Prečo je funkčný skimmer dôležitý?

23. 06. 2022

Prečo je funkčný skimmer dôležitý?

Skimmerom je odčerpávaná voda z bazéna do filtrácie. Jeho funkciou však nie je iba umožniť pripojenie filtrácie.

Na trhu sa môžeme stretnúť s rôznymi typmi skimmerov. Pri malých bazénoch bývajú využívané skimmery plávajúce alebo závesné. Ich nevýhodou je, že zaberajú v bazéne miesto a blázniace sa deti ich môžu poškodiť. Pri väčších bazénoch sa spravidla používajú skimmery pevné, ktoré sú namontované mimo bazéna. Vďaka tomu nijak neprekážajú, v stene bazénu je však nutné pre skimmer vytvoriť otvor. 

Skimmer je konštruovaný tak, aby zachytával nečistoty plávajúce na hladine. Väčšinou sa jedná o peľ, lístie, hmyz a ďalší spravidla organický materiál, ktorý by sa v bazéne rýchlo rozložil a stal by sa živnou pôdou pre množenie rias a baktérií.

Skimmer HECHT 30003

Aby však skimmer spoľahlivo fungoval, je potrebné najmä dodržať tri zásadné podmienky:

1. Správne umiestnená a nastavená vratná tryska

Vratnou tryskou sa do bazéna vracia voda z filtrácie. Tryska by mala byť umiestnená v takej polohe, aby smerovala prúd vody ku skimmeru. ideálne teda spravidla oproti skimmeru cca 10 cm pod hladinou vody.

2. Fungujúca klapka skimmeru

Klapka na skimmeri je upevnená takým spôsobom, že jej horná hrana pláva tesne pod hladinou vody. Ak klesne hladina vody v bazéne, klapka sa tomu prispôsobí. Ak je spustená filtrácia, voda do skimmeru prepadáva cez klapku a spoločne s ňou do skimmeru putujú aj plávajúce nečistoty. Ak je filtrácia vypnutá, klapka vypláva nad hladinu a nečistoty zachytené v skimmeri sa nemôžu vracať naspäť do bazéna.
Niekedy sa stane, že najmä blázniace sa deti klapku skimmera odlomia. Ak je skimmer aj naďalej prevádzkovaný bez klapky, výrazne sa tým zníži jeho účinnosť, pretože sa veľká časť už zachytených nečistôt vracia naspäť do bazéna tým, ako pri kúpaní rozvírite vodu, ďalšia časť sa vráti v dobe, kedy je filtrácia vypnutá.

3. Nepoškodený a priechodný kôš v skimmeri

Skimmer býva vybavený košom, ktorý slúži ako filter hrubých nečistôt. Zachytávajú sa v ňom predovšetkým vetvičky a lístie, ktoré by mohli upchať filtračný okruh, alebo poškodiť čerpadlo. Niektoré filtrácie sú vybavené filtrom hrubých nečistôt priamo pred čerpadlom. V takom prípade by sa mohlo zdať, že kôš v skimmeri nie je úplne nutný, avšak kôš v skimmeri môže zachytiť napríklad aj drobné hračky a ďalšie predmety, ktoré by mohli uviaznuť niekde v potrubí pred filtráciou. Neraz sa stalo, že v potrubí uviazol napríklad orech alebo gulička, s ktorou sa deti v bazéne hrali. Z koša v skimmeri taký predmet vyberiete ľahko. Rozoberať kvôli tomu pripojené hadice a potrubie už bude nepomerne zložitejšie. 

Kôš je nutné ale pravidelne kontrolovať a čistiť. Najmä lístie pomerne ľahko priľahne k jeho stenám a úplne ho upchá.

Skimmer býva často využívaný aj na umiestnenie tabliet bazénovej chémie. Pri bežiacej filtrácii to nemusí byť problém. Chlór z tabliet je rovnomerne rozpúšťaný do vody v bazéne behom filtrovania. Ak je však filtrácia dlhšiu dobu vypnutá, v skimmeri sa z tabliet nahromadí pomerne veľké množstvo agresívneho chlóru, ktorý nepriaznivo pôsobí na materiál skimmeru, hadice, potrubie a vnútornú časť čerpadla. Výrazne potom znižuje životnosť systému. Ak plánujete filtráciu z nejakého dôvodu na dlhšiu dobu odstaviť, bazénovú chémiu radšej umiestnite do plavákových dávkovačov. 

 

Autor: PST

 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať