Je váš bazén bezpečný?

30. 07. 2020

Je váš bazén bezpečný?

Leto je v plnom prúde a mnohí z nás si ho určite nevedia predstaviť bez osvieženia v bazéne umiestnenom na záhrade. Okrem osvieženia poskytuje aj miesto na odpočinok či radovánky pre naše deti. Ak ale nedodržíte niekoľko zásad, môže byť aj veľmi nebezpečný.

Ak máte na záhrade nadzemný bazén a v jeho okolí sa pohybujú bez dozoru malé deti, nikdy pri bazéne nenechávajte schodíky, po ktorých by deti mohli do bazéna vyliezť. Ak sa vám nechce schodíky stále odkladať, riešením môžu byť bezpečnostné schodíky, na ktorých je možné zaistiť vonkajšie nášľapy tak, aby po nich deti nemohli vyliezť. 

Pri zapustených bazénoch je situácia o niečo zložitejšia. Tu je potrebné malým deťom úplne zamedziť prístup k bazénu aby do neho nemohli v nestrážený okamih spadnúť. Do úvahy prichádza napríklad vybudovanie zábradlia dookola bazéna alebo v najlepšom prípade jeho úplne zastrešenie. 

Ak máte bazén zapustený v zemi, je dobré zvážiť použitie krycej plachty. Tá síce veľmi dobre zabráni znečisteniu vody prachom a ďalšími nečistotami, ktoré do bazéna priveje vietor, môže byť však aj veľmi nebezpečná. Ak by niekto na plachtu plávajúcu na hladine spadol, bolo by prakticky nemožné z tejto pasce uniknúť. Preto je nutné použiť taký typ zakrytia bazéna, ktorý na hladine unesie aj dospelého človeka. Ak takú možnosť nemáte, verte, že je lepšie nechať bazén odokrytý a zmieriť sa s tým, že ho budete častejšie čistiť. 

Obozretní by sme mali byť aj pri používaní bazénovej chémie. Pravidelné meranie pH a hladiny chlóru je samozrejmosťou, pretože len pri vyvážených hodnotách bude bazénová chémia fungovať správne, voda bude čistá a zdravotne nezávadná. Často sa bohužiaľ môžeme stretnúť aj s tým, že majiteľ bazéna dávkuje chlór len "od oka". Následne má problém udržať vodu čistú, čo sa môže snažiť vyriešiť zvýšeným dávkovaním chlóru. Dosiahne však len to, že voda bude prechlórovaná a kvôli zlej hodnote pH bude chlór neúčinný. Následne sa vo vode začnú množiť riasy a mikroorganizmy. Chlór bude len poškodzovať bazén a jeho príslušenstvo, voda bude dráždiť pokožku, sliznicu, oči a namiesto osvieženia vám prinesie len zdravotné problémy. Pri použití bazénovej chémie preto vždy postupujte podľa odporúčaní výrobcu a starostlivo si prečítajte všetky štítky na obale. 

Autor: PST

 

Späť na predchádzajúcu stránku


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať