Kedy je potrebné vymeniť nôž na kosačke?

11. 09. 2023

Kedy je potrebné vymeniť nôž na kosačke?

Kosačka môže správne fungovať len s ostrým, rovným a dobre vyváženým nožom. Aj napriek tomu, je práve nôž jednou z najviac podceňovaných a zanedbávaných súčastí kosačiek. 

Príčiny zhoršeného výkonu kosačky

Ak máte pocit, že vaša kosačka už nekosí rovnakým výkonom, ako keď bola nová, vo väčšine prípadov sú na vine tri príčiny:

  1. Špinavý kôš - možno sa vám táto drobnosť môže zdať až smiešna, lenže kosačka vlastne funguje podobne ako vysávač a tráva je do koša strhávaná prúdom vzduchu, ktorý musí tiež niekade unikať. Ak je kôš špinavý a otvory pre prúdenie vzduchu sú zanesené, nebude kosačka fungovať rovnako efektívne, ako keď bola nová a čistá.
  2. Zanesený skelet - ak je na vnútornej strane skeletu nalepená hrubá vrstva trávy, opäť nemôže vzduch pod kosačkou správne prúdiť, navyše sa pokosená tráva bude na hrubom a zanesenom povrchu ďalej zachytávať. 
  3. Opotrebený alebo tupý nôž 

Ako nabrúsiť nôž na kosačke?

Nabrúsiť nôž na kosačke nie je nič zložité. Aj keď je na brúsenie najvhodnejšie použiť brúsku, možno budete prekvapení, že nôž kosačky sa dá nabrúsiť aj obyčajným pilníkom. Materiál noža nie je nejak tvrdý, ak by bol zakalený, bol by krehký a asi nemusíme vysvetľovať, ako nebezpečný by bol, keby sa pri vysokých otáčkach zlomil a jeho časť odletela.

Ak máte motorovú kosačku, je potrebné dávať pozor na naklonenie motora, aby prevádzkové kvapaliny nenatiekli tam, kam nemajú. Ideálne by bolo olej z motora aj palivo vypustiť. Ak ale nechcete olej z motora vypúšťať, vždy nakláňajte kosačku tak, aby valec motora mieril nahor. Pri väčšine kosačiek to znamená zdvíhať jej prednú časť a nakláňať ju smerom dozadu. Nikdy ju neprevracajte na bok alebo na prednú stranu. Olej v motore by mohol natiecť do ventilov palivového systému, oprava a vyčistenie by sa potom mohlo predražiť. 

Pohľad na zanedbanú kosačku so znečisteným skeletom
Príklad zanedbanej kosačky. Na špinavom skelete sa zachytáva tráva a kosačka má problémy s plnením koša. 

Pri brúsení je dôležité dodržať rovnaký uhol čepele, aký bol pôvodne od výrobcu. Ten totiž zvolil taký uhol, ktorý je optimálny pre kosenie bez toho, aby sa nôž rýchlo otupil. Nabrúste obe čepele tak, aby boli rovné, je tiež dôležité zabrúsiť do roviny všetky vrypy od nárazov nože na kamene a iné prekážky.


Prečítajte si tiež:

10 vlastností, ktorými vynikajú moderné kosačky

Prečítať

Dôležitý je dobre vyvážený nôž kosačky

Akonáhle je nôž nabrúsený, prichádza na radu jeho vyváženie. Ide o veľmi dôležitý krok, pretože nevyvážený nôž môže pri vysokých otáčkach spôsobovať silné vibrácie, ktoré môžu zničiť motor kosačky. Nôž vyvážite jednoducho tak, že ho za stredový otvor zavesíte napríklad na skrutkovač tak, aby bol vodorovne. Ak jedna strana začne klesať, znamená to, že je ťažšia a je na nej potrebné odobrať materiál. Postupne teda pribrusujte čepeľ, kým nôž nebude visieť dokonale vodorovne bez toho, aby sa vychyľoval.

Žiadny nôž však nejde používať do nekonečna. Ak je nôž ohnutý alebo prasknutý, nesnažte sa ho akokoľvek opraviť alebo narovnať a rovno ho vymeňte. Pri prasknutom noži hrozí, že sa zlomí a môže niekoho zraniť. Ohnutý nôž sa vám nikdy nepodarí dokonale narovnať, bude nevyvážený a vibráciami zničí kosačku.

Nadmerne obrúsený a zohýbaný nôž na kosačke
Nôž, ktorý je nadmerne obrúsený a pozohýbaný je nutné vymeniť

Kedy vymeniť nôž na kosačke?

Nôž nie je možné ani neustále brúsiť. S tým, ako pri brúsení ubúda materiál, stáva sa nôž ľahším a ohybnejším. V zásade by malo platiť, že brúsenie nesmie zasahovať do ohybov a nikdy by nemala byť odbrúsená viac ako 1/5 noža. Všeobecne ale platí, že nie je možné jednoznačne určiť, koľko materiálu je možné z noža odbrúsiť, každý typ noža je inak tvarovaný a inak hrubý. Je tiež nutné chápať, že pri niektorých kosačkách môže nôž do istej miery slúžiť ako zotrvačník motora a ak by bol nadmerne zbrúsený, môže to mať vplyv aj na plynulý beh motora.

Všeobecne teda platí, že brúsenie nesmie zasahovať do prelisov ani ohybov a zároveň na noži vždy musí zostať dostatok materiálu, aby bol pevný a nemal tendenciu pružiť, vibrovať alebo sa ohýbať. Ak si nie ste istí, radšej sa poraďte s odborníkom alebo nôž rovno vymeňte. 

Stav noža na kosačke sa neoplatí podceňovať. S rovným, ostrým a vyváženým nožom bude kosačka využívať svoj potenciál. Kôš sa bude plniť bez problémov, nebude sa zahlcovať a trávnik bude dokonale zastrihnutý.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať