Krásna jedlá záhrada bez práce

07. 06. 2022

Krásna jedlá záhrada bez práce

Nie je nič lepšie, než mať možnosť odtrhnúť si na záhrade vlastnoručne vypestovanú zeleninu alebo ovocie. Titulok samozrejme berte s nadsázkou, ono to tak úplne bez práce nepôjde nikdy. Existujú však možnosti, ako si prácu maximálne uľahčiť a nebyť na záhonoch otrokom.

Tak nejak sme v minulých desaťročiach nadobudli dojem, že dokážeme rozkázať vetru aj dažďu. V prírode sa snažíme narovnať prirodzený chod podľa našich predstáv. Vysušili sme mokrade, narovnali rieky, vysadili monokultúrne lesy. Suchá sa striedajú so záplavami a keď les nezničí kôrovec, podľahne silnému vetru.

A podobne sa chováme aj vo vlastných záhradách. Krátko strihaný trávnik podľahne prvému suchu a tak ho musíme kropiť vodou, ktorej je stále menej. V monokultúrnych záhonoch pestujeme zeleninu v starostlivo vyrovnaných riadkoch a rôznymi postrekmi bojujeme s chorobami a škodcami, ktorí sa po záhone práve vďaka monokultúrnej výsadbe ľahko rozširujú. Snáď taký záhon ulahodí oku zvyknutému na ľudský svet, ktorý je v mnohých ohľadoch vyrovnaný ako podľa pravítka. Naše babičky to ale videli inak.

Práve chaos umožní prírode prežiť aj tie najhoršie časy. Ak vysejete na záhon polykultúrnu zmes zeleniny, určite nedosiahnete takých výnosov, ako keď pestujete napríklad mrkvu v riadkoch. Lenže rôzne rastliny si môžu vzájomne pomáhať. Niektorý druh nevonia jednej skupine škodcov, iný môže odpudzovať ďalší. Podobne môže jedna rastlina znížiť riziko nákazy rôznych chorôb pre rastliny rastúce v jej okolí. O tom, ako si môžu rastliny vzájomne pomáhať sme napísali viac v tomto článku. 

Babičky z pestovania zeleniny nerobili takú vedu, ako je tomu dnes. Na druhej strane však dobre vedeli, ktoré rastliny možno kombinovať, ktoré si dokonca vzájomne prospievajú a ktoré naopak kombinovať v jednom záhone vhodné nie je.

Polykultúrne pestovanie asi nie je pre každého, má však množstvo výhod. V záhonoch môžete kombinovať rôzne druhy zeleniny a kvetín, ktoré sú si vzájomne prospešné. Vďaka miešaniu nie je záhon tak náchylný na inváziu škodcov. 

Miešanie má však určité pravidlá. Aj keď na prvý pohľad môže vyzerať ako prales náhodne bujnejúcich rastlín, pri výseve je dôležité plánovať. Žiadna veľká veda to ale nie je. Stačí vedieť, ako rýchlo ktoré rastliny klíčia a kedy dozrievajú. Medzi reďkovkami tak môže byť zasiata napríklad mrkva, pretože reďkovka dozrie tak rýchlo, že stihne uvoľniť miesto pre dorastajúcu mrkvu s dostatočným predstihom. A nebojte sa kombinovať ani rôzne odrody rovnakej zeleniny. Rôzne odrody môžu byť rôzne odolné a tak napríklad pri chladnejšej jari budete mať väčšiu šancu, že sa uchytí aspoň niektorá z odrôd. Rastliny nevysievajte moc na husto, počítajte s tým, že musia mať miesto a nebudete ich jednotiť tak, ako v riadkoch.

Zásadným pravidlom však je, nekombinovať široko bujnejúce rastliny s tými drobnými druhmi. Taká tekvica alebo cuketa by záhon s drobnejšou zeleninou časom zadusila. Podobne je nutné plánovať aj pri koreňovej zelenine, aby spolu rastliny nebojovali o miesto pod zemou. Jednoducho si pred siatím predstavte veľkosť dospelej rastliny ako nad zemou, tak pod ňou.

Akonáhle začne zelenina dozrievať, okamžite ju zberajte, aby uvoľnila miesto. Nebojte sa zberať šalát skôr, ako úplne dorastie. Bude chutnejší a krehkejší, zároveň zabránite tomu, aby sa rastliny v záhone tlačili.

V polykultúrnom záhone je zelenina premiešaná takým spôsobom, že keď niečo pozbierame, prakticky okamžite sa na prázdne miesto tlačí iná rastlina. A ak miesto zostane voľné, pokojne vysaďte ďalšie rastliny.

Ak ste plánovali a kombinovali správne, burina v takom záhone moc šancí nemá. A pretože rastliny prakticky celú sezónu bránia slnku a vetru v prístupe k pôde, nedochádza k takému vysušovaniu zeminy, ako v monokultúrnom záhone, kde sú rastliny v riadkoch. V dôsledku toho nemusíte v polykultúrnom záhone tráviť čas vytrhávaním buriny a nemusíte ani tak často polievať.

Navyše taký záhon môže byť aj pekný, nie je teda dôvod ho niekde ukrývať, môže vlastne fungovať ako úžitkový a zároveň okrasný. 

Dôležité je mať takých záhonov viac (ideálne aspoň 3) a plodiny na nich každý rok točiť, aby nedošlo k vyčerpaniu pôdy.

Čo dodať? Pestovanie zeleniny proste môže byť zábava bez zbytočnej driny. Nie je to  žiadna veda, nebojte sa experimentovať. Keď niečo nevyrastie, alebo napríklad vysejete vedľa seba rastliny, ktoré si vzájomne nevoňajú, nič sa nedeje, svet sa kvôli tomu nezrúti. Z chyby sa poučíte a nabudúce budete múdrejší.

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať