Motorové reťazové píly - 3.diel - Brúsenie reťaze

15. 09. 2020

Motorové reťazové píly - 3.diel - Brúsenie reťaze

Správne nabrúsená reťaz je základom reťazovej píly. Práca s tupou reťazou je pomalšia, zvyšuje záťaž nielen na motor, ale aj na obsluhu píly. Tupá reťaz často prinúti neskúseného používateľa na pílu tlačiť v snahe prácu urýchliť. Tým sa však zvyšuje záťaž na pílu, lišta sa nadmerne opotrebováva a rastie riziko tzv. spätného rázu. Unavená obsluha potom jednoduchšie robí chybné rozhodnutia, ktoré môžu byť príčinou nehôd.   

Pre majiteľa motorovej píly by malo byť samozrejmosťou mať v zálohe aj náhradnú reťaz. Využijeme ju nielen v prípade, keby sa nám aktuálna reťaz poškodila, ale napríklad aj v dobe brúsenia reťaze. Ak neviete reťaz nabrúsiť, je lepšie prenechať túto prácu odborníkom v najbližšej predajni alebo servise. 

Špeciálny držiak ktorý po zatĺknutí do špalku slúži na uchytenie lišty píly pri brúsení
Špeciálne voditko pre presné vedenie smeru pilníku
Na reťazi sa striedajú rezacie a vymedzovacie zuby. Výšku vymedzovacích zubov je nutné občas tiež poupraviť.

Ak sa do brúsenia pustíme sami, máme niekoľko možností, ako si prácu uľahčiť. Skúsený majiteľ píly si spravidla vystačí s kvalitným pilníkom. Menej zdatní majitelia môžu využiť napríklad špeciálne prípravky a vodítka, ktoré držia pilník v nastavenom uhle a sklone. 

Pri brúsení reťaze je nutné dokonale zachovať uhol a sklon pilníku. Ten je vždy daný konkrétnym typom reťaze a vlastnosťami rezaného materiálu. 

Ak brúsime reťaz bez pomocných prípravkov, nasadíme guľatý pilník do zubu tak, aby čo najlepšie sedel v uhle aj sklone. Brúsenie uskutočňujeme iba pri pohybe pilníku smerom od seba. Pri pohybe pilníkom otáčame, aby sme využili celý jeho obvod. Pri pravidelne udržiavaných reťaziach stačia pre nabrúsenie spravidla 2-3 pohyby pilníku na jeden zub. Pomerne častou chybou niektorých neskúsených užívateľov je, že pri brúsení tlačia na pilník smerom dole. Je nutné si uvedomiť, že brúsime ostrie zubu - spodnú hranu zubu. Pilník teda vedieme nielen v správnom uhle, zároveň ho ľahko tlačíme hore proti zubu.  

Pri brúsení si však musíme uvedomiť, že kvôli správnej funkcii majú píliace zuby mierny sklon a preto sa ich výška s každým brúsením nepatrne zníži. S ohľadom na to je z času na čas nutné opraviť aj výšku vymedzovacích zubov. Tieto zuby behom pílenia vymedzujú hĺbku, do akej môžu zuby preniknúť a ako hlbokú triesku teda odoberú.

Ak sú príliš dlhé, píliace zuby po materiáli len kĺžu. Keď by sme zase vymedzovacie zuby príliš zabrúsili, píliace zuby by do materiálu prenikali moc hlboko, čím by dochádzalo k veľkému namáhaniu reťaze aj celej píly, čo by v dôsledku mohlo viesť k poškodeniu. Pre správne určenie ich výšky sa môže použiť mierka. 

Pri každej reťazi však príde moment, kedy je nutné ju vymeniť. Žiadnu reťaz totiž nie je možné brúsiť donekonečna. Na reťaziach niektorých výrobcov nájdete na zuboch rysky, ktoré vymedzujú hranicu, za ktorú už reťaz nie je možné ďalej brúsiť. Ak reťaz rysku nemá, ako hranicu budeme chápať zadný koniec zubu, do ktorého sa nesmieme pri nastavenom uhle nikdy prebrúsiť. 

Reťaz preto kontrolujeme nielen pri brúsení, ale dôkladnú kontrolu pohľadom uskutočníme aj po každom dlhšom pílení. Ak reťaz vykazuje akékoľvek známky poškodení, radšej ju ihneď vymeníme. 

Aby reťaz dlho vydržala

Pri správnej údržbe a rešpektovaní pravidiel pílenia nám reťaz môže vydržať naozaj veľmi dlho. Avšak pílu musíme chápať ako relatívne nebezpečný stroj a preto nie je vhodné za každú cenu používať reťaz, ktorá javí aj tie najmenšie známky poškodenia. Následky, ktoré by mohli pri jej pretrhnutí nastať nie je možné nikdy dostatočne predvídať a eliminovať. 

Základom je teda reťaz používať k tomu, na čo je určená. Vyhneme sa píleniu starého dreva obsahujúceho skryté klince, skrutky a kovania. Rovnako tak nikdy nepílime staré stavebné drevo so zbytkami malty, betónu a pod.. Nikdy nebudeme píliť drevo na zemi a ani na tráve. Vždy si ho buď podložíme ďalším drevom alebo použijeme vhodný stojan na pílenie. Akýkoľvek kontakt reťaze s tvrdším materiálom ako je drevo ju veľmi rýchlo otupí alebo aj roztrhne. 

Ak pílu ukladáme na dlhšiu dobu, je vhodné po očistení reťaz uložiť do olejového kúpeľa. Tá ho nielen uchráni pred vlhkosťou, ale zároveň rozpustí nečistoty a premaže pohyblivé nitované spoje. 

Niektorí výrobcovia píliace zuby vybavujú ryskami, za ktoré sa už neodporúča reťaz brúsiť

Autor: PST


Páčil sa vám článok? Nechajte si zasielať ďalšie články a novinky na e-mail, aby vám nič neuniklo!

Prišiel Vám článok zaujímavý?
Zdieľajte ho ďalej.
Mohlo by Vás tiež zaujímať