Ako na zelenú vodu v bazéne?

26. 07. 2020

Ako na zelenú vodu v bazéne?

Zazelenala sa Vám z ničoho nič voda v bazéne a neviete si rady s tým, ako ju účinne vyčistiť? My vieme ako na to!

Teplé a zároveň daždivé počasie nie je pre vodu v bazéne príliš priaznivé. Prívaly dažďa a vietor zanášajú do bazéna peľ, prach a ďalšie nečistoty, čím dochádza k zhoršeniu kvality vody. Rozkladajúce sa nečistoty sú živnou pôdou pre baktérie a riasy. Prehriata voda potom ich bujnenie ešte viac podporí. 

Prevenciou je zvýšenie intenzity filtrovania a k multifunkčným tabletám odporúčame pridávať prípravok Algicid

Ak už je voda zelená, Algicid nepomôže, pretože slúži len ako prevencia. V takom prípade neostáva nič iné než skontrolovať a upraviť hodnotu pH, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 7 až 7,4. Vyššia hodnota pH dráždi pokožku, spôsobuje zakalenie vody a podstatne znižuje účinnosť dezinfekčných prostriedkov. Nižšia hodnota naopak spôsobuje nepríjemný zápach a vo vode sa tvorí sliz z viazaného chlóru, ktorý dráždi pokožku. 

Úpravu hodnoty pH uskutočňujte pomocou prípravkov PH PLUS alebo PH MÍNUS.  

Po úprave hodnoty pH počkajte približne 6 hodín a potom bazén silno zachlórujte. Tento proces sa nazýva chlór šok a na jeho vykonanie je najlepšie použiť špeciálny prípravok OXI CHLOR SHOCK.

Pozor! Častou chybou býva, že sa používatelia boja bazén zachlórovať, pretože sa domnievajú, že už obsahuje dosť chlóru, keďže ho je nepríjemne cítiť. Opak je pravdou, chlór v bazéne sa snaží rozbiť všetky nečistoty. Ak je ho ale málo, nestíha ich rozbíjať a začne ich na seba viazať. Tým vznikajú škodlivé chloramíny, ktoré sú cítiť chlórom, dráždia pokožku a oči. V takom prípade je nutné pridať až desaťnásobné množstvo chlóru, pokým nedosiahnete bod zlomu. Novo pridaný chlór rozbije molekuly viazaného chlóru (chloramíny) a po niekoľkých dňoch bude voda zase úplne v poriadku. 


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať