7 krokov k správnemu zazimovaniu benzínovej kosačky

06. 10. 2023

7 krokov k správnemu zazimovaniu benzínovej kosačky

Motorová kosačka odviedla počas celej sezóny veľké množstvo práce. Pred uložením na zimný spánok je preto nutné sa o ňu správne postarať. Ak by ste údržbu pred zimou zanedbali, na jar by vás to mohlo stáť zbytočnú návštevu servisu alebo oveľa väčšie úsilie na opätovné sprevádzkovanie. Ak dodržíte týchto 7 krokov, nemali by ste mať na začiatku ďalšej sezóny žiadny problém. 

1. Kosačku očistite

Po poslednom kosení je potrebné kosačku starostlivo očistiť. Ak bola kosačka v prevádzke, nechajte ju aspoň polhodinu vychladnúť. Odstráňte zvyšky trávy, hliny a ďalších nečistôt z priestoru pod skeletom a vo vyhadzovacom tuneli. Pri čistení v okolí noža buďte obzvlášť opatrní, aby nedošlo k poraneniu. Nezabudnite ani na očistenie kolies. Tiež dôkladne vyklepte zberný kôš, aby v ňom nezostali zvyšky trávy. 

Ak pri čistení používate vodu, neoplachujte motor, môže ho poškodiť! Nezabudnite kosačku dobre vysušiť, aby ste zabránili vzniku korózie. 

TIP: Kosačku nikdy neotáčajte na bok alebo prednou stranou dole. Mohlo by dôjsť k pretečeniu motorového oleja do nežiaducich miest. 

2. Nôž

Posledné kosenie uskutočňujte dobre nabrúseným nožom tak, aby bol rez ostrý - prospeje to lepšiemu prezimovaniu trávnika. Ak nie je nôž správne nabrúsený a vyvážený, môže dôjsť k poškodeniu kosačky. Ideálne je ho nechať nabrúsiť v autorizovanom servise


Prečítajte si tiež:

Kedy je potrebné vymeniť nôž na kosačke?

Prečítať

3. Nenechávajte palivo v nádrži

Nový benzín E10 obsahuje väčšie množstvo biozložky, preto je nevyhnutné ho pred zazimovaním kosačky vyčerpať z nádrže napr. pomocou servisnej sady HECHT 5011. Určité množstvo paliva zostane ešte v obehu, preto sa odporúča stroj naštartovať a nechať ho bežať až do úplného zhasnutia. 

Tip: Pred posledným kosením si zaobstarajte len toľko paliva, koľko spotrebujete pri poslednom kosení. 

4. Vymeňte olej

Pred zimným uskladnením je tiež potrebné v kosačke vymeniť olej. Odčerpáte ho pomocou servisnej sady HECHT 5011. Pre kosačky HECHT používajte olej určený pre 4-taktné motory HECHT 4T. Zabezpečíte tak oveľa jednoduchšie štartovanie pri prvom použití v novej sezóne. 

Mechanik opravujúci kosačku HECHT

5. Skontrolujte vzduchový filter

Kosačka patrí k strojom, pri ktorých používaní vzniká v okolí prach. To spôsobuje rýchlejšie zanesenie filtra, ako pri strojoch používaných mimo prašného prostredia. Skontrolujte vzduchový filter. Ak je penový, možno ho v rukách oprať. V prípade väčšieho zanesenia odporúčame filter vymeniť. Postup nájdete v priloženom návode na použitie. 

6. Skontrolujte zapaľovaciu sviečku

Ak je zanesená, treba ju vymeniť - správny postup pre bezproblémovú výmenu nájdete v návode na použitie vášho stroja v časti Údržba. 

7. Skladujte na suchom mieste

Kosačku po uskutočnení všetkých potrebných úkonov skladujte v prevádzkovej polohe na čistom a suchom mieste. Zabránite tak prípadnému vzniku korózie. Ak má stroj batériu pre elektrické štartovanie, odpojte ju a skladujte na miestach, kde nemrzne.

TIP: Olovené batérie pred uskladnením nabite na 100 % kapacity a lítiové na ¾ kapacity. Predĺžite tým ich životnosť. 


Autor: MB


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať