Ako ušetriť za kúrenie?
12. 12. 2022
Ako ušetriť za kúrenie? Zima sa prihlásila o slovo a mnohí nervózne sledujú, ako sa im roztočili elektromery a plynomery. Všetci si vieme spočítať, že vykurovanie domu odhryzne najväčší podiel celoročne spotrebovanej energie, a tak niet divu, že na kúrení sa dá ušetriť najviac.
Zo všetkých strán sa na nás hrnú ponuky inštalácie fotovoltaiky a tepelných čerpadiel, avšak čakacie doby sú kvôli veľkému záujmu veľmi dlhé. Nie každý má totiž dostatočné finančné rezervy, aby si drahé čerpadlo mohol zaobstarať a problém nevyrieši ani dotácia od štátu. Všetka úspora potom padne na splátky pôžičky a po mnohých rokoch, kedy je čerpadlo splatené, často vyžaduje ďalšiu nemalú investíciu do výmeny opotrebovaných častí. Avšak tento rok už asi inštaláciu čerpadla aj tak nestihnete a riešenie je potrebné hľadať okamžite. Takže, ako ušetriť na kúrení? Prinášame Vám zopár praktických tipov.
Tipy ako ušetriť na kúrení
1. Udržte teplo doma
Prvým krokom je zamedzenie úniku tepla. Skontrolujte okná, či dobre tesnia. Moderné plastové okná nechajte nastaviť, pri starších oknách pomôže tesnenie. Zatesnenie okien však môže najmä v starých objektoch prinášať problémy s vysokou vlhkosťou a vznikom plesní. V takom prípade nezabudnite pravidelne vetrať. Vetranie by malo byť vždy rýchle a intenzívne. Na pár minút otvorte okná do korán, aby sa rýchlo vymenil vzduch. Vyhriaty interiér potom nestihne vychladnúť a po vyvetraní teplota čerstvého vzduchu v miestnosti behom chvíle opäť stúpne.
Okná môžete ešte viac zatepliť termoizolačnou fóliou. Sklenená výplň okien je najväčším tunelom pre únik tepla. Správna fólia môže tento únik znížiť až o 30 %. V lete môže naopak udržať teplo vonku a doma bude príjemný chládok.
2. Upravte záclony a závesy nad radiátormi
Ak máte radiátor skrytý za záclonou, doslova kúrite pánu Bohu do okien. Teplý vzduch od radiátora sa rovno ochladzuje od studeného okna. Lenže záclonu nestačí len skrátiť, aby končila nad radiátorom. Aj v takom prípade veľká časť stúpajúceho teplého vzduchu putuje za záclonu k studenému oknu. Ideálne preto je, pripevniť záclonu priamo na okenný rám. Pri troche fantázie a šikovnosti môže takéto umiestnenie pôsobiť pekne a takto umiestnená záclona potom slúži ako ďalšia izolačná vrstva.
Skryť nevzhľadný radiátor za záclonu alebo záves je dnes drahý luxus...
3. Kombinujte spôsob kúrenia
Prevádzka elektrického alebo plynového kúrenia sa dnes môže značne predražiť. Jednou z najlacnejších alternatív je stále kúrenie drevom. Ak máte doma kachle, krb alebo krbovú vložku, snažte sa ich využívať najviac, ako je to možné. Vynikajúcim riešením je programovateľný termostat. Termostat na kotli nastavte tak, aby v dobe vašej neprítomnosti udržiaval teplotu medzi 18-19 °C. Nastavenie nižšej teploty by nemalo zmysel, pretože na vykúrenie vychladnutého domu by ste spotrebovali zbytočne veľa energie.
4. Naučte sa kúriť správne
Rozpáliť kachle na najvyšší výkon ihneď po príchode domov síce dom behom krátkej chvíle vyhreje, ale teplomer vzápätí vystrelí nahor tak vysoko, že budete musieť vyvetrať. Vaše telo si rýchlo zvykne na vyššiu teplotu a budete mať nutkanie zbytočne prekurovať. Ideálne preto je, nechať kachle rozhorieť a potom ich priškrtiť na požadovaný výkon. Teplota doma síce bude stúpať pomalšie, ale nebudete mať prekúrené a ušetríte aj dosť dreva.
5. Dostaňte teplo od kachlí alebo krbu do všetkých miestností
Najjednoduchšie je nechať doma otvorené všetky dvere. Ak však chcete mať napríklad pokoj na prácu v pracovni, zvážte inštaláciu tepelného ventilátora. Ak je miestnosť s kachlami a pracovňa oddelená len stenou, stačí v stene pod stropom (teplý vzduch sa drží hore) urobiť otvor, do ktorého zabudujete napríklad kúpeľňový ventilátor. Ten môžete spínať ručne, vypínačom alebo pomocou termostatu. Takáto inštalácia je pomerne jednoduchá a lacná. Ventilátor naženie teplý vzduch do pracovne. Výkon výmeny vzduchu zvýšite tým, keď ďalší prieduch v stene urobíte aj nad podlahou, aby sa mohol studený vzduch z pracovne vracať späť do miestnosti s kachlami.
Ak máte krbovú vložku bez výmenníka, aj tou je pomerne jednoduché vykurovať celý dom. Nad krbovou vložkou sa medzi obstavaným dymovodom hromadí množstvo teplého vzduchu, ktorý je obvykle pomocou okienka s mriežkou púšťaný do miestnosti. Ten je však v mnohých prípadoch pomerne jednoduché rozviezť do celého domu. Riešením môže byť inštalácia tepelne spínaného ventilátora. Ideálne je jeho umiestnenie napríklad na povale. Teplý vzduch od obstavaného dymovodu privediete do ventilátora a od neho ho môžete na povale stropom rozvádzať do všetkých miestností.
Pre rozvod použite napríklad tepelne izolované flexibilné hadice. Všetko potom funguje úplne automaticky. Akonáhle teplý vzduch vystúpa do ventilátora, zapne v ňom termostat a začne teplo rozháňať do všetkých miestností. Keď oheň vyhasne, termostat sa rozpojí a ventilátor vypne. Oproti tepelnému výmenníku má rozvod horúceho vzduchu jednu podstatnú výhodu - zatiaľ čo pri výpadku elektriny môže dôjsť k poškodeniu tepelného výmenníka a vy potom musíte prestať kúriť, alebo mať záložný zdroj elektriny, pri ventilátore poškodenie nehrozí. Môžete pokojne kúriť ďalej, len s tým, že teplo nebude rozvádzané po celom dome.
Prečítajte si tiež:
Ako najlepšie vyčistiť sklo na krbových kachliach?
6. Udržiavajte v každej miestnosti správnu teplotu
Naozaj nepotrebujete rovnako vykurovať v spálni, v kuchyni a v obývačke. Každá miestnosť má inú optimálnu teplotu. Napríklad v spálni by sa mala teplota pohybovať okolo 18°C, v obývačke zas okolo 21°C. Používajte preto reguláciu – termostatické hlavice, ktoré vám umožnia nastaviť si teplotu v každej miestnosti individuálne. Možno ste ani len netušili o tom, že dlhodobé zníženie teploty v miestnosti o 1 stupeň dokáže ušetriť až 6% nákladov na vykurovanie! Urobte tak v každej miestnosti a vysoká úspora je reálna.
7. Vymeňte radiátory
Niekedy je to skutočne potrebné a investícia do nových radiátorov sa oplatí a prejaví na lacnejšom vykurovaní. Staré radiátory majú totiž omnoho vyšší objem vody. Naopak, moderné radiátory s menším objemom vody omnoho rýchlejšie reagujú na termoreguláciu. Vykúria rýchlejšie, efektívnejšie a tým aj lacnejšie.
8. Nezabúdajte na údržbu radiátorov
Hučí váš radiátor? Môže to znamenať, že v obehu kúrenia máte vzduchové bubliny, ktoré znižujú efektivitu vykurovania. Problém nastáva aj vtedy, keď je radiátor v časti studený. Vtedy by ste mali radiátory odvzdušniť. Pri radiátoroch so spodným pripojením uvoľnite dolnú skrutku, až pokým nevyteká len voda. Ak si na to netrúfate, zavolajte si na pomoc kúrenára.
Ďalšie rýchle tipy pre efektívne vykurovanie
- Nesušte na radiátore bielizeň. Stratíte tak až 20% tepla. Takisto vzniká rosenie okien a vlhnutie stien.
- Povrch radiátorov pravidelne čistite. Aj nahromadený prach dokáže znížiť efektivitu vykurovania.
- Nestavajte pred radiátory nábytok, ani žiadne iné veľké veci, ktoré by bránili šíreniu tepla.
- Použite reflexnú fóliu. Ak ju dáte za radiátor, dokáže odraziť viac tepla do miestnosti.
- Uistite sa, či nie je nutné vymeniť starý neefektívny kotol za nový model.
Možno máte pocit, že zefektívnenie vykurovania vás bude stáť nemalé peniaze. No správne nastavené vykurovanie vám dokáže naozaj ušetriť množstvo peňazí. Vaša investícia sa tak veľmi rýchlo vráti. A navyše, komfort v domácnosti bude neporovnateľne vyšší.
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.