Lienky: Skvelí bojovníci proti voškám vo vašej záhrade

07. 06. 2023

Lienky: Skvelí bojovníci proti voškám vo vašej záhrade

Vo svete záhradkárčenia neustále hľadáme spôsoby, ako prirodzene kontrolovať škodcov a udržať naše rastliny zdravé a vitálne. Jedným z prirodzených spojencov, ktorí môžu pomôcť v boji proti voškám sú lienky. Tieto malé, farebné chrobáky sú známe svojou schopnosťou likvidovať nielen ich ale aj ďalších škodcov na záhrade. A čo je najlepšie, môžete ich do svojej záhrady prilákať pomerne jednoducho pomocou niektorých byliniek, ako je kôpor alebo fenikel. 

Viac ako 5000 prospešných druhov lienok

Lienok existuje nespočetne veľa druhov (odhaduje sa viac ako 5000). Medzi najznámejšie patrí Lienka sedembodková, ktorá má červené krídla s čiernymi bodkami alebo Lienka východná, ktorá sa vyskytuje v rôznych farebných variantoch. Druhy lienok sa môžu líšiť vzhľadom, farbou a vzorom na krídlach. Niektoré druhy majú väčší počet bodiek, iné majú iné vzory alebo farby. Existujú rôzne druhy na rôznych kontinentoch a v rôznych ekosystémoch. 

Lienka požierajúca vošky

Účinný a ekologický spôsob ničenia škodcov

Sú prírodnými predátormi vošiek a ďalšieho hmyzu, ktorý môže poškodzovať rastliny. Vošky sú známe svojou schopnosťou rýchlo sa množiť a spôsobovať nemalé škody na rastlinách. Tu prichádzajú na scénu lienky ako účinný a ekologicky prijateľný spôsob.

Lienky majú vynikajúcu stratégiu, ako sa vošiek zbaviť. Po prílete na rastlinu ich dokážu intenzívne požierať jednu po druhej a už za deň dokážu výrazne znížiť populáciu týchto škodcov na vašej záhrade. Navyše majú lienky reflexívny obranný mechanizmus, kedy pri ohrození vyžarujú zápach, ktorý odpudzuje ich predátorov. 

Ak chcete lienky prilákať do svojej záhrady, môžete využiť niektoré bylinky, ktoré majú na nich príťažlivý účinok. Kôpor a fenikel sú ideálne. Ich výsadbou tak môžete vytvoriť ideálne prostredie nielen pre ich prítomnosť, ale aj rozmnožovanie.

Ďalšie tipy pre podporu výskytu lienok:

  • Obmedzte používanie pesticídov v záhrade, pretože chemické prípravky môžu mať negatívny vplyv na výskyt lienok ale aj ďalšieho prospešného hmyzu.
  • Vytvorte v záhrade útočisko pre lienky sedembodkové, napríklad hromadami suchého lístia alebo špeciálnymi domami pre lienky napr. z dreva.
  • Buďte trpezliví. Lienka sedembodková môže byť prítomná vo vašej záhrade, nejakú dobu však môže trvať, kým sa objaví vo väčšom počte. Nechajte prírodu postupovať svojim tempom.

Prečítajte si tiež:

Fungujúca ochrana pred slimákmi

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať