Ako strihať živý plot ako profík?

10. 05. 2024

Ako strihať živý plot ako profík?

Živé ploty neslúžia len na to, aby v záhrade poskytli súkromie. V záhrade vytvoria príjemnú mikroklímu, ktorú oceníte najmä v najteplejších dňoch v roku. Udržať živý plot na uzde, aby vám neprerástol cez hlavu, vyžaduje nejakú starostlivosť. Ak sa vyhnete začiatočníckym chybám, ušetríte si namáhavú prácu a výsledok bude stáť za to.

Ako na strihanie živého plota?

Dnes by sme asi sotva našli niekoho, kto by prácne strihal plot ručnými nožnicami. Elektrické, akumulátorové alebo motorové plotostrihy pracujú oveľa rýchlejšie a ľahšie s nimi držíte rovinu rezu. Ručné nožnice použijete len k prípadnej finálnej úprave, alebo na odstránenie hrubších vetiev, ktoré plotostrih nezvládne prestrihnúť.

Aby ste udržali rovinu, pomôžte si natiahnutým povrázkom pozdĺž plotu. Plotostrihom postupujte vždy smerom zdola nahor. Ak by ste postupovali opačne, odstrihnuté vetvy by sa zachytávali v neprestrihaných vetvách pod nimi a sťažovalo by to prácu. Pri veľmi vyrastených plotoch však naopak najskôr zastrihnite do roviny vrch. Odstráňte vetvy a až potom pokračujte po stranách plota.

Najpredávanejšie plotostrihy HECHT:

Na strihanie vysokých plotov sa hodí plotostrih s teleskopickou tyčou. Niektoré umožnia strihať pohodlne zo zeme až vo výške 3,5 - 4 m. Nemusíte liezť po rebríku a neustále ho posúvať, zostrih pohodlne a bezpečne uskutočníte zo zeme.

strihanie živého plotu nožnicami 

Ako často strihať živý plot?

Pre živý plot je dôležité pravidelné strihanie. Vďaka nemu priebežne udržiavate dokonalý tvar a plot postupne hustne. Prvý strih uskutočňujte na začiatku jari skôr, ako rastlina začne husto obrastať. Tým podporíte tvorenie nových výhonkov a plot bude pekne hustnúť. Ďalší strih by mal nasledovať niekedy koncom júna. Pri tom zarovnáte nerovnosti a upravíte tvar.


Prečítajte si tiež:

Čo s ostrihanými vetvičkami zo živého plotu?

Prečítať

Každý typ živého plotu môže podľa kultivaru vyžadovať inú frekvenciu strihania, v zásade ale platí, že lepšie je strihať častejšie, ako plot zanedbávať a následne bojovať s prerastenými vetvami. Pravidelným strihom ho udržujete v dobrej kondícii, pretože je lepšie zastrihávať malé výhonky, ako plot zanedbať a následne robiť výrazný strih. Živý plot by sa ale nemal strihať v obdobiach tepla a sucha, spravidla teda v júli a auguste. Ostatne v tomto období plot aj tak moc nerastie a strihom by ste mu skôr uškodili.

teleskopický plotostrih

TIP: Uľahčite si prácu s upratovaním ostrihaných vetvičiek. Rozložte pod plot plachtu a postupne ju posúvajte na miesto, kde práve striháte.

 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať