, a tak niet divu, že na kúrení sa dá ušetriť najviac.

Zo všetkých strán sa na nás hrnú ponuky inštalácie fotovoltaiky a tepelných čerpadiel, avšak čakacie doby sú vďaka nebývalému záujmu veľmi dlhé a úprimne povedané, v mnohých prípadoch inštalácia týchto systémov veľa nerieši. Nie každý má totiž dostatočné finančné rezervy, aby si drahé čerpadlo mohol zaobstarať a problém nevyrieši ani dotácia od štátu. Všetka úspora potom padne na splátky pôžičky a po mnohých rokoch, kedy je čerpadlo splatené, často vyžaduje ďalšiu nemalú investíciu do výmeny opotrebovaných častí. Opomenúť nesmieme ani prípady, kedy firmy spackaným návrhom systému nainštalujú tepelné čerpadlo, ktoré namiesto úspory spotrebuje nakoniec viac elektriny, než by spálil aj ten najväčší elektrický kotol. Aj preto sa oplatí inštaláciu tepelného čerpadla dobre naplánovať a konzultovať s rôznymi odborníkmi, aby ste nenaleteli niektorej z firiem, ktorých cieľom je len výhodný obchod. Avšak tento rok už asi inštaláciu čerpadla nestihnete a riešenie je potrebné hľadať okamžite.

1. Udržte teplo doma

Prvým krokom je zamedzenie úniku tepla. Skontrolujte okná, či dobre tesnia. Moderné plastové okná nechajte nastaviť, pri starších oknách pomôže tesnenie. Zatesnenie okien však môže najmä v starých objektoch prinášať problémy s vysokou vlhkosťou a vznikom plesní. V takom prípade nezabudnite pravidelne vetrať. Vetranie by malo byť vždy rýchle a intenzívne. Na pár minút otvorte okná do korán, aby sa rýchlo vymenil vzduch. Vyhriaty interiér potom nestihne vychladnúť a po vyvetraní teplota čerstvého vzduchu v miestnosti behom chvíle opäť stúpne. 

Okná môžete ešte viac zatepliť termoizolačnou fóliou. Sklenená výplň okien je najväčším tunelom pre únik tepla. Správna fólia môže tento únik znížiť až o 30 %. V lete môže naopak udržať teplo vonku a doma bude príjemný chládok.

Skryť nevzhľadný radiátor za záclonu alebo záves je dnes drahý luxus...

Upravte záclony a závesy nad radiátormi. Ak máte radiátor skrytý za záclonou, doslova kúrite pánu Bohu do okien. Teplý vzduch od radiátora sa rovno ochladzuje od studeného okna. Lenže záclonu nestačí len skrátiť, aby končila nad radiátorom. Aj v takom prípade veľká časť stúpajúceho teplého vzduchu putuje za záclonu k studenému oknu. Ideálne preto je, pripevniť záclonu priamo na okenný rám, podobne ako to mali naše prababičky. Pri troche fantázie a šikovnosti môže byť takéto umiestnenie záclony aj pekné. Takto umiestnená záclona potom slúži aj ako ďalšia izolačná vrstva.

Spomínate na okná našich babičiek?

2. Kombinujte spôsob kúrenia

Prevádzka elektrického alebo plynového kúrenia sa dnes môže značne predražiť. Jednou z najlacnejších alternatív je stále kúrenie drevom. Ak máte doma kachle, krb alebo krbovú vložku, snažte sa ich využívať najviac, ako je to možné. Termostat na kotli nastavte tak, aby v dobe vašej neprítomnosti udržiaval teplotu medzi 18-19 °C. Nastavenie nižšej teploty by nemalo zmysel, pretože na vykúrenie vychladnutého domu by ste spotrebovali zbytočne moc energie.

Naučte sa kúriť správne. Rozpáliť kachle na najvyšší výkon ihneď po príchode domov síce dom behom krátkej chvíle vyhreje, ale teplomer vzápätí vystrelí nahor tak vysoko, že budete musieť vyvetrať. Vaše telo si rýchlo zvykne na vyššiu teplotu a budete mať nutkanie zbytočne prekurovať. Ideálne preto je, nechať kachle rozhorieť a potom ich priškrtiť na požadovaný výkon. Teplota doma síce bude stúpať pomalšie, ale nebudete mať prekúrené a ušetríte aj dosť dreva.

Dostaňte teplo od kachlí alebo krbu do všetkých miestností. Najjednoduchšie je nechať doma otvorené všetky dvere. Ak však chcete mať napríklad pokoj na prácu v pracovni, zvážte inštaláciu tepelného ventilátora. Ak je miestnosť s kachlami a pracovňa oddelená len stenou, stačí v stene pod stropom (teplý vzduch sa drží hore) nechať urobiť otvor, do ktorého  zabudujete napríklad kúpeľňový ventilátor. Ten môžete spínať buď ručne alebo vypínačom, alebo pomocou termostatu. Takáto inštalácia je pomerne jednoduchá a lacná. Ventilátor naženie teplý vzduch do pracovne. Výkon výmeny vzduchu zvýšite tým, keď ďalší prieduch v stene urobíte aj nad podlahou, aby sa mohol studený vzduch z pracovne vracať späť do miestnosti s kachlami.

Ak máte krbovú vložku bez výmenníka, aj tou je pomerne jednoduché vykurovať celý dom. Nad krbovou vložkou sa medzi obstavaným dymovodom hromadí množstvo teplého vzduchu, ktorý je obvykle pomocou okienka s mriežkou púšťaný do miestnosti. Ten je však v mnohých prípadoch pomerne jednoduché rozviezť do celého domu. Riešením môže byť inštalácia tepelne spínaného ventilátora. Ideálne je jeho umiestnenie napríklad povale. Teplý vzduch od obstavaného dymovodu privediete do ventilátora a od neho ho môžete na povale stropom rozvádzať do všetkých miestností. Pre rozvod použite napríklad tepelne izolované flexibilné hadice. Všetko potom funguje úplne automaticky. Akonáhle teplý vzduch vystúpa do ventilátora, zapne v ňom termostat a začne teplo rozháňať do všetkých miestností. Keď oheň vyhasne, termostat sa rozpojí a ventilátor vypne. Oproti tepelnému výmenníku má rozvod horúceho vzduchu jednu podstatnú výhodu - zatiaľ čo pri výpadku elektriny môže dôjsť k poškodeniu tepelného výmenníka a vy potom musíte prestať kúriť, alebo mať záložný zdroj elektriny, pri ventilátore poškodenie nehrozí. Môžete pokojne kúriť ďalej, len s tým, že teplo nebude rozvádzané po celom dome.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať