Trápi vás burina prerastajúca škárami?

31. 05. 2021

Trápi vás burina prerastajúca škárami?

Burinu prerastajúcu medzi dlažbou či v škárach chodníkov a terás môžete zlikvidovať mnohými spôsobmi. Účinne sa s ňou dá síce bojovať pomocou rôznych herbicídov, ak však nechcete v záhrade používať chémiu, môžete vyskúšať niekoľko našich tipov, ktoré môžu byť rovnako účinné. 

Burinu odstránite mechanicky

Odstrániť a vyrezať burinu zo škár špachtľou alebo starým nožom je k prírode najohľaduplnejšie. Na druhej strane to zaberie najviac práce. Mladé a menšie prerastajúce rastliny je možné relatívne účinne zničiť pomocou tlakového čističa (tzv. wapky). Na súčasnom trhu sú dostupné aj čističe škár, ktoré burinu vytrhajú pomocou kefy.

Burinu tiež môžete vypáliť aj teplovzdušnou pištoľou alebo vypaľovačom buriny, ktorý je pre túto prácu priamo určený. Pri vypaľovaní však musíte dávať pozor, aby ste nič nepodpálili.

Skúste využiť aj "obyčajné kúzla"

Väčšine buriny prekvapivo nesvedčí obyčajný škrob. Burinu môžete posypať aj bežnými prostriedkami, ktoré nájdete doma. Dobrý nápadom môže byť aj použitie horúcej vody po uvarení zemiakov. Vriaca voda dokáže zasiahnuť aj korene a čo nezničí teplo, to dokončí škrob zo zemiakov rozpustený vo vode. Skúsiť môžete aj obyčajný ocot. Ten je možné použiť neriedený, alebo si môžete namiešať roztok octu so soľou a štipkou saponátu na riad. Ten potom aplikujte postrekovačom. Dávajte ale pozor, aby ste nezasiahli aj rastliny, ktoré zahubiť nechcete. Používajte ho preto v bezvetrí a v dobe, kedy neočakávate dážď, ktorý by roztok v krátkej dobe spláchol a tým znížil jeho účinnosť.

Účinná je aj samotná kuchynská soľ. Aj tu môžete rozpustiť vo vriacej vode a naliať do škár, alebo ju priamo do škár nasypať. Majte však na pamäti, že soľ škodí všetkým rastlinám a dážď soľ časom vsiakne do pôdy. Preto by sa to s ňou nemalo preháňať. 

Niektoré veľmi vytrvalé rastliny asi nikdy nezničíte úplne. Dlažba rozrasteným koreňom poskytuje ochranu, a preto je prakticky nemožné ju úplne zlikvidovať. Počítajte radšej s tým, že vyhraná bitka je len dočasná a boj s burinou tak budete musieť časom zopakovať. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať