Starostlivosť o trávnik na jeseň
18. 09. 2024
Jeseň je obdobie, kedy je správna starostlivosť o trávnik veľmi dôležitá. Trávnik sa vám za to odvďačí a po zime bude svieži, plný energie a na sto percent pripravený na novú sezónu. Počasie počas jesenných mesiacov je zväčša sychravé a vlhké, preto zavlažovanie trávnika už nie je potrebné tak, ako počas letných horúčav. Ak však chcete vášmu trávniku dopriať pohodlný a bezproblémový zimný spánok, určite pred začiatkom zimy nezabudnite na týchto 5 činností.
Pohrabanie lístia
Padajúce farebné lístie je symbolom jesene, na trávniku by však pred zazimovaním určite nemalo zostať. Nielenže bráni prenikaniu svetla a odoberá steblám vzduch, môžu sa v ňom počas zimy usadiť plesne a rôzni škodcovia. Odpratávanie napadaného lístia nemusí byť vždy jednoduchá činnosť, najmä ak máte v okolí trávnika množstvo listnatých stromov. Kým nespadne posledný list, túto činnosť si zopakujete hneď niekoľkokrát.
Prácu si môžete výrazne uľahčiť použitím fukára alebo vysávača na lístie. Kombinovaným strojom popadané lístie nafúkate na jedno miesto a následne ho pohodlne vysajete. Dostanete ho aj z horšie prístupných miest, kde by ste sa s bežnými hrabľami nedostali. Vždy však vysávajte len suché lístie, vlhké nielenže nepôjde tak jednoducho vysať alebo odfúknuť, ale môže upchať trubicu fukára.
TIP: Ak si zaobstaráte vysávač na lístie s mulčovacím nožom, pekne listy podrví a v komposte sa rýchlejšie rozložia.
Posledné kosenie trávnika
Čím viac sa blíži zima, tým je frekvencia kosenia nižšia. Posledné kosenie trávnika by sa malo vykonávať približne na prelome októbra a novembra. Záleží aj od samotného počasia, v nížinách bude termín posledného kosenia neskôr ako na vyššie položených miestach. Pred posledným kosením sa odporúča nechať trávnik narásť približne na 6-7 cm a následne ho skrátiť o 1/3 na dĺžku približne 4-5 cm, pri ktorej bezpečne prezimuje. Dôležité je tiež dbať na dobrý zber trávy tak, aby zvyšky neostávali na pokosenej ploche.
TIP: Posledné kosenie pred zimou odporúčame uskutočňovať kosačkou s dobre nabrúseným nožom. Ostrý rez napomôže tomu, aby trávnik na jar rýchlejšie ožil a mal krajšiu farbu.
Vertikutácia trávnika na jeseň
Neprevzdušnený trávnik nie je dobre pripravený na studené obdobie roka. Ak počas roka mulčujete, dôležitosť vertikutácie je takmer nevyhnutná. Odporúča sa vykonávať začiatkom jesene pomocou nožového valca na vašom vertikutátore. Jednotlivé čepele narušia vrchnú usadenú vrstvu machu a zvyškov trávy po celoročnom kosení, čím umožnia živinám a vlahe prejsť hlbšie. Okrem toho vertikutácia podporí rozmnožovanie a rast stebiel trávy, čo si okamžite všimnete začiatkom jari. Nemusíte mať obavy z toho, že trávnik bude po jesennom prevzdušnení vyzerať trochu zúbožene, čoskoro sa opäť dostane do formy.
Prečítajte si tiež:
Prečo je dôležitá vertikutácia?
Hnojenie trávnika na jeseň
Dôležitým krokom pri jesennej starostlivosti o trávnik je hnojenie. Tráva si vďaka nemu zachová hustotu a sýtu farbu. Ak ho zanedbáte, budúcu sezónu bude trávnik zložitejšie dostať naspäť do kondície. Základom jesenného trávnikového hnojiva sú dusík, fosfor a draslík. Nechýba ani vysoký podiel horčíka pre sýtozelenú farbu a vysoký obsah síry, ktorý je nevyhnutný pre zdravý vzhľad a rast trávy. Trávnatá plocha bude ale odolná voči nízkym teplotám najmä vďaka vyššiemu obsahu draslíka.
Hnojenie možno uskutočňovať rovnomerne a jednoducho pomocou posypových vozíkov s kolesami. Po každom použití ich však dôkladne očistite, usadené trávnikové hnojivo sa môže nalepiť na kovové časti a spôsobiť ich skorodovanie. Odporúčame suché čistenie vzduchom napr. z kompresora.
Jesenný dosev trávy
Po všetkých úkonoch a najmä prevzdušnení môžu v určitých miestach trávnika vzniknúť redšie miesta. Na týchto miestach je potrebné zasiať novú trávu, odporúčame použiť rovnakú trávnu zmes alebo trávnu zmes Dosev, ktorá sa vyznačuje rýchlou klíčivosťou. Dosievanie trávy odporúčame uskutočňovať po vertikutácii a môžete ho skombinovať s hnojením. Jesenné vlhké počasie sa potom postará o rýchlejšie zapustenie do zeminy.
Cez zimu sa o trávnik nijak zvláštne starať nemusíte, stačí po ňom nešliapať a neukladať na ňom veľké množstvá snehu. Ak teda na jeseň z trávnika odstránite popadané lístie, pokosíte ho, prevzdušníte a doprajete mu odporúčanú dávku jesenného hnojiva prípadne semienok pre zakorenenie nových stebiel, je výborne pripravený na zimu. Na jar sa potom budete tešiť z krásne zelenej trávnatej plochy na vašej záhrade.
Autor: MB
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.