Ako na bohatú úrodu rajčín

28. 04. 2023

Ako na bohatú úrodu rajčín

Najlepší čas na vonkajšiu výsadbu rajčín závisí na klimatických podmienkach v danej oblasti a na konkrétnej odrode rajčín. Všeobecne platí, že rajčiny by mali byť vysadené až potom, čo sa dostatočne zahreje pôda a počasie sa stabilizuje. Rajčiny sú teplomilné rastliny a potrebujú teploty nad 10 °C. Najvhodnejší čas pre vonkajšiu výsadbu rajčín je preto u nás koniec apríla a začiatok mája. 

Obsah článku:

  1. Najlepšie miesto na pestovanie rajčín
  2. V akej pôde pestovať rajčiny?
  3. Dôležitý je dostatok priestoru
  4. Ako často polievať rajčiny?
  5. Aké hnojivo použiť na rajčiny?
  6. Starostlivosť o rajčiny počas rastu

Najlepšie miesto na pestovanie rajčín

Pre nikoho asi nebude prekvapivé, že rajčiny môžete pestovať nielen v záhonoch, bohatej úrody sa môžete dočkať aj na balkóne. Nie je to nič zložité, stačí dodržať niekoľko zásad. Rajčiny potrebujú slnečné svetlo a teplo, takže hľadajte miesto, kde budú mať dostatok slnka pre svoj rast. Zároveň ale nájdite miesto, kde budú chránené pred silným vetrom.

Sadenice rajčín

V akej pôjde pestovať rajčiny?

Rajčiny preferujú pôdu, ktorá je dobre odvodnená, ľahká a bohatá na živiny. Najlepšie je pripraviť pôdu niekoľko týždňov pred výsadbou rajčín, aby sa živiny dostali do pôdy. Pôdu môžete obohatiť kompostom, hnojom alebo inými organickými hnojivami. Dôležité je, aby mala pH okolo 6,5 až 7,5 a bola dostatočne neutrálna. 

Dôležitý je dostatok priestoru

Rajčiny potrebujú dostatok priestoru na rast, preto majte medzi rastlinami vzdialenosť minimálne 60 cm. Takto bude mať každá sadenica priestor pre šírenie koreňov a tiež rast nadzemnej časti. Ak sadíte rajčiny v riadkoch, nechajte medzi nimi ešte väčší rozostup, aspoň 90 cm. 

Znázornenie dostatočných rozostupov medzi vysadenými rajčinami

Ako často polievať rajčiny?

Rajčiny potrebujú pravidelné polievanie, aby sa udržala dostatočná vlhkosť pôdy, nesmie byť však premočená. Zalievajte rastliny hlbšie, aby sa voda mohla dostať až ku koreňom. Ak používate hadicu, dávajte pozor, aby nebola príliš studená, čo môže poškodiť korene a nikdy studenou vodou ani nepolievajte listy. Pokiaľ máte možnosť, použite zachytenú dažďovú vodu, ktorá je pre rastliny najlepšia. Ak chcete vlhkosť v pôde udržať dlhšie, prikryte ju mulčom, ktorý vlahu v zemi udrží tým, že bude zabraňovať jej odpareniu. 


Prečítajte si tiež:

Praskajú vám rajčiny? Tu je riešenie

Prečítať

Aké hnojivo použiť na rajčiny?

Aby kríky rajčín boli plné veľkých a šťavnatých plodov, potrebujú pravidelné hnojenie. Používajte organické hnojivo alebo špeciálne hnojivo pre rajčiny, ktoré obsahuje potrebné živiny. Hnojte rajčiny každé dva týždne a po prvom plode pridajte fosfor a draslík, čo pomôže vytvárať väčšie a chutnejšie plody.

Rajčiny sú náchylné k mnohým chorobám a napadnutiu škodcom, ako sú plesne, vošky alebo hubové infekcie. Použite preventívne opatrenie, ako je odstraňovanie zbytkov rastlín či udržiavanie čistého prostredia okolo rastlín.

Viete, že bazalka sa hodí k rajčinám nielen na tanieri? Ak medzi rajčiny v záhonoch vysadíte bazalku, bude odpudzovať niektorých škodcov. Naopak sa vyvarujte sadeniu priesad rajčín blízko zemiakového záhonu. Zemiaky a rajčiny sú príbuzné rastliny, a tak na seba môžu vzájomne prenášať niektoré choroby. 

Starostlivosť o rajčiny počas rastu

Pre zdravý a hojný rast je dôležité rezať rajčiny správne. Odstraňujte spodné výhonky a listy, aby sa rastlina mohla sústrediť na tvorbu plodov. Ak sa vytvoria bočné výhonky, ktoré odvedú energiu od hlavnej rastliny, odstráňte ich. Tiež pravidelne odstraňujte žlté alebo poškodené listy, aby sa rastlina mohla sústrediť na tvorbu nových plodov. 

Pestovanie rajčín nie je žiadna veda, ale vyžaduje štipku trpezlivosti a pozornosti. Dodržujte tieto jednoduché kroky a môžete sa tešiť na zdravú a hojnú úrodu. 

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať