5 mýtov o bazénovej chémii, alebo ako na čistú vodu v bazéne

11. 06. 2020

5 mýtov o bazénovej chémii, alebo ako na čistú vodu v bazéne

Mýtus č. 1 - Bazén je možné udržať čistý aj bez chémie

Na udržanie čistej vody v bazéne nestačí len kvalitná filtrácia, bez bazénovej chémie to proste nejde. Niekto môže namietať, že riešením môže byť slaná voda. To však tiež nie je úplne pravda, soľ musí byť pomocou solinátora elektrolýzou rozkladaná na chlór a sodík, takže aj tu je aktívnou zložkou chlór. Soľ je teda nutné pravidelne dopĺňať a aby bol chlór účinný, je nutné chemicky upravovať aj pH vody. 

Mýtus č. 2 - Chlórové tablety do bazéna sú drahé!

Mnohí tvrdia, že chlórové tablety do bazéna sú drahé a že za zlomok ceny zaobstarajú nemenovaný tekutý dezinfekčný prostriedok pre domácnosť, ktorý funguje rovnako dobre. Koľko by ste ho ale museli do bazéna naliať, aby tento prostriedok nahradil jednu 200 g rozpustnú tabletu? Výpočet je jednoduchý. Z technického listu sa dočítame, že obsah aktívnej látky je 3 až 5 %. V jednom litri je teda maximálne 50 g aktívnej látky.

V porovnaní s chlórovými tabletami bazénovej chémie Blueline bežný tekutý čistiaci prostriedok s chlórom neobstojí!

Napríklad 200 g pomalyrozpustné chlórové tablety obsahujú až 97% aktívnej látky a 3%. V jednej tablete je teda približne rovnako aktívnej látky ako v štyroch litroch tekutého prostriedku s chlórom. Jedno balenie s 5 ks tabliet teda nahradí 24 litrov čistiaceho prostriedku. Asi teda nie je potrebné ďalej počítať, čo je cenovo výhodnejšie. V prospech tabliet hovorí nielen cena ale aj fakt, že sa vo vode pomaly rozpúšťajú niekoľko dní, čím udržujú rovnomerný obsah chlóru vo vode. 

Mýtus č. 3 - Chlórové tablety nie sú účinné!

Účinnou látkou v tabletách je kyselina trichlorisokyanurová, z ktorej sa do vody uvoľňuje chlór. Chlór je však účinný, len ak má voda hodnotu pH od 7,0 do 7,4. Hodnota pH sa mení podľa toho, ako je bazén používaný, ako sa do bazénu dostávajú rôzne nečistoty. Hodnotu pH tiež ovplyvní aj dažďová voda, ktorá do bazéna naprší. Ak je pH nižšie než 7,0 alebo vyššie než 7,4, chlórové tablety rýchlo prestávajú byť účinné. A nielen to. Ak je pH vody nízke, vytvára sa vo vode chloramín, bazén začne zapáchať chlórom, bude sa vytvárať sliz dráždiaci kožu, voda dokonca začne poškodzovať kovové súčasti a príslušenstvo v bazéne. 

Ak je pH vysoké, začne sa zrážať vodný kameň, ktorý sa bude usadzovať a poškodzovať potrubie a filtračné zariadenie, voda sa zakalí. 

Vo vode je teda nutné pravidelne testovať hodnotu pH a pomocou chemických prostriedkov ju upravovať. Nielenže vďaka správnej hodnote budú tablety správne účinkovať, predĺžite tak aj životnosť bazéna a jeho príslušenstva a predovšetkým ochránite svoje zdravie. 

Mýtus č. 4 - Voda po použití tabliet zapácha chlórom

Ak je hodnota chlóru v bazéne vyvážená a je správne pH, chlór nie je cítiť vôbec. Paradoxne chlór nie je cítiť ani v prípade, že je voda mierne prechlórovaná. Chlór je naopak cítiť, ak je ho vo vode málo. Chlór sa totiž snaží rozbiť vo vode všetky nečistoty. Ak je ho vo vode málo, nečistoty nestíha rozbíjať a začne ich na seba viazať. Tým vznikajú vysoko dráždivé chloramíny, ktoré zapáchajú chlórom. Riešením je pridať do vody až desaťnásobné množstvo chlóru, kedy sa vyrovná nerovnováha medzi nečistotami a chlórom, ten rozbije molekuly viazaného chlóru a zápach postupne zmizne. 

Mýtus č. 5 - chlór poškodzuje bazén a jeho príslušenstvo

To je pravda len čiastočne. Chlór je samozrejme agresívny a ak by voda bola dlhodobo prechlórovaná, môže dochádzať k vybieleniu bazénovej fólie a ďalšieho príslušenstva. Naopak, ak je vo vode chlóru nedostatok, chlór prestane nečistoty rozkladať, začne ich na seba viazať a vytvárať vysoko agresívne chloramíny. Tie potom môžu spôsobovať koróziu kovových častí bazéna a príslušenstva. Ak udržíte v bazénovej vode hodnotu pH medzi 7,0 a 7,4 a súčasne s tým aj ideálne dávkovanie chlóru, bazén tým rozhodne trpieť nebude. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať