Ako sa v lete starať o trávnik?

17. 06. 2021

Ako sa v lete starať o trávnik?

Letné počasie v našom podnebnom pásme býva nestále. Tropické počasie sa strieda s daždivými dňami, a tomu je potrebné prispôsobiť aj starostlivosť o trávnik.

Najviac práce s trávnikom je samozrejme na jar, kedy je treba trávnik prevzdušniť prevzdušňovačom, prihnojiť a dosiať, avšak najviac chýb pri jeho údržbe sa väčšinou robí v jeho hlavnom vegetačnom období. Ak je teplo a súčasne dlhšie výdatne prší, trávnik pomerne rýchlo rastie. V tejto dobe by sa teda mal kosiť častejšie, lenže v daždivom počasí to nemusí byť vždy úplne realizovateľné. Ako pokosiť trávnik, keď dlhšiu dobu prší sme si povedali v jednom z predchádzajúcich článkov. 

Naopak, ak je dlhšiu dobu suché a slnečné počasie, trávnik rastie citeľne pomalšie a kosenie môžeme obmedziť. V tejto dobe sa oplatí mať kosačku v perfektnom stave, prinajmenšom je nutné, aby bol nôž dokonale ostrý. Tupý nôž trávu skôr trhá, než kosí a rozstrapkanými koncami listov trávnik stráca podstatne viac vody, než keď sú rovné strihané ostrým nožom. Počítajte rovnako s tým, že v suchých dňoch bude kosenie víriť prach, preto pravidelne kontrolujte prachový filter v motorovej kosačke. Ak sa filter zanesie a motor stratí časť výkonu, pri nižších otáčkach bude kosačka horšie kosiť. To sa samozrejme opäť prejaví na kvalite kosenia a ostrým letným slnkom skúšaný trávnik bude trpieť ešte viac.

Len ostrý nôž môže trávnik dobre kosiť, bez toho aby rozstrapkal končeky listov. Rozstrapkanými končekmi trávnik zbytočne stráca vlahu.

V týchto dňoch rovnako oceníte, ak je vaša kosačka vybavená centrálnym nastavením výšky kosenia. Výšku trávnika je viac než vhodné prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Ak je daždivo, môžeme kosiť trávnik nižšie, ak je však dlhšie teplo a sucho, nastavte výšku najmenej na 5 cm. Trávnik síce nebude tak reprezentatívny, ale vyšší trávnik ďaleko lepšie udržuje nad zemou priaznivejšiu mikroklímu. Pôda sa menej zahrieva a pomalšie vysychá. 

Ak má trávnik suché letné dni prežiť v zdraví, bude nutné ho pravidelne zavlažovať. Trávnik nikdy nepolievajte cez deň, keď je horúco a prudké ochladenie vodou by mu spôsobilo šok. Ak nemáte v záhrade inštalovanú automatickú závlahu, ktorá sa sama spúšťa pravidelne v noci, trávnik polievajte najskôr po ôsmej hodine večer, kedy už slnko nemá takú silu. Závlaha musí byť dostatočne výdatná, inak nemá veľký význam a budete len plytvať vodou. 1 m2 je odporúčané poliať aspoň 5 litrami vody. Na malú predzáhradku si vystačíte aj s hadicou, pre závlahu väčších záhrad je určite vhodnejšie použiť záhradný postrekovač. 

Trávnik samozrejme aj v lete potrebuje prísun živín, ktoré podporia jeho zdravý rast a odolnosť. Hnojivo by malo obsahovať najmä dusík, fosfor, draslík, vápnik a horčík. Hnojivo však aplikujeme len pred dažďom, aby nedošlo k spáleniu trávnika. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.




Mohlo by Vás tiež zaujímať