Bambus ako doplnok záhrady

28. 06. 2023

Bambus ako doplnok záhrady

Bambus je fascinujúca rastlina, ktorá ponúka možnosť vytvárania nádherných živých plotov či pútavých prvkov okrasnej záhrady. Bambusové ploty sú populárne hlavne vďaka svojmu exotickému vzhľadu a schopnosti poskytnúť súkromie a ochranu pred vonkajším svetom. Ešte predtým, ako ich v záhrade zasadíte je veľmi dôležité venovať sa dôkladnej príprave. Bambusové kríky majú schopnosť množiť sa pomocou výhonkov z materskej rastliny, čo môže byť prínosom ale zároveň aj problémom. 

Na čo si dať pri pestovaní bambusov pozor?

Bambusové rastliny sú známe schopnosťou rýchlo rásť a rozširovať sa do okolia. Niektoré druhy bambusov majú agresívny koreňový systém, ktorý vytvára podzemné výhonky. Tieto výhonky sa šíria a vytvárajú nové, ktoré sa môžu objaviť aj ďalej ako meter od materskej rastliny. Ich šírenie tak môže byť veľmi rýchle a nepredvídateľné. Výhonky môžu napríklad preniknúť do trhlín a medzier v dlažbe, čo môže viesť k narušeniu jej stability. Silný tlak môže zdvíhať chodníky a spôsobovať praskliny.

 bambusy v záhrade

Jednou z účinných metód je použitie koreňovej zábrany. Koreňová zábrana je plastová bariéra, ktorá sa zakopáva do zeme okolo bambusu a má za úlohu zastaviť šírenie koreňov do nežiaducich oblastí. Odporúča sa zakopať zábranu do hĺbky až 70 cm, avšak správnu hĺbku je vhodné zvoliť v závislosti na druhu bambusu. Na koreňovej zábrane nešetrite, vyberajte odolné materiály s dlhou životnosťou. Bambus sa bežne dožíva desiatky rokov, koreňová zábrana preto musí v zemi náporu výhonkov odolávať naozaj dlho.

Živý plot z bambusu

Ak chcete využiť bambus ako živý plot, je dôležité vybrať vhodný druh, ktorý bude mať nižší sklon k nekontrolovateľnému šíreniu. Existuje množstvo druhov bambusov, ktoré sú ideálne pre tvorbu živých plotov. Dôležité je vybrať odrody bambusu, ktoré sú špeciálne vyšľachtené pre chladnejšie podnebie a dobre znášajú naše zimy. 

  • Fargesia sp. (Japonec): Tento druh bambusu je u nás najrozšírenejší. Jedná sa o nenáročný druh, ktorý dobre znáša naše podnebie. Má kompaktný rast a je ideálny na vytváranie živých plotov.
  • Phyllostachys aureosulcata (Zlatý pruhovaný bambus): Obľúbený pre svoje zlatisté pruhy na stonkách. Je pomerne odolný a vyžaduje slnečné miesto.
  • Phyllostachys nigra (Čierny bambus): Tento druh bambusu je tiež vhodný pre pestovanie v ČR. Má atraktívne čierne stonky a znáša mierne mrazy.
  • Phyllostachys bissetii: Ďalší druh, ktorý je u nás obľúbený. Má hustý rast a znáša dobre nízke teploty.
  • Sasa veitchii (Sasa bambus): Tento druh bambusu je menšieho vzrastu a dobre sa adaptuje na slovenské klimatické podmienky. Má elegantné listy a je obľúbený pre výsadbu v tienistých častiach záhrady.

Pamätajte však tiež na to, že bambus je stálozelená rastlina a tak vyžaduje polievanie aj v zime. V zime je lepšie polievať rastliny behom teplých dní, kedy je teplota mierne vyššie. To umožňuje efektívnejšie využitie vody a zníženie rizika zamŕzania koreňov.

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať