Zabezpečenie skleníka na zimu: Prevencia pred ťažkým snehom

16. 01. 2024

Zabezpečenie skleníka na zimu: Prevencia pred ťažkým snehom

Zimné počasie môže byť nepredvídateľné. Často zaskočí cestárov, motoristov ale mokrý a ťažký sneh môže spôsobiť pomerne veľké škody aj v záhrade. 

Skúsenejší záhradkári na zimu podopierajú vetvy stromov a pravidelne z nich striasajú sneh. Často sa však podceňuje zaistenie skleníka pred ťažkým snehom. Čerstvo napadnutý sneh nemusí nutne znamenať nebezpečenstvo, horšie je to s vrstvou mokrého a ťažkého snehu, ktorý dokáže zničiť aj tie najodolnejšie konštrukcie. 

Ako ťažký je sneh?

Hmotnosť snehu sa môže pohybovať približne od 70 do 300 kg na jeden m3. V prípade 25 cm hrubej vrstvy mokrého snehu, do ktorého navyše naprší tak môže sneh na jednom metri štvorcovom vážiť aj 80 kg. Pre menší záhradný skleník s plochou 6 m2 to potom znamená zaťaženie bez mála pol tony snehu! Pre väčší skleník to môže byť záťaž, ako keby na streche parkovalo malé osobné auto.


Skleníky a fóliovníky

Zobraziť ponuku

Pravidelné odstraňovanie snehu zo skleníka

Základnou prevenciou je preto včasné, pravidelné a dôsledné odhŕňanie snehu zo strechy skleníka. Sneh odstraňujte opatrne a pomocou vhodných nástrojov, aby ste skleník nepoškodili. Ak je to možné, používajte napríklad metlu, vhodné sú tiež odhŕňače snehu, ktoré majú gumenú hranu. Pri menších skleníkoch použite napríklad plastovú lopatku s gumenou hranou.

Nezanedbajte údržbu pred zimou

Najväčšiu hmotnosť spravidla nesie lišta v hrebeni strechy. Dokáže ju ohnúť aj pomerne malá záťaž, čím skleník stráca stabilitu a pri vyššej záťaži sa môže skleník zrútiť. Tomu sa dá predísť pomerne jednoducho, hrebeň strechy na zimu podoprite vhodným trámom. Dôležité je tiež pred zimou skontrolovať všetky spoje, dotiahnuť skrutky a prípadne ich vymeniť, ak sú skorodované. Dôležité je nič nezanedbať. Len tak si budete môcť s príchodom jari tešiť na novú úrodu.

 


Prečítajte si tiež:

Čo v zime pestovať v skleníku?

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať