Kedy zazimovať bazén?

23. 10. 2023

Kedy zazimovať bazén?

V nasledujúcich dňoch sa s nami babie leto definitívne rozlúči a je najvyšší čas zazimovať vonkajšie bazény. Už nie je dôvod tento proces odkladať, inak by mrazy mohli bazén aj príslušenstvo zničiť. 

Kedy je vhodný čas na zazimovanie bazéna?

Všeobecne sa odporúča bazén zazimovať, akonáhle teplota vody klesne pod 10 °C, kedy sa množenie rias a baktérií spomalí. Najmä preto by sa bazén nemal zazimovávať skôr, ako teplota vody klesne aspoň pod 15° C. Hlavne pri fóliových a plastových bazénoch by totiž mohlo kvôli rozkladacím procesom k výraznému zníženiu životnosti.

TIP: Množstvo práce s čistením a dezinfekciou bazéna si ušetríte, ak budete do bazéna so zapnutou filtráciou pridávať chémiu aj v dobe, keď sa už kvôli teplotám kúpať nebudete.

Zamrznutý bazén

Ako zazimovať bazén?

Odpustenie vody z bazéna

Ak máte v bazéne skimmer, ktorý nie je možné jednoducho demontovať, začnite tým, že z bazéna odpustíte vodu. Koľko vody z bazéna pri zazimovaní vypustiť? Voda nesmie pretekať do skimmeru a počítajte tiež s tým, že v priebehu zimy môže kvôli zrážkam hladina stúpnuť, preto vytvorte dostatočnú rezervu, aby ste mali istotu, že voda v skimmeri nezamrzne. Najlepším riešením je odpojenie potrubia alebo hadice, aby z neho voda mohla voľne odtekať.

Vratné trysky vybavte krytkami, dôvod je rovnaký ako pri skimmeri, ľad my mohol trysky roztrhnúť. Ak nie je možné trysky zakryť, vodu odpustite pod ich úroveň.

Voda v nadzemných bazénoch zabezpečuje ich stabilitu, preto vypustite len toľko vody, koľko je naozaj nutné. Tlak spodnej vody zo zrážok môže bazén poškodiť alebo ho dokonca vyplaviť zo zeme.

Odpojte všetky technológie

Nezabudnite vypustiť vodu z filtrácie a ďalších zariadení, ako je chlórovač, tepelné čerpadlo a pod. Ak je to možné, premiestnite ich do priestorov, kde teplota neklesá pod nulu.

Pridajte chémiu na zazimovanie bazéna

Odstráňte z vody aj z dna bazéna všetky nečistotyzrovnajte pH vody približne na 7,2-7,4. Následne do vody pridajte zazimovací prostriedok HECHT, ktorý bráni koróznym procesom, množeniu rias a baktérií. Pri dávkovaní sa riaďte pokynmi uvedenými na obale.

Zakrytie bazéna na zimu

Na zimu bazén zakryte krycou plachtou. Dbajte však na bezpečnosť, hlavne pri podzemných bazénoch, ktoré sa môžu v zime pod snehom stať neviditeľnou pascou. Zabezpečte, aby do bazéna nemohol nikto spadnúť.


Prečítajte si tiež:

Ako jednoducho vyčistiť bazén po zime?

Prečítať


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať