Ako bojovať proti voškám?

23. 05. 2022

Ako bojovať proti voškám?

Vošky v záhrade nevidí rád nikto. Aj keď vlastne vošky nevidíme príliš často, všimneme si ich, až keď má rastlina skrútené listy. Neklamným znamením prítomnosti vošiek sú tiež mravce pochodujúce hore a dole po kríkoch a stromoch. Niektoré druhy mravcov si totiž vošky chovajú a starajú sa o ne. Vošky im za to poskytujú sladkú medovicu. Mravce preto vošky prenášajú na rastliny, aby sa napásli, dokonca ich chránia pred prirodzenými nepriateľmi. Medzi také patrí napríklad lienka sedembodková a najmä jej larvy. Lienku pozná asi každý, a ak nájdete na záhrade čiernožltú larvu, rozhodne ju nezabíjajte!

Larva lienky

Dôležitá je samozrejme prevencia, na tú je však v tomto ročnom období neskoro. Ak vám vošky už rastliny napadli, musíte bezodkladne zasiahnuť. Môžete samozrejme kúpiť nejaký hotový postrek, lenže vošky môžu na chemické postreky pomerne rýchlo získať rezistenciu. Navyše nie každý postrek je účinný na konkrétny druh vošiek. Druhou možnosťou je, skúsiť doma namiešať niečo z bežne dostupných surovín.

Vošky neznášajú cesnak. Rozpučte 2-3 strúčiky cesnaku a cez noc ich nechajte vylúhovať vo vode. Roztok potom postrekovačom aplikujte na postihnutú rastlinu. Dôležité je postriekať aj spodnú časť listov. Výhodou je, že cesnak odpudzuje aj mravcov, ktoré vošky prenášajú a bránia proti predátorom. 

Účinný je aj obyčajný ocot. Rozmiešajte jednu polievkovú lyžicu v dvoch litroch vody. Opäť je dôležité postrek aplikovať aj na spodnú časť listov. Aplikáciu budete musieť opakovať (väčšinou stačí 3x), kým vošky úplne zmiznú.

Nastrúhajte 20 g mydla do 2 litrov vody a nechajte ho rozpustiť. Získate opäť účinný postrek. Účinok môžete ešte zvýšiť, keď k mydlu pridáte 30 g sódy.

Dobre účinný je aj výluh z tabaku, ten sa však pri cene cigariet môže predražiť. 

Všimli ste si, že vošky nikdy nenapádajú rajčiny? Vylúhujte vo vode cez noc rajčinové listy. Alkaloidy, ktoré sa z listov dostanú do vody sú pre vošky jedovaté. Výluh aplikujte postrekovačom na zasiahnuté rastliny.

Rastliny je ale nutné kontrolovať aj po úspešnom vyhubení vošiek. Postreky majú obmedzenú účinnosť, z rastlín ich jednoducho spláchne dážď. Ak by sa vošky vrátili, bude opäť nutné okamžite zasiahnuť. 

 

Autor: PST

 

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať