Ako na stavbu nadzemného bazéna

06. 06. 2020

Ako na stavbu nadzemného bazéna

Nadzemné bazény, či už nafukovacie alebo s pevnou konštrukciou sa stávajú čím ďalej, tým viac obľúbenejšími. Vďačia za to najmä nízkym obstarávacím nákladom a relatívne jednoduchej konštrukcii nenáročnej na sprevádzkovanie. V bazéne sa teda môžete kúpať aj pokojne v deň jeho zakúpenia. Čo by ste ale pri stavbe bazénu nemali podceniť?

Bazén správne usaďte 

V prvom rade je nutné bazén umiestniť na dokonale rovný povrch. Nespoliehajte sa na pocit, že vaša záhrada je dokonale rovná, po napustení bazéna vás vodná hladina môže veľmi rýchlo presvedčiť o opaku. Pomôžte si vodováhou, tisíce litrov vody aj v mierne naklonenom bazéne vyvíjajú na steny bazéna tlak a ten by aj pri miernom naklonení mohol spôsobiť množstvo problémov. 

Na stavbu kruhového bazéna teda budete potrebovať dlhšiu dosku, vodováhu a náradie na kopanie a zrovnanie základu pod bazén. Do stredu umiestnite kolík na ktorý priviažte špagátik s dĺžkou polomeru bazéna a vymerajte kružnicu pre základ. Odstráňte vrchnú vrstvu zeminy s trávou. Pomocou dosky a vodováhy kontrolujte vo všetkých smeroch, či je základ vodorovný a postupne ho zrovnávajte. Pod bazén je vhodné nasypať niekoľko centimetrovú vrstvu jemného piesku, ktorá zabráni tomu, aby sa dno bazéna prepichlo napríklad o kameň, ktorý by pri sadaní zeminy pod hmotnosťou vody mohol vystúpiť na povrch. 

Pod bazén je preto vhodné položiť špeciálnu plachtu alebo geotextíliu. Rozhodne neodporúčame používať staré koberce a textilné plachty, ktoré by pod bazénom rýchlo splesniveli. 

Základy na bazén máme, čo ďalej?

Ak staviate bazén s nafukovacím lemom, starostlivo rozložte dno na základ a nafúknite lem bazéna. V prípade bazénu s pevnou konštrukciou je teraz čas na stavbu konštrukcie, ktorá bude držať plachtu. V tomto prípade postupujte podľa návodu, ktorý ste dostali s bazénom. Do vybudovanej konštrukcie umiestnite bazénovú fóliu podľa návodu.

Do bazéna začnite napúšťať vodu a postupne vyrovnávajte dno bazénovej fólie. V tejto fáze si budete musieť namočiť nohy, je totiž nutné naťahovať a vyrovnávať prehyby, ktoré sa začnú vytvárať na fólii na začiatku napúšťania. Ak toto zanedbáte, v napustenom bazéne už dno vyrovnať nepôjde. Na týchto miestach môže potom dôjsť k poškodeniu fólie. 

Akonáhle máte dno perfektne vyrovnané, pri nafukovacích bazénoch už stačí len napustiť vodu. V prípade bazénov s pevnou konštrukciou je pri napúšťaní potrebné sledovať, aby sa fólia dobre napínala aj po stenách konštrukcie bazéna. Pri nových bazénoch s pevnou konštrukciou odporúčame v priebehu napúšťania postupne inštalovať aj vratnú trysku a skimmer. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať