Motorové reťazové píly - 2.diel - Základná údržba

28. 08. 2020

Motorové reťazové píly - 2.diel - Základná údržba

V minulom dieli sme popísali základný princíp fungovania reťazových píl, bezpečnostné riziká a základný pracovný postup pri ich používaní. V tejto časti sa zameriame predovšetkým na základné nastavenie a údržbu, teda činnosti, ktoré je nutné vykonávať pravidelne v prípade, že chceme aby nám píla mohla slúžiť veľa rokov. 

Aby píla správne fungovala, základnú údržbu by sme mali vykonávať pred aj po každom rezaní. 

Pred pílením by sme mali zakaždým skontrolovať napnutie reťaze a stav oleja na mazanie v nádržke. Pri dlhšej práci nesmieme zabudnúť olej dolievať a s každým doplnením opäť priebežne kontrolovať napnutie reťaze. 

Správne napnutá reťaz nesmie byť ani príliš utiahnutá, ani príliš voľná. Čo teda znamená? Reťaz nesmie na lište voľne visieť, musí byť dokonale napnutá po celom obvode lišty. Zároveň však nesmie byť prepnutá, tým by dochádzalo k nadmernému vyťahovaniu a zvýšeniu opotrebenia lišty.

Kedy je reťaz nastavená správne? 
Keď ju chytíme medzi prsty a miernou silou potiahneme, mala by byť len tak voľná, aby išla z lišty povytiahnuť približne na polovicu vodítok. 

 

Pred dotiahnutím reťaze najskôr musíme ľahko povoliť upínacie skrutky lišty. Povoliť ju musíme len o toľko, aby sa síce lišta mohla čiastočne pohybovať ale stále pevne sedela, teda aby sa nemohla pohybovať do strán. Napínaciu skrutku spravidla nájdeme na prednej strane tela píly vedľa reťazovej lišty. Jej otáčaním nastavíme správne napnutie reťaze a lištu opäť pevne dotiahneme. Reťazou môžeme opatrne otočiť, aby sme sa uistili, že správne sedí v zuboch retiazky a nedôjde k jej uvoľneniu. 

Po každom pílení je nutné pílu poriadne vyčistiť

Píla sa samozrejme najviac zanáša pod krytom v mieste, kde je umiestnené koliesko pre pohon reťaze. Preto je vhodné po každom dlhšom pílení alebo pred uložením píly na dlhšiu dobu kryt odobrať, zhodiť lištu s reťazou a uskutočniť dôkladnú očistu. V priestore pod krytom starostlivo odstránime všetky nečistoty. Spravidla sa tu usadzuje zmes pilín a prachu napustená olejom z reťaze. Aby sme predišli poškriabaniu a poškodeniu, na odstránenie väčších nánosov nebudeme používať skrutkovač alebo iné kovové nástroje ale využijeme napr. malý kúsok drievka.

Dôkladne vyčistíme aj odstredivú spojku. Spojka funguje tak, že pružiny priťahujú segmenty spojky k stredu a ak otáčky dosiahnu takú mieru, že odstredivá sila prekoná silu pružín, segmenty sa roztiahnu a priľnú k obvodu spojkového koša. Krútiaci moment sa potom prenáša trením. Preto je veľmi dôležité udržiavať priestor odstredivej spojky čistý a suchý. Ak by sa do spojky dostal olej, bude spojka preklzávať. V takom prípade nám neostáva nič iné, než ju dôkladne vyčistiť a odmastniť technickým benzínom. 

Na mieste, kde dosadá lišta k telu píly sa nachádza mazací kanálik, ktorým je do lišty pumpovaný olej na mazanie reťaze. Tento kanálik musí byť čistý a priechodný. Starostlivo z neho odstráňte všetky nečistoty, ktoré by inak mohli kanáliky upchávať. Ak by potom reťaz a lišta nebola správne mazaná, veľmi rýchlo by došlo k jej poškodeniu. Rovnako starostlivo vyčistíme aj otvor na lište, ktorý dosadá na mazací kanálik. Jeho čistota je veľmi dôležitá, týmto otvorom je totiž pod zuby na lište vháňaný olej. Starostlivo očistíme aj celú lištu, predovšetkým dbáme na čistotu vodiacich drážok. 

Na spodnej strane lišty, v mieste, ktoré je najčastejšie používané na pílenie, sa môžu vďaka zvýšenému opotrebeniu objaviť nerovnosti a drobné kovové ostružliny. Pomocou jemného pilníku ich opatrne strhneme tak, aby ostal obvod lišty dokonale hladký. Obvod však nebrúsime, ide len o odstránenie nedokonalostí. Aby sme zvýšili životnosť lišty, je dobré ju po každej údržbe pri nasadzovaní otáčať hore nohami, čím budeme rovnomerne využívať obe strany lišty. 

Pre majiteľov elektrických píl v tejto chvíli v podstate základná pravidelná údržba končí. Elektromotory sú do istej miery bezúdržbové, pozornosť tak stačí venovať už len stavu reťaze, o ktorom sa dočítate v ďalšej časti nášho seriálu. Pílam so spaľovacím motorom však musíme venovať o niečo viac pozornosti. 

Pri spaľovacích motoroch nesmieme zabúdať na pravidelné čistenie vzduchového filtra. Filter odstraňuje nečistoty zo vzduchu, ktorý je nasávaný do motora. Ak je filter znečistený a zle priechodný, má to veľký vplyv na miešací pomer palivovej zmesi a vzduchu. Motor s nepriestupným filtrom stráca výkon, zle štartuje a má vyššiu spotrebu. Kvôli zlému spaľovaniu sa potom môže ničiť sviečka aj nadmerne zanášať výfuk. 

Pri väčšine píl je filter veľmi dobre prístupný pod krytom, ktorého umiestnenie sa môže líšiť podľa výrobcu aj modelu píly. Ak si s jeho polohou nie ste istí, preštudujte si používateľský manuál. Moderné filtre pre motorové píly sa dnes bežne vyrábajú z plastu alebo netkanej textílie. Preto nie je problém vyprať ich v čistej vode, alebo na odmastnenie použiť vhodný saponát. Niekedy sa môže stať, že v nasávacom  otvore pod filtrom nájdete jemný prach. Skontrolujte preto, či filter dobre sedí. Ak však budete píliť veľmi suché drevo, pri ktorého pílení sa uvoľní okrem pilín aj jemný prach, je možné, že mikročiastočky prachu preniknú aj filtrom. Tento problém nie je potrebné riešiť, ak je píla osadená originálnym filtrom - je isté, že výrobca motoru s týmto prienikom mikročastíc pri konštrukcii počítal a motoru teda neuškodia. Nasávací otvor však napriek tomu pretrite. Prepláchnutý filter vrátime späť až vo chvíli, kedy je dokonale suchý, aby do nasávania nemohla preniknúť voda. 

Rovnako tak je vhodné z času na čas skontrolovať aj zapaľovaciu sviečku. Sviečka v dobre nastavenom motore má šedobiely povlak. Ak má sviečka čierny povlak, je to znamenie, že v motore dochádza k zlému spaľovaniu. Príčinou môže byť zle miešaná zmes oleja a benzínu, zlé nastavenie motora, znečistený vzduchový filter ale aj časté štarty za studena. Ak je príčinou zlé nastavenie motora, odporúča sa navštíviť odborný servis a motor nechať správne nastaviť. Ak nie ste odoborník s potrebným vybavením, dokonalé nastavenie motoru v domácich podmienkach je prakticky nemožné. 

Zanesenú sviečku sa môžeme pokúsiť opatrne vyčistiť, lepšie je však rovno ju vymeniť. 

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať