Ako kosiť trávu, keď stále prší?

07. 06. 2024

Ako kosiť trávu, keď stále prší?

Kosenie mokrej trávy môže byť problém. Vedeli to už naši dedovia, ktorí kosili trávu kosou. Aj tá najostrejšia kosa po mokrej tráve kĺže a to isté platí aj pri kosačkách.

Ak poprší niekoľko po sebe idúcich dní v týždni, kedy trávnik nestačí medzi prehánkami ani vyschnúť, stáva sa kosenie trávnika nočnou morou. Každý deň sledujeme predpoveď počasia a čakáme aspoň na jeden suchší deň, aby sme mohli s kosačkou vyraziť do boja s trávou, ktorá je vďaka dostatku vlahy zo dňa na deň vyššia.

V určitých obdobiach sa ale nedá vyhnúť tomu, aby sme s našim kosiacim strojom vyrazili do mokrej záhrady. Má to však svoje úskalia. 

Nôž kosačky musí byť ostrý

Po mokrej tráve budú nože kĺzať, preto je veľmi dôležité, aby bol nôž kosačky maximálne ostrý. Mokrá tráva je ťažká, ľahko sa lepí na vnútro kosačky a zle sa zbiera do koša. Počítajte preto s tým, že sa bude lepiť aj na steny tunelu, ktorým je do koša vyhadzovaná a môže ho pravidelne upchávať. Ak sa tak stane a budete rukou trávu z tunelu uvoľňovať, vždy najskôr zastavte kosačku!

mokrý trávnik

Znížte rýchlosť alebo vypnite pojazd

Tiež je pravdepodobné, že kvôli tomu, aby kosačka mokrú trávu dobre pokosila a nezahlcovala sa, budete sa musieť pohybovať pomalšie. To môže byť problém pri kosačkách s pojazdom s pevne nastavenou rýchlosťou. Riešením potom môže byť v kritických častiach záhrady znížiť rýchlosť alebo pojazd úplne vypnúť a kosačku tlačiť vlastnou silou pomalšie.

Nastavte väčšiu výšku kosenia

Mokrú a prerastenú trávu koste radšej s nastavením kosačky na väčšiu výšku kosenia. Dôvody sú hneď dva. Tým prvým je, že kosačka nebude zápasiť s veľkým množstvom vysokej trávy. Druhým dôvodom je, že vyššie posadený okraj skeletu kosačky umožní nožu nasávať viac vzduchu, vďaka čomu bude kôš lepšie plniť. Pri vysypávaní koša potom dbajte na to, aby mokrá tráva nezostávala nalepená na vnútorných stenách a nebránila voľnému priechodu vzduchu z koša von. Ak nemôže vzduch z koša unikať, nemôže do neho ani prúdiť tunelom od noža. Pokosená tráva preto bude plnená len do prednej časti koša a bude aj častejšie upchávať tunel, ktorým je do koša vyhadzovaná. 


Prečítajte si tiež:

Kedy a ako hnojiť trávnik?

Prečítať

Ako kosiť mokrý trávnik nakrátko?

Ak potrebujete mokrý trávnik z nejakých dôvodov pokosiť na čo najnižšiu výšku, je lepšie kosiť ho na dvakrát - na dve rôzne nastavenia výšky kosenia. Verte, že je to rýchlejšie, než sa snažiť ho pokosiť naraz a neustále zastavovať a uvoľňovať kosačku od upchatej trávy. Pre niekoho sa tým zároveň zvyšuje riziko, že ho prestane baviť kosačku neustále vypínať a štartovať a pri uvoľňovaní upchatého tunelu začne zbytočne riskovať.

Samostatnou kapitolou sú elektrické kosačky. Tie v žiadnom prípade nepoužívajte v daždi. A ak je podmienkou pre bezpečnú prácu s elektrickou kosačkou použite kvalitný kábel s nepoškodenou izoláciou, v mokrej tráve to platí dvojnásobne!

banner na kosačky

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať