Belorítky vám prinesú šťastie aj úžitok

02. 09. 2021

Belorítky vám prinesú šťastie aj úžitok

Nádherné malé vtáčiky, zvrchu "brokátovo" modré, so snehobielym bruškom. Belorítka obyčajná. Po tisícročia žili v harmónii s človekom - svoje hniezda si hojne stavali na vonkajších stranách domov, chalúp a chát, napríklad pod strechou, pod rímsou, v okeniciach ... Keď si taká rodinka (či celá kolónia) belorítok postavila niekde hniezdo, verne ho potom obývala po celé generácie - na jeseň odletela do ďalekých afrických zimovísk a okolo prvého mája sa potom neomylne vrátila domov do svojho hniezda.

Ľudia po stáročia belorítky milovali. Pevne verili prastarému mýtu, že belorítky "nosia do domu šťastie", a verili tiež, že belorítky ochraňujú dom pred požiarom. Ale tiež dobre vedeli, že belorítky sú veľmi užitočné: likvidujú otravné muchy a iný otravný hmyz - komáre, vošky, lietajúce mravce ...

Dnes sú belorítky bohužiaľ už ohrozeným druhom (podobne ako im podobné lastovičky, ktoré si však budujú svoje hniezda väčšinou vo vnútri budov). A to nielen kvôli intenzívnemu poľnohospodárskemu používaniu chemikálií, ktoré vo veľkom ničia hmyz, ale aj kvôli tomu, že veľa ľudí dnes bez rozpakov zhadzuje či inak likviduje belorítčie hniezda. Prečo to moderní ľudia robia? Nielen preto, že si už neuvedomujú užitočnosť a "posvätnosť" belorítiek. Ale predovšetkým preto, že belorítky sú schopné "znečistiť" naozaj veľkú plochu steny domu: jednoducho totiž z hniezda vystrčia zadok ... a je "vymaľované".

Ak sa na vašej chalupe, stodole, dome a pod. uhniezdili belorítky, rozpomeňte sa na ich užitočnosť. A pomôžte im ako ohrozenému druhu prežiť! Veď proti zašpinenej stene sa môžete jednoducho brániť dvoma osvedčenými spôsobmi: ľahko a rýchlo môžete vyčistiť špinavú stenu tlakovou umývačkou, napríklad tlakovou umývačkou HECHT 319. Samozrejme čistite opatrne, aby ste hniezdo nezničili. Alebo jednoducho pod hniezdo pripevnite doštičku tak, aby trus zachytával.

 

Autor: HP


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať