Čo v zime pestovať v skleníku?

09. 11. 2022

Čo v zime pestovať v skleníku?

Väčšina z nás na jeseň skleník vyčistí, porýľuje a prehnojí záhony a skleník zazimuje. Celú zimu potom kupujeme zeleninu v supermarketoch, aby sme mali aspoň trocha vitamínov. Lenže súčasná ekonomická situácia nás asi prinúti svoj prístup prehodnotiť. 

Pri predstave, že by sa mohol skleník využívať aj v zime, každého asi napadne, že v ňom bude musieť kúriť. Našťastie to nie je pravda. Pri cenách energií by sa takto vypestovaná zelenina riadne predražila. Našťastie existujú druhy zeleniny, ktorým zima nevadí, niektorým dokonca zima vyhovuje.

Niektorým druhom zeleniny mráz nevadí...

Ak nemáte skleník, nezúfajte, rovnako dobre poslúži aj parenisko, ktorého zaobstaranie vyjde niekoľko násobne lacnejšie než skleník. Len je dôležité myslieť na to, že v zime býva veternejšie než po zbytok roku, a tak je nutné parenisko proti vetru dobre zaistiť. 

Medzi zeleninu, ktorej zima nevadí patrí najmä kel. Niektorým druhom kelu chlad dokonca vyhovuje. Kučeravý kel, ružičkový alebo hlávkový kel bez problémov zvládajú aj mráz, a tak ich je možné v zime pestovať aj vonku. Napadlo by vás ale v zime v nevykurovanom skleníku pestovať mrkvu alebo koreňový petržlen? Pestovať sa dá aj niektorá listová zelenina. Vyskúšajte rôzne druhy šalátu alebo špenát. Tie síce proti silným mrazom tak odolné nie sú. V posledných rokoch však na väčšine územia SR silné mrazy v zime prichádzajú len zriedka na pár dní. Po túto dobu zeleninu môžete ochrániť zakrytím bielou netkanou textíliou.

Samozrejme aj v zime je potrebné záhony v skleníku polievať, ale polievajte len vtedy, keď nemrzne. 

Ak napadne sneh, nezabudnite ho zo skleníka odpratávať, aby mali rastliny dosť svetla. Ostatne sneh je nutné odpratávať aj zo zazimovaných skleníkov, kde nič nerastie. Hmotnosť snehu by mohla jednoducho skleník zničiť, čo platí najmä u skleníkov s polykarbonátovými oknami. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať