Príbeh motorovej píly

03. 01. 2023

Príbeh motorovej píly

Aký je rozdiel medzi profesionálnou a hobby pílou? O hobby pílach sa často tvrdí, že sú menej kvalitné, poruchové a ich životnosť vďaka nekvalitným materiálom použitých pre ich konštrukciu je pomerne obmedzená. Skutočne tomu tak je? Pred pár rokmi sa nám ozval zákazník, ktorý si obstaral motorovú pílu HECHT 954 a porozprával nám jej príbeh

Dlhé roky pracujem ako ťažiar v lese a reťazová píla ma teda vlastne živí. Preto mám dve profesionálne píly konkurenčných značiek. Jednu mám pre prácu a druhá slúži ako záloha, keby tá prvá zlyhala a musela ísť do servisu. Lenže pred nejakou dobou sa stalo, že mi v dobe, kedy bola hlavná píla v servise zlyhala aj tá záložná a putovala do servisu tiež. Určite pochopíte, že ťažiar bez píly je ťažiar bez práce a tak som okamžite začal hľadať nejakú lacnú alternatívu. Do oka mi teda padla píla HECHT, ktorá stála len zlomok ceny mojich dvoch profi píl. Pravda, bola o niečo ťažšia a udávaný výkon bol trochu nižší, než mali moje staré píly, ale hovoril som si, že na dobu servisu starých píl to snáď vydržím ja aj píla HECHT. 

Keď som nasledujúci deň vyrazil s pílou do lesa, nevyhol som sa posmeškom a štipľavým poznámkam od svojich kolegov. Niektorí dokonca uzatvárali stávky, či píla vôbec vydrží v ťažkom záprahu celý deň. Pravda, "hechtka" nedokáže zajačať ako "hus", aj keď som jej na karburátore trošku poladil výkon s vedomím, že takú záťaž motor nemôže dlho vydržať. Keď však píla spoľahlivo makala prvých pár dní, a potom ďalšie a ďalšie týždne, postupne utíchli aj poznámky a zmizli posmešky od kolegov. Na pílu som si zvykol a rozhodol sa ju používať, kým sa nezničí. Obe staré píly sa dávno vrátili zo servisu, jedna leží doma v skrini a druhú vozím ako zálohu v aute. Na "hechtke" som už niekoľkokrát vymenil opotrebovanú reťaz a lištu. Tiež som vymenil prasknutý kryt karburátora, ten som však rozbil len vďaka svojej neopatrnosti. Priznávam, že som pôvodne dúfal, že vydrží vysoké pracovné nasadenie aspoň niekoľko dní, kým sa mi vrátia moje staré píly zo servisu. Dnes ju mám už viac než rok a oproti pôvodnému očakávaniu stále spoľahlivo funguje. Stačí jej len základná údržba a normálne zaobchádzanie.

 

Čo k tomu dodať? Píly HECHT sú spravidla konštruované ako hobby, alebo tzv. farmárske píly. To samozrejme neznamená, že by nejak zásadne zaostávali za profesionálnymi pílami. Pri konštrukcii hobby píl je však zohľadnená najmä ich cenová dostupnosť pre bežných používateľov. Znamená to potom najmä použitie materiálov, ktoré sú síce rovnako odolné ako materiály použité v drahších modeloch, avšak niekedy bývajú ťažšie. Aj nepatrný rozdiel v celkovej hmotnosti píly potom pocítite, ak ju musíte používať niekoľko hodín denne. Profesionál preto rád ušetrí na píle každý gram, doma však nepatrne vyššiu hmotnosť píly pri občasnom pílení ani nepostrehnete. Pri niektorých hobby pílach potom môže byť dosiahnuté zníženie hmotnosti aj tým, že je použitý o niečo slabší, teda aj menší a ľahší motor. V dôsledku toho je potom píla spravidla osadená lištou, ktorej dĺžka je optimalizovaná k výkonu motora. Pre profesionála by takáto lišta bola pre rýchle pokácanie vyrasteného stromu často nedostačujúca, v domácich podmienkach však pre bežnú prípravu dreva na zimu a práce okolo domu svoj účel plní viac než dobre. Musíme tiež uznať, že hobby píly spravidla mávajú aj nižšiu rýchlosť reťaze a preto pília nepatrne pomalšie. Ale naozaj potrebujete denne rýchlo naporcovať desiatky kubíkov dreva tak, ako profesionál v lese?

Ono vlastne porovnávať profesionálnu a hobby pílu je rovnaké, ako porovnávať luxusný športový automobil s bežným rodinným osobným autom. Tým luxusným budete možno cestovať rýchlejšie a pohodlnejšie, obomi vozidlami však dôjdete do cieľa.


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať