Prečo praskajú rajčiny?

12. 08. 2022

Prečo praskajú rajčiny?

Tiež ste sa radovali z nádhernej úrody rajčín a tá vám z ničoho nič popraskala? Dá sa tomu predchádzať?

Príčinou praskania je nepravidelný prísun vody. Tento rok je počasie ako na hojdačke. Dlhé dni panuje tropické sucho a potom z ničoho nič príde prietrž, kedy sa z vyprahnutého záhonu stáva prakticky ryžové pole. Rastlina po dlhotrvajúcom suchu naraz dostane toľko vody, že ju napumpuje do plodov a tie prasknú.

Snažte sa preto o pravidelný prísun vody, zalievajte rajčiny denne, najlepšie podvečer, keď slnko toľko nepáli. Rajčiny samozrejme polievajte vždy ku koreňom, aby ste zbytočne nenamočili plody a lístie. V teplých dňoch by zaparené listy boli náchylné pre tvorbu plesňových ochorení. Zálievka musí byť nielen pravidelná, ale aj primeraná. Pôda by nemala nikdy úplne vyschnúť. 

To ale môže byť problém na chalupe, kam dochádzate len na víkend. Cez týždeň pôda vyschne a v piatok sa snažíte situáciu zachrániť tým, že rajčiny dôkladne zalejete.  Tu si môžete pomôcť automatickou závlahou. Inštalácia nemusí byť nič zložité, vystačíte si s automatickým časovým spínacím ventilom, ku ktorému pripojíte napríklad presakovaciu hadicu. Ventil každý deň v nastavený čas pustí vodu do presakovacej hadice, z ktorej sa voda rozleje do pôdy ku koreňom.

Ak nechcete investovať do automatickej závlahy, môžete vyskúšať niektoré odolnejšie odrody rajčín, ktoré na praskanie nie sú tak náchylné. S výberom vám poradia v každom záhradníctve. 

Keď už rajčiny popraskajú, nie je dôvod na obavy. Jedná sa o kozmetickú vadu, ktorá nemá vplyv na chuť. Popraskané rajčiny ale zbierajte čo najskôr a čo najrýchlejšie ich spracujte. Praskliny môžu byť vstupnou bránou pre plesne. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať