Vodný prvok v záhrade je dôležitý

09. 05. 2022

Vodný prvok v záhrade je dôležitý

Voda je životne dôležitá tekutina a preto by nemala chýbať ani v žiadnej záhrade. Nejde totiž len o estetický prvok, poslúži tiež ako napájadlo pre vtáky a hmyz, ktoré chcete do záhrady prilákať. Záhradu oživí a v teplých letných dňoch vytvorí príjemnú mikroklímu. Môže byť aj domovom pre mnoho živočíchov a rastlín. 

Ak sa nechcete púšťať do zložitého budovania, môžete v záhrade rozmiestniť rôzne nádoby s vodou a malé fontánky. Fantázii sa medze nekladú, je však dôležité dbať na to, aby sa nestali pascou pre vtáky, hmyz a ďalšie drobné živočíchy. Okraj by preto mal byť primeraný tomu, aby umožnil malým tvorom bezpečne vyliezť. Hmyzu pomôžete tak, že do nádoby vložíte kameň, na ktorý bude môcť sadnúť, aby sa napil. Malé vodné prvky rozmiestnite nielen podľa terasy a ďalších miest, kde trávite voľný čas, ale aj do miest, kde nebudete drobnú háveď svojou prítomnosťou rušiť. Počítajte zároveň s tým, že v malých nádobách sa bude voda rýchlo odparovať, preto ju budete musieť pravidelne dopĺňať. 

Ak máte v záhrade dostatok miesta, vybudujte jazierko. Tou najjednoduchšou možnosťou je zakopanie hotového prefabrikovaného jazierka, pri ktorom ste však odkázaný na obmedzenú ponuku veľkosti a tvarov. Obľúbené sú dnes preto najmä fóliové jazierka, ktoré môžete realizovať podľa vlastných predstáv a keďže je možné fólie lepiť a zvárať prakticky do neobmedzených rozmerov, limitujú vás len rozmery pozemku. Pri tvorbe fóliového jazierka je však nutné dbať na to, aby jama neobsahovala žiadne ostré predmety. Najlepšie je jamu zrovnať vrstvou jemného piesku, vyložiť geotextíliou a až potom položiť plachtu. Dôležité je zároveň aj to, aby do jamy neprenikala spodná voda, ktorá by fóliu zdvíhala. Z týchto dôvodov bolo nutné na niektorých vlhkých pozemkoch pod jazierkom vytvoriť drenáž nadväzujúcu na šachtu s čerpadlom, aby bolo možné vodu odčerpávať. 

Dôležité je rovnako vybrať pre jazierko správne miesto. Určite by malo byť umiestnené tam, kde sa z neho budeme môcť pri relaxácii kochať pohľadom. Nevhodné je umiestnenie pod stromy, pretože padajúce lístie znamená oveľa náročnejšiu údržbu. Ak bude celý deň na slnku, v lete v ňom bude rýchlo stúpať teplota vody, čo podporí rast rias. Ideálne preto je také miesto, kde bude zaistená rovnováha medzi tieňom a priamym slnkom. Aj tak sa však nevyhnete nutnosti filtrovania, najmä ak v jazierku chcete chovať ryby. Čerpadlo navyše nemusí zaisťovať iba priechod vody filtráciou, keďže prefiltrovanú vodu budete vracať do jazierka menším vodopádom, získate tak nielen krásny estetický prvok, padajúca a bublajúca voda tým bude zároveň okysličovaná. 

Pri budovaní jazierka ale rovnako nezabudnite na to, že do neho budete chcieť vysadiť aj vodné rastliny. Každá rastlina má pritom svoje špecifické požiadavky na hĺbku vody. Jamu preto rozdeľte do niekoľkých zón s rôznou hĺbkou. Do tých plytších neskôr vysadíte napríklad kosatce, do tých najhlbších napríklad lekná. Nezabudnite do jazierka doplniť kameň. Ten vám pomôže zakryť okraje alebo dno a vo vode pôsobí prirodzene.

Vo väčších záhradách môžete jazierko rozšíriť o potôčik, ktorý bude napájaný čerpadlom z filtrácie. Stačí vyhĺbiť koryto sotva 30 cm hlboké, izolovať fóliou a vysypať štrkom. Do štrku potom dajte väčšie kamene, ktoré budú tvoriť prekážky a kaskády, cez ktoré bude voda prebublávať.

 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať