10 vlastností, ktorými vynikajú moderné kosačky

21. 04. 2022

10 vlastností, ktorými vynikajú moderné kosačky

Ak ste si zaobstarali dom so záhradou, pravdepodobne teraz uvažujete nad kúpou záhradnej kosačky, ktorá by maximálne spĺňala vaše očakávania. V súčasnosti je na trhu široká ponuka kosačiek s rôznymi doplnkovými funkciami, s elektrickým, akumulátorovým alebo spaľovacím motorom. Keď nemáte žiadnu skúsenosť, možno váhate, či si vystačíte s niektorým zo základných modelov, alebo je lepšie si priplatiť za výkonnejšiu kosačku s doplnkovými funkciami. Pokúsime sa preto vysvetliť, čo môžete od kosačiek očakávať a prečo sú často prezentované aj vlastnosti, ktoré nemusia vyzerať na prvý pohľad dôležité, no v skutočnosti sú veľkou výhodou.

V článku sa dozviete:

 1. Veľké pojazdové kolesá
 2. Guličkové ložiská v kolesách
 3. Centrálne nastavenie výšky kosenia
 4. Veľkosť koša kosačky
 5. Pojazd
 6. Viacrýchlostný pojazd
 7. Mulčovanie
 8. Bočné vyhadzovanie
 9. Elektrický štartér
 10. Výškovo nastaviteľné madlo

Veľké pojazdové kolesá

Mohli by ste si povedať, že kolesá nie sú tak dôležité a na ich veľkosti nezáleží. Možno ste si ale neuvedomili, že zatiaľ čo malému kolesu vadí v pohybe aj menšia prekážka, veľké koleso sa cez ňu dostane bez akéhokoľvek odporu. Malé koleso jednoducho zapadne aj do malého výmoľu alebo jamky. Preto sú osádzané predovšetkým na malé kosačky určené pre pravidelné kosenie menších a dokonale rovných udržiavaných trávnatých plôch. Pre stredné a veľké záhrady sú veľké kolesá rozhodne výhodou.

Guličkové ložiská v kolesách

Pri malých a ľahkých kosačkách, najmä tých elektrických si spravidla vystačíte aj s kolesami uloženými na trecích ložiskách. Ťažšie kosačky však na kolesá vyvíjajú vyššiu záťaž, na ktorú už tento typ ložísk nestačí. Veľmi rýchlo by sa totiž opotrebovali. Preto sú ťažšie benzínové kosačky vybavené guličkovými ložiskami, ktoré oveľa lepšie odolávajú záťaži a v týchto podmienkach tiež majú niekoľkonásobne dlhšiu životnosť. 

Centrálne nastavenie výšky kosenia

Pri malých elektrických kosačkách sa môžete stretnúť s tým, že sa nastavenie výšky uskutočňuje napríklad presúvaním kolies v pripravených otvoroch skeletu. Je to pomerne zdĺhavé a potrebujete k tomu náradie.

Ak však kosíte pravidelne malú plochu na stále rovnakú výšku trávnika, nemusí to byť taký problém. Centrálne nastavenie je pri kosačkách realizované pomocou páky, ktorou jedným pohybom kosačku zdvihnete alebo spustíte v niekoľkých prednastavených polohách a výšku kosenia tak nastavíte za zlomok sekundy.

Páka centrálneho nastavenia výšky kosenia

Páka centrálneho nastavenia výšky kosenia

Veľkosť koša kosačky

Ak nemáte s kosením trávy žiadne skúsenosti, možno si neuvedomujete, ako otravné môže byť neustále prerušovanie práce kvôli vysypávaniu plného koša. Mohlo by sa preto zdať, že čím väčší kôš, tým lepšie. Platí to však len do istej miery. Plný kôš totiž zvyšuje hmotnosť kosačky a manipulácia s ňou je potom obtiažna. Veľké koše preto majú zmysel najmä pri výkonných kosačkách, ktoré sú vybavené pojazdom.

Kosačka s pojazdom

Ak je kosačka vybavená pojazdom, znamená to, že sa pohybuje sama vlastnou silou. Ako už bolo spomínané, tlačiť kosačku s plným košom trávy môže byť fyzicky náročné. Ovládanie pojazdu je spravidla realizované pákou, ktorá je po celej šírke madla. Ak páku stlačíte, pojazd sa rozbehne. Akonáhle páku pustíte, kosačka zastaví a možno s ňou jazdiť na "ručný pohon", ako s ktoroukoľvek kosačkou bez pojazdu. Môžete sa s ňou preto jednoducho otáčať, cúvať a pod.

Viacrýchlostný pojazd

Kosačky, ktoré sú vybavené pojazdom, majú nastavenú optimálnu rýchlosť tak, aby nôž stihol pokosiť trávu pod sebou a kosačka sa nezahlcovala. Ak však tráva prerastie, môže byť potrebné pohybovať sa pomalšie. Naopak v letných mesiacoch, kedy tráva tak nerastie, je možné pohybovať sa rýchlejšie a záhradu tak pokosíte za kratší čas. Preto sú dnes v ponuke aj kosačky, pri ktorých je možné pomocou páky kedykoľvek zmeniť rýchlosť pojazdu.

Páka nastavenia rýchlosti pojazdu

Páka nastavenia rýchlosti pojazdu

TOP 3 Kosačky s viacrýchlostným pojazdom:

Mulčovanie

Nie vždy je nutné zbierať pokosenú trávu do koša. Preto je k niektorým kosačkám dodávaná tzv. mulčovacia záslepka. Tou uzavriete tunel, ktorým je normálne vyhadzovaná tráva do koša. Nôž normálne funguje ako ventilátor nasávajúci vzduch, ktorým podobne ako vysávač nasáva trávu a vyfukuje ju do koša. Uzatvorením vyhadzovacieho tunelu sa však prúdenie vzduchu zastaví a pod kosačkou zvieraný vzduch trávu opakovane nasáva pred nože. Tá je rozsekaná na drobný mulč, ktorý prepadne na zem pod trávnik, kde rýchlo vyschne, zhnije a slúži ako hnojivo pre trávnik.


Prečítajte si:

Čo je mulčovanie? Aký je rozdiel medzi
normálnym a mulčovacím nožom?

Viac informácií

Bočné vyhadzovanie

Ak je potrebné pokosiť prerastenú trávu, ktorú nechcete zbierať do koša, je bočné vyhadzovanie pri kosačke tým, čo potrebujete. Stačí osadiť kryt vyhadzovania a pokosená tráva je vyhadzovaná vedľa kosačky. Často možno týmto spôsobom pokosiť aj vyššiu trávu, ktorá by normálne kosačku pri kosení do koša rýchlo upchala.

Bočný vyhadzovací tunel

Elektrický štartér

Bežná motorová kosačka je spravidla štartovaná pomocou tiahla. K tomu môže byť potrebná určitá fyzická sila. Kosačka s elektrickým štartérom sa štartuje pomocou kľúčika alebo tlačidla úplne rovnako, ako napríklad bežný automobil.

Tlačidlo elektrického štartéra

Výškovo nastaviteľné madlo

Tu asi nie je potrebné nič ďalšie vysvetľovať. Každý sme inak vysoký a tak nie je od veci mať pri kosačke možnosť nastaviť si výšku madla tak, aby sa vám držalo pohodlne. 

Kosačky podľa pohonu

Tie najmodernejšie kosačky, ktoré sú mimoriadne tiché a zároveň bez emisií, sú akumulátorové kosačky. Ich menšou nevýhodou však môže byť to, že kapacita akumulátora stačí na plochu cca 700 m2 (priemerné modely) a u drahších modelov je to cca 1400 m2. To môže byť dostatočná výdrž v prípade, že máte menší pozemok. Ak je váš pozemok rozľahlý, vyberiete si zrejme klasické modely. Aké typy kosačiek podľa pohonu si teda môžete zvoliť?

 • Akumulátorové kosačky
 • Robotické kosačky (vybavené elektromotorom s akumulátorom)
 • Benzínové kosačky
 • Elektrické kosačky
 • Ručné kosačky

Poznáte trojkolesové kosačky?

Trojkolesová kosačka zaujme na prvý pohľad svojim neobvyklým vzhľadom. Predné koleso sa môže ľubovoľne natáčať do strán a s kosačkou sa preto ľahko zatáča. To uplatníte najmä v členitých záhradách, kde je nutné obchádzať rôzne prekážky, pohybovať sa podľa oblých záhonov a pod. Toto neobvyklé riešenie má však tiež nevýhodu v nižšej stabilite kosačky. Je preto nevhodná pre použitie v svahovitom a nerovnom teréne.

 

banner s odkazom na kategóriu kosačiek


Autor: PT  


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať