Popínavé rastliny - krásne kvety a jednoduchá údržba

25. 07. 2023

Popínavé rastliny - krásne kvety a jednoduchá údržba

Záhrada je miesto, kde môžeme nielen relaxovať, ale tiež sa tešiť z pohľadu na nádherné rastliny a kvety. Ak hľadáte spôsob, ako vytvoriť krásne a praktické živé ploty, sú popínavé rastliny tou správnou voľbou. Vďaka jednoduchej konštrukcii, po ktorej sa budú popínať, a ich okúzľujúcim kvetom vytvoríte záhradný raj, ktorý určite priláka pozornosť. 

Popínavé rastliny sú pravým pokladom v každej záhrade. Svoje kvety a zelené listy rozprestrú po konštrukcii, ktorú pre nich postavíte. Tieto rastliny majú neuveriteľnú schopnosť zdobiť ploty, pergoly a brány, a to bez nadmerného zastrihávania či komplikovanej starostlivosti. 

Ktoré popínavé rastliny sú vhodné?

Popínavá ruža (Rosa spp.)

Kráľovná záhrady, popínavá ruža, skrášli každý plot svojimi nádhernými kvetmi rôznych farieb a tvarov. Niektoré odrody kvitnú aj opakovane a prinesú vám radosť z farebnej šou po celú sezónu.

Popínavá ruža

Brečtan (Hedera helix)

Brečtan je nielen krásny, ale tiež nenáročný a dobre znáša tieň. Svojimi kožovitými listami vytvorí hustý zelený plášť a dokonale zakryje plot alebo stenu. 

Brečtan

Pavinič (Parthenocissus)

Atraktívna popínavá rastlina s dlaňovitými listami, ktorá dokáže elegantne zdobiť steny, ploty a pergoly. Jej listy ponúkajú na jeseň krásne odtiene červenej, oranžovej a fialovej, čo z nej robí ideálnu ozdobu pre záhradu v každom ročnom období. 

Pavinič

Trúbkovec (Indian sumer)

Na správnej konštrukcii vytvorí hustý plot. V lete kvitne veľkými oranžovými kvetmi v tvare trumpety - odkiaľ aj pochádza jeho názov. Existuje množstvo ďalších odrôd so žltými, ružovými, červenými alebo inak sfarbenými kvetmi.

Trúbkovec

Vinná réva (Vitis vinifera)

Táto rastlina nielenže poskytuje tieň a ochranu pred slnkom, ale ponúkne vám lahodné hrozno, ktorým si môžete spríjemniť a osviežiť letné momenty.

Vinná réva

Hortenzia popínavá (Hydrangea anomala petiolaris)

Hortenzie sú obľúbenými kvetinami v záhradách a ich popínavá odroda je skvelou voľbou pre živé ploty. Jej veľké biele kvety okúzlia každého návštevníka.

Hortenzia popínavá

Výhody popínavých rastlín

Popínavé rastliny nielenže zdobia vašu záhradu, ale prinášajú tiež ďalšie praktické výhody:

  1. Jednoduchá údržba: Popínavé rastliny vyžadujú minimálnu starostlivosť. Stačí im zaistiť konštrukciu, na ktorú sa môžu popínať, a pravidelne polievať.
  2. Krásne kvety: Množstvo popínavých rastlín kvitne nádhernými a voňavými kvetmi, čo pridá na kráse vašej záhrady.
  3. Tieň a ochrana: Na pergole alebo plote dokážu vytvoriť príjemný tieň a poskytnú ochranu pred horúcim slnkom.
  4. Rôznorodosť: Existuje množstvo rôznych druhov popínavých rastlín, takže si môžete vybrať tú najvhodnejšiu pre váš záhradný raj. 

Prečítajte si tiež:

Bambus ako doplnok záhrady

Prečítať

Popínavé rastliny sú skvelou voľbou pre živé ploty a brány na vašej záhrade. Ich nádherné kvety, jednoduchá údržba a schopnosť tvoriť tieň a ochranu ich robí obľúbenými medzi záhradkármi. Vyskúšajte niektorú z vyššie spomínaných rastlín a vytvorte si záhradnú oázu, ktorá vás bude tešiť po celú sezónu. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať