Kedy kopať zemiaky?

02. 09. 2022

Kedy kopať zemiaky?

Dobu zberu zemiakov ovplyvňuje mnoho faktorov. V prvom rade je to samozrejme odroda zemiakov, ale záleží tiež na počasí v konkrétnom roku. Najlepšie je orientovať sa podľa vňate. Akonáhle začne vňať žltnúť a zasychať, je to znamenie toho, že zemiaky už neporastú a preto je najvyšší čas ich vykopať.

Pri vykopávaní zemiakov postupujte pomaly a opatrne. Ponáhľať sa neoplatí. Ak zemiaky behom vykopávania poškodíte, nebude ich možné uskladniť. Ak máte rozľahlejší záhon alebo menšie políčko, určite sa oplatí použiť kultivátor, za ktorý zapriahnete vyorávač zemiakov, ktorý zemiaky pekne šetrne vyorie a oddelí od hliny.

Je síce pravdepodobné, že tu a tam sa nejakému poškodeniu nevyhnete, také zemiaky je ale nutné okamžite vytriediť a čo najrýchlejšie spotrebovať.

Pre uskladnenie používajte len zdravé a nepoškodené zemiaky. Ak by medzi nimi bol čo i len jediný s narušenou šupkou, hrozí, že začne čoskoro hniť a hniloba sa prenesie aj na ostatné zemiaky. Aj tak sa ale oplatí zemiaky v priebehu uskladnenie pravidelne kontrolovať a okamžite odstrániť tie, ktoré javia sebemenšie známky hniloby. 

Predtým, než zemiaky uskladníte, je dobré ich umyť a zbaviť nabalenej hliny. Ani v tomto prípade sa neoplatí ponáhľať. Dajte si načas a nechajte hlinu odmočiť, než aby ste sa ju snažili zmyť silným prúdom vody, ktorý by mohol zemiaky porušiť. Po umytí ich nechajte dôkladne osušiť. 

Zemiaky skladujte v prepravkách alebo debničkách v chladnej a tmavej pivnici, kde neklesá teplota pod bod mrazu. Zemiaky potrebujú dýchať, preto ich skladujte v menších vrstvách. Dôležitá je aj optimálna vlhkosť. V suchej pivnici budú zemiaky rýchlo vysychať, ak by však bola pivnica extrémne vlhká, budú náchylnejšie na hnitie. Z rovnakého dôvodu by preto nemala debna so zemiakmi ležať na zemi.

Neodporúča sa mať zemiaky uskladnené v rovnakej pivnici s ovocím. Zemiaky totiž behom uskladnenia uvoľňujú do vzduchu ethylen a ten urýchľuje zretie ovocia, a to tak vydrží uskladnené kratšiu dobu. Ak máte v pivnici so zemiakmi napríklad jablká, dajte ich aspoň čo najďalej od seba.

 

Autor: PST

SÚVISIACE KATEGÓRIE

KULTIVÁTORY


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať