Šetrite vodu aj čas

23. 06. 2020

Šetrite vodu aj čas

Pravidelné polievanie záhonov je v horúcich letných dňoch nevyhnutnosťou. Ak máte na záhrade väčšie množstvo kvetinových záhonov, okrasné rastliny alebo nejaký záhon so zeleninou, môžete polievaním stráviť aj niekoľko hodín týždenne. Pre niekoho to môže byť po pracovnom dni príjemná relaxácia ale priznajme si, nie vždy sa nám po náročnom dni chce. Mnohí v tom prípade siahnu po rôznych postrekovačoch, ktoré spravia robotu za nich. Záhradu polejú, má to však háčik.

Najmä v horúcich dňoch sa pri polievaní postrekovaním nemalá časť vody odparí ešte skôr, než vôbec dopadne na zem. Ak navyše používate samočinný postrekovač, veľká časť vody dopadne aj na miesta, ktoré polievať nechcete. Určité množstvo vody tiež môže odniesť aj vietor, čím dochádza k neželanému plytvaniu vody.

Zabúdať nesmieme ani na to, že po horúcom letnom dni môže pokropenie rozohriatych listov ľadovou vodou spôsobiť rastlinám veľký šok. Citlivejšie rastliny, ako sú napr. jahody tak môžete doslova spáliť, menej citlivým rastlinám sa bude horšie dariť a kvetiny prestanú kvitnúť. 

Riešenie je pritom veľmi jednoduché

Možno ste už počuli o prekvapkávacích a presakovacích hadiciach. Ich veľkou výhodou je, že dodávajú vlahu len tam, kde je to potrebné. Prokapávací tryska

Prekvapkávaciu hadicu môžete natiahnuť pozdĺž kríkov a kvetín, vďaka širokému výberu príslušenstva možno vytvárať aj zložité vetvenie, aby hadica dočiahla ku všetkým rastlinám. Na miestach, kde je potrebná závlaha potom hadicu jednoducho prepichnete alebo prestrihnete a osadíte odkvapkávačom (záleží na danom type odkvapkávača). Hadicu je možné na zemi zaistíť kolíkmi, môžeme ich skryť napríklad pod mulčovaciu kôru a pod. Ak použijete regulovateľné odkvapkávače, môžete dokonca nastaviť, koľko vody ktorá z rastlín dostane. Pri správne nastavených odkvapkávačoch môžete zavlažovať niekoľko hodín denne. Rastlina dostáva vodu priebežne, pôda zostáva v okolí rastliny vlhká a rastlina dobre prospieva. Odber vody je pritom minimálny, pretože voda je dodávaná po kvapkách a tak podľa nastavenia odkvapkávačov aj za niekoľko hodín systém môže spotrebovať len pár desiatok litrov vody. Voda sa pomaly vsakuje do zeme, neodteká preč, ako keď rýchlo zalejete rastlinu hadicou. 

Presakovacia hadica je vhodná predovšetkým do záhonov, kde pestujete rastliny v riadkoch. Hadica je vytvorená z odolného porézneho materiálu, voda preto presakuje celým povrchom hadice. Môžete ju položiť pozdĺž riadkov a podľa potreby ju premiestňovať, nie je problém ani keď ju zahrabete tesne pod povrch. Spotreba vody je daná tlakom vody v systéme. Čím vyšší tlak vody, tým viac jej pretečie poréznym povrchom hadice von. 

Prosakovací hadice

Výhodou prekvapkávacích aj presakovacích systémov sú viac než zrejmé. Voda je dodávaná pomaly priamo pri rastlinu, preto stíha vsakovať ku koreňom a neodteká preč ako pri bežnom polievaní. Rastliny môžu byť zavlažované aj v priebehu teplého letného dňa a neutrpia taký šok, ako keď ich listy pokropíte ľadovou vodou. Prekvapkávacie a presakovacie systéme je možné kombinovať s riadiacimi programovateľnými jednotkami, ktoré budú automaticky spúšťať vodu v nastavených časoch. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať