Chystáte sa pestovať špenát? Poradíme, ako na to!
01. 04. 2025

Viete, že špenát je mimoriadne zdravá listová zelenina? Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie. A to je dobrý dôvod, prečo pestovať špenát. Hoci aj špenát v kvetináči, ak nemáte záhradu. Ako sa teda pestuje špenát?
Prečo sa oplatí pestovať chutný špenát
Špenát je populárny najmä pre vysoký obsah účinných látok. Obsahuje množstvo vitamínu K, A, C a B9 (folát), a minerály ako železo, vápnik a horčík. Je bohatý na flavonoidy, antioxidanty ako luteín či zeaxantín a tiež vlákninu. Ako vám môže konzumácia špenátu prospieť?
1. Podpora imunity – vďaka vysokému obsahu vitamínu C pomáha posilniť imunitný systém a chráni telo pred infekciami.
2. Podpora zdravia srdca – vďaka flavonoidom zlepšuje funkciu ciev a prispieva k znižovaniu krvného tlaku.
3. Zlepšenie trávenia – je bohatý na vlákninu, čím podporuje zdravé trávenie a zmierňuje riziko zápchy.
4. Protizápalové účinky – skvelé najmä pri chronických ochoreniach.
5. Pozitívne vplýva na mozog – niektoré štúdie (1) hovoria o tom, že vďaka vysokému obsahu vitamínov a antioxidantov zlepšuje špenát zdravie mozgu a má antistresové účinky.
Okrem tradičného špenátu existuje aj niekoľko ďalších odrôd, ako je novozélandský špenát či baby špenát, ktoré si získali popularitu medzi pestovateľmi aj kuchármi.
Prečítajte si tiež:
Čerstvý hrach po celý rok?
Vypestujte superpotravinu!
Špenát – pestovanie
Špenát je rastlina, ktorá si nevyžaduje náročné podmienky na pestovanie. Obľubuje však chladnejšie počasie. Teda kedy siať špenát? Najvhodnejší čas na výsev špenátu je jar alebo jeseň. Najlepšie rastie pri teplotách medzi 10 °C a 20 °C. V horúcom počasí má tendenciu rýchlo kvitnúť a vytvárať semenníky. Preto je dobré plánovať jeho výsadbu na chladnejšie mesiace ako je apríl, máj a september.
Kde zasadiť špenát?
Pre optimálny rast špenátu vyberte správne stanovisko a pripravte vhodnú pôdu. Preferuje slnečné až polotienisté miesta, kde bude mať dostatok svetla na fotosyntézu, ale nie príliš vysoké teploty. Pôda by mala byť dobre priepustná a bohatá na živiny. Ideálna je mierne kyslá alebo neutrálna pôda s pH medzi 6 a 7. Pred výsevom je dobré pôdu obohatiť kompostom alebo organickým hnojivom, aby sa zabezpečil dostatok živín pre rastliny.
Ako sadiť špenát?
Ak zvolíte výsev do zeme, medzi jednotlivými riadkami nechajte priestor cca 30 cm, aby mal špenát dostatok miesta. A čo baby špenát – pestovanie? Tu stačí menej miesta, keďže rastlinky budú menšie. Pre novozélandský špenát pestovanie prispôsobte faktu, že rastie ako popínavá rastlina. Potrebuje teda dosť miesta.
Polievanie a hnojenie špenátu
Zdravý špenát potrebuje dostatok vody, avšak pôda nesmie byť premočená, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov. Ideálne je pravidelné, mierne polievanie, najlepšie ráno, aby sa minimalizovala tvorba plesní. Pokiaľ ide o hnojenie, počas rastu je dobré ho obohatiť o organické hnojivá alebo kompost.
Zber a skladovanie špenátu
Zber špenátu sa vykonáva, keď sú listy dostatočne veľké a zdravé. Ak ste sa teda rozhodli pre špenát, pestovanie, zber a uskladnenie nie je vôbec náročné. Zbierajte mladé krehké listy, ktoré môžete skladovať mrazením. Vhodné je pred zmrazením špenát blanšírovať, aby sa v ňom zachovali vitamíny a minerály.
Možné choroby a škodcovia na špenáte
Ako pri každej zelenine, aj špenát môže byť náchylný na choroby a škodcov. Medzi najčastejšie patrí pleseň na listoch, ktorej prevenciou je zabezpečenie dostatočného prúdenia vzduchu medzi rastlinami. Ďalším častým problémom sú škodcovia, ako je voška. Na ňu je vhodné používať prírodné postreky.
Bez ohľadu na to, či ide o novozélandský špenát, baby špenát alebo listový špenát, pestovanie je možné aj na balkóne v kvetináči. Preto si neváhajte vypestovať túto zdravú zeleninu a zásobiť sa vitamínmi po celý rok. A kombinácia cesnak so špenátom alebo špenátový prívarok, poteší aj vaše chuťové poháriky!
Zdroj: 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30384468/
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať

Ako vybrať trávne osivá pre dokonalý trávnik?
28. 04. 2025
Začnite grilovaciu sezónu naplno s HECHT VESUV
28. 04. 2025
Trávnik nepočká - je čas kosiť!
08. 04. 2025
Chystáte sa pestovať špenát? Poradíme, ako na to!
01. 04. 2025
