Nechajte rastliny, aby sa vzájomne chránili

04. 05. 2022

Nechajte rastliny, aby sa vzájomne chránili

Viete o tom, že niektoré rastliny odpudzujú rôznych škodcov a vhodnou kombináciou sa môžu vzájomne chrániť? Ušetríte tak financie za postreky a takisto čas strávený pri ich aplikácii.

Napríklad takým rajčinám to s bazalkou nesluší len na tanieri, ale aj v záhonoch. Bazalka totiž odpudzuje napríklad mole alebo triaslenky. Dobre tiež rajčiny chráni pred plesňami. Bazalku tiež môžete zasadiť medzi uhorky a cukety.

O tom ako je cesnak prospešný nášmu zdraviu už bolo napísané veľa. Rovnako prospešný ale môže byť aj pre plodiny v našej záhrade. Dokonale totiž odpudzuje vošky. Zeleninu, ktorú vošky napádajú najviac, preto stačí v záhonoch prestriedať s cesnakom. Vošky ale tiež spoľahlivo odpudíte napríklad levanduľou alebo mätou.

Beláska kapustového bezpečne odpudíte kôprom. Preto je skvelým parťákom pre kapustu, špenát, kel, šaláty alebo karfiol.

Háďatká zase celkom spoľahlivo odpudí napríklad nechtík lekársky alebo afrikán. Preto bude dobrým partnerom pre zemiaky. Pred mandolínkou zemiakovou môžete zemiaky chrániť chrenom, ten ale býva pomerne vyberavý v tom, kde rastie.

Slnečnica by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Priláka opeľovače a užitočné vtáctvo, ktoré pozbiera aj nejaký škodlivý hmyz. Zároveň môže poskytnúť tieň aj rastlinám, ktorým ostré slnko nesvedčí.

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať