Kedy a ako hnojiť trávnik
21. 07. 2021
K tomu, aby trávnik dobre prosperoval a žiaril sviežou zeleňou potrebuje optimálny prísun živín. Tie mu môžeme dodať buď formou umelých hnojív alebo mulčovaním. Obe varianty však majú svoje pre a proti.
Mulčovanie trávnika
Aby ste mohli uskutočňovať mulčovanie, musíte vlastniť kosačku, ktorá je vybavená mulčovacou funkciou. Pri kosení kosačka odseknutú časť trávnika pokosí na menšie kúsky a tie prepadnú ku koreňom, kde rýchlo zhnijú, stanú sa tak prírodným hnojivom. Výhodou mulčovania je, že s kosačkou bez koša sa jednoduchšie manipuluje, nemusíte sa zdržiavať vysypávaním koša a práca ide rýchlo od ruky. Väčšina kosačiek však nedokáže dobre zmulčovať urastenejší trávnik. Znamená to teda, že musíte kosiť 1x až 2x týždenne, čo môže byť problém v daždivom období, kedy trávnik rastie rýchlejšie. Do istej miery to môže vyriešiť, keď pravidelné kosenie prenecháte robotickej kosačke. Nepríjemnosťou tiež môže byť, že nejakú dobu po mulčovaní vám deti a domáci miláčikovia môžu nanosiť zmulčovanú trávu do domu.
Hnojenie trávnika
Je možné, že vám niektorí predajcovia budú tvrdiť, že trávnik je nutné hnojiť pravidelne. Pravda to je aj nie je. Zdravý trávnik teoreticky stačí dostatočne prihnojiť na prelome leta a jesene. Tým mu dodáte živiny k tomu, aby zosilnel a prečkal zimu bez väčšej ujmy. Ak ste pre tradičnejšie hnojenie, môžete ešte trávnik prihnojiť na jar a začiatkom leta, ale sami môžete skúsiť, nakoľko je to nutné. Častým trendom je dnes tmavo zelený trávnik. Ten však svedčí o nadmernom hnojení a verte, že v takom prípade sa veľká časť hnojiva dostáva do podzemných vôd, a vy tak investujete nemalé financie len na to, aby ste zašpinili studne v okolí chemikáliami. Zdravý trávnik má sýtu, svetlo zelenú farbu. Dávkovanie síce určuje výrobca, avšak odporúčaná dávka je spravidla vypočítaná pre rýchle naštartovanie rastu a viditeľného účinku. Nebojte sa preto dávku znížiť pokojne aj na polovicu. Vždy je možné trávnik opakovane prihnojiť, ak to ale s hnojivom preženiete, späť už to vziať nejde.
Hnojenie je ideálne uskutočňovať v dobe, kedy dážď čo najskôr hnojivo vsiakne do pôdy. Vyhnete sa tak nutnosti trávnik po hnojení polievať.
Pri aplikácii hnojiva sa nespoliehajte na to, že ho rovnomerne rozhodíte rukou. Nerovnomerne hnojenie bude mať za následok strakatú plochu s nerovnomernou kvalitou trávnika. Za pár eur sa dajú zaobstarať rozmetače alebo posypové vozíky a verte, že táto drobná investícia sa pri hnojení vyplatí.
Počítajte s tým, že aj ten najlepšie udržiavaný trávnik môže v horúcom a suchom období zhnednúť. Je to bežná reakcia na sucho, kedy trávnik stiahne vodu do koreňov, aby prežil. Pozastaví svoj rast a vyčkáva na priaznivejšie obdobie. Predísť sa tomu dá samozrejme pravidelnou závlahou. To ale môže byť v dobe, kedy je vody nedostatok, problém. Nemusíte mať ale strach. Trávnik v tomto stave vydrží 3-4 týždne. Ak v tomto období nepríde dážď, bude nutné trávnik dôkladne poliať.
Autor: PST
Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!
Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.