Zobraziť kategórie

Kedy zazimovať bazén?

02. 09. 2022

Kedy zazimovať bazén?

Tento rok budete možno premýšľať, či bazén vďaka cenám energií nezazimovať skôr. Filtrácia predsa len nejakú elektrinu spotrebuje a bazénová chémia tiež nie je úplne zadarmo. Lenže keď sa budete so zazimovaním ponáhľať, môže sa to naopak predražiť. 

V zásade záleží na tom, aký typ bazénu máte. Problém spočíva v tom, že každý povrch je inak odolný voči hnilobným procesom, ktoré vo vode aj napriek vašej snahe budú prebiehať po celú dobu, kedy ho nepoužívate. Preto sa všeobecne odporúča bazén odstaviť, akonáhle klesne teplota vody pod 10 °C a množenie baktérií a rias sa tak výrazne spomalí. Rozhodne by sa preto nemal bazén zazimovávať skôr, než teplota vody klesne aspoň pod 15 °C. Najmä pri niektorých fóliových a plastových bazénoch by mohlo dochádzať vďaka rozkladacím procesom k výraznému zníženiu životnosti. Preto sa spravidla vyplatí nechať bežať filtráciu a dávkovať chémiu aj v dobe, kedy sa už v bazéne nekúpete. Na jar si tým ušetríte množstvo driny s čistením a dezinfekciou nadmerne zaneseného bazénu a zároveň znížite riziko, že hnilobou narušený materiál niekde praskne. 

Akonáhle sa rozhodnete pre zazimovanie, najskôr odpustite hladinu vody pod skimmer. Ak nemáte zátky pre vratné trysky, budete musieť vodu odpustiť až po ne. Skrátka vodu vypustite tak nízko, aby nezatekala do systému filtrácie. Ak by v tryskách a skimmeri alebo trubkách v zime zamrzla, mohla by ich roztrhnúť. Nikdy ale bazén nevypúšťajte úplne. Spodná voda by mohla prázdny bazén zničiť. Plastové bazény dokáže spodná voda doslova rozlámať, z fóliových vytrhá plachty a neraz sa stalo, že pevný laminátový doslova vyplával von z jamy. Najmä príval vody z topiaceho sa snehu môže byť nepredvídateľný.

Starostlivo odpustite vodu zo všetkých potrubí a ventilov, aby v nich nezamrzla. Rovnako tak zaistite, aby voda nemohla zamrznúť vo filtrácii. Na vratné trysky je najlepšie použiť zátky a ak je to možné, od skimmeru odpojte potrubie, aby z neho mohla voda odtekať. Ak by zrážky spôsobili, že hladina vody v bazéne stúpne, nedostane sa do potrubia a zo skimmeru bude môcť odtekať. Nebude tam teda zamŕzať a nepotrhá ho. Ak také opatrenie nemožno urobiť, budete musieť priebežne výšku vody kontrolovať a v prípade nutnosti vodu odpustiť. 

V bazéne zrovnajte pH vody na 7,2-7,4 a vodu sa nebojte riadne zachlórovať. Následne použite prípravok pre zazimovanie bazénov. Ak nemáte bazén zastrešený, zakryte ho plachtou, aby do neho nemohlo padať lístie a iné nečistoty. 

Pri použití plachty pri zapustených bazénoch ale zaistite, aby so bazénu nemohol nikto spadnúť, najmä teda deti. Pod snehom môže byť niekedy ťažké odhadnúť, kde začína okraj bazéna a plachta vo vode je ako pasca, z ktorej sa ťažko vyhrabať.

Ak by prišla extrémne teplá zima, nezabudnite vodu pravidelne kontrolovať a keby sa náhodou voda kazila, zachlórujte ju chlór šokom.


Autor: PST

SÚVISIACE KATEGÓRIE


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať