Zobraziť kategórie

7 krokov k správnemu zazimovaniu benzínovej kosačky

27. 10. 2020

7 krokov k správnemu zazimovaniu benzínovej kosačky

Motorová kosačka odviedla počas celej sezóny veľké množstvo práce. Pred uložením na zimný spánok je preto nutné sa o ňu správne postarať. Ak by ste údržbu pred zimou zanedbali, na jar by vás to mohlo stáť zbytočnú návštevu servisu alebo oveľa väčšie úsilie na opätovné sprevádzkovanie. Ak dodržíte týchto 7 krokov, nemali by ste mať na začiatku ďalšej sezóny žiadny problém. 

1. Kosačku očistite

Po poslednom kosení je potrebné kosačku starostlivo očistiť. Ak bola kosačka v prevádzke, nechajte ju aspoň polhodinu vychladnúť. Odstráňte zvyšky trávy, hliny a ďalších nečistôt z priestoru pod skeletom a vo vyhadzovacom tuneli. Pri čistení v okolí noža buďte obzvlášť opatrní, aby nedošlo k poraneniu. Nezabudnite ani na očistenie kolies. Tiež dôkladne vyklepte zberný kôš, aby v ňom nezostali zvyšky trávy. 

Ak pri čistení používate vodu, neoplachujte motor, môže ho poškodiť! Nezabudnite kosačku dobre vysušiť, aby ste zabránili vzniku korózie. 

2. Nôž

Posledné kosenie uskutočňujte dobre nabrúseným nožom tak, aby bol rez ostrý - prospeje to lepšiemu prezimovaniu trávnika. Ak nie je nôž správne nabrúsený a vyvážený, môže dôjsť k poškodeniu kosačky. Ideálne je ho nechať nabrúsiť v autorizovanom servise. 

3. Nenechávajte palivo v nádrži

Nový benzín E10 obsahuje väčšie množstvo biozložky, preto je nevyhnutné ho pred zazimovaním kosačky vytiahnuť z nádrže napr. pomocou servisnej sady HECHT 5011. Určité množstvo paliva zostane ešte v obehu, preto sa odporúča stroj naštartovať a nechať ho bežať až do úplného zhasnutia. 

Tip: Pred posledným kosením si zaobstarajte len toľko paliva, koľko spotrebujete pri poslednom kosení. 

4. Vymeňte olej

Pred zimným uskladnením je tiež potrebné v kosačke vymeniť olej. Odčerpáte ho pomocou servisnej sady HECHT 5011. Pre kosačky HECHT používajte olej určený pre 4-taktné motory HECHT 4T. Zabezpečíte tak oveľa jednoduchšie štartovanie pri prvom použití v novej sezóne. 

5. Skontrolujte vzduchový filter

Kosačka patrí k strojom, pri ktorých používaní vzniká v okolí prach. To spôsobuje rýchlejšie zanesenie filtra, ako pri strojoch používaných mimo prašného prostredia. Skontrolujte vzduchový filter. Ak je penový, možno ho v rukách oprať. V prípade väčšieho zanesenia odporúčame filter vymeniť. Postup nájdete v priloženom návode na použitie. 

6. Skontrolujte zapaľovaciu sviečku

Ak je zanesená, treba ju vymeniť - správny postup pre bezproblémovú výmenu nájdete v návode na použitie vášho stroja v časti Údržba. 

7. Skladujte na suchom mieste

Kosačku po uskutočnení všetkých potrebných úkonov skladujte v prevádzkovej polohe na čistom a suchom mieste. Zabránite tak prípadnému vzniku korózie. Ak má stroj batériu pre elektrické štartovanie, nesmie byť stroj umiestnený v chlade, mohlo by dôjsť k poškodeniu batérie. 

Autor: MB


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať